Postav Bauhaus, zastřel vlka a vykácej Šumavu

16. srpna 2010 /

Skončila zřejmě nejméně zelená vláda v historii ČR, skončilo i samostatné slovenské Ministerstvo životného prostredia. Jeho tuzemské dvojče sice snahu o zrušení přečkalo, ale novopečený ministr Pavel Drobil (ODS) přiblížil, co můžeme čekat od vlády nové: nadšení pro neregulovaný trh, rozšíření jaderek a Šumavu „bez ideologických brýlí“. „Nebudu podléhat ani těžařské lobby, ani tlakům z opačné strany, která dělá pod heslem nezasahování a živelného vývoje ze Šumavy měsíční krajinu,“ přiblížil svou vizi. „Ministerstvo se musí stát standardním úřadem státní správy, nikoliv zázemím pro zelenou ideologickou gerilu, která tam působila,“ nezůstal pozadu ani premiér Nečas. Ačkoli české podniky vypustily o bezmála desetinu méně skleníkových plynů než v roce 2008 a mohly tak na povolenkách vydělat okolo 4,5 miliard korun, paradoxně trvají na žalobě na Brusel, že jich dostali nespravedlivě málo. ČEZ si nechal zpracovat studii s překvapivou pointou: dostavba Temelína nenaruší přírodu. Senátoři schválili novelu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, předloženou přímo společností ČEZ, podle níž by vliv na životní prostředí neměl být nadále rozhodující i pro povolování vodních a energetických staveb. Satelitní snímky odhalily v odlehlé části kanadského národního parku Wood Buffalo největší bobří hráz světa dlouhou 850 metrů. Vyšlo najevo, že čtyři pětiny tichomořských ostrovů se navzdory stoupání hladiny nepotápějí, a některé naopak rostou. Evropská unie přehodnotila postoj k biopalivům, jež podle nejnovější studie přinášejí ve větším množství více škody než užitku, a konečně zakázala ta pocházející z tropických pralesů, mokřadů, rašelinišť či vyklučených plantáží. NESEHNUTI upozornili, že v brněnských Ivanovicích začal nelegálně a proti vůli většiny místních vyrůstat nový hobbymarket Bauhaus. „Díky tomu, že naši předkové vlka zastřelili a křoví vykáceli, se nám žije podstatně líp. Akorát na to poslední dobou nějak zapomínáme,“ oznámil světu prostřednictvím Českého Rozhlasu hradní tajemník Ladislav Jakl a dodal, že „má rád přírodu“. Po desetiletém výzkumu vyšlo najevo, že i šimpanzi zabíjejí své sousedy, aby rozšířili vlastní teritorium. Hongkongští ochránci zvířat odhalili, že čínští astronauti jedí psy. Americký ministr energetiky Steven Chu ubezpečil veřejnost, že vláda nepoužije v Mexickém zálivu atomovku; katastrofa si mezitím vydobyla prvenství coby nejhorší civilní ropný únik v historii. Zatímco média navíc přinášela zprávy o potopení singapurského tankeru, plošiny u břehů Venezuely a únicích ropy v Egyptě či poblíž Velkého solného jezera v Utahu, společnost British Petrol otevřela nový vrt u břehů Aljašky. V severozápadní části Barmy byla odchycena samice posvátného bílého slona, považovaného za posla změn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.