Rozvojová pomoc, nemoc nebo bezmoc?

6. prosince 2011 /
foto: Jana Kloučková Kudrnová

Jeden z ideálů rozvojové spolupráce představuje bezpochyby soběstačnost komunity, do které pomoc směřuje. Protiargumentem strany, která pomoc přijímá, může být její kulturní jinakost — ať už je tento argument vysloven, nebo mu je „jen“ nutné čelit v praxi. Není totiž samotný požadavek na odpovědnost, spolupráci a plánování výměnou za finanční prostředky až příliš západní a racionální? Zmíněný protiklad je tématem nového dokumentu Martina Marečka Pod sluncem tma. I když se film odehrává v Africe, je mnohem víc o Evropě, tvrdí režisér. Je-li o Světlonoších, bude i o Luciferech, nabízí se dodat.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2020 vyjde v 2. polovině srpna.