Tato ukázka z knihy kanadského právníka a aktivisty Davida R. Boyda The Rights of Nature: A Legal Revolution that Could Save the World (ECW Press, Toronto 2017, str. 131—143, zkrátil a přeložil Jiří Zemánek), v níž autor popisuje vznik současného hnutí za práva přírody, líčí hluboký vztah Maorů k řece Whanganui a jejich spor s britskou Korunou o správu nad ní. Tento spor vyústil v roce 2010 v uznání zákonných práv řeky Whanganui, která byla novozélandskou vládou smluvně uznána jako právnická osoba, jež nepatří lidem, ale sama sobě. Vůbec poprvé na světě tak vláda vytvořila zákon, který uznává, že určitá oblast přírody nepodléhá právním nárokům na lidské vlastnictví.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na
www.sedmagenerace.cz/obchod.
Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře.
Kupte si jen tento článek za 22 korun.
Děkujeme za jakoukoli formu podpory.
Jednorázový nákup článku
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář