Skeptický Lovelock

6. října 2009 /
foto: Bruno Comby, CC. James Lovelock v roce 2005.

Začněme zenovým koanem. Ve vesmíru se potkají dvě planety a jedna říká: „Vypadáš špatně, nejseš nemocná?“ Druhá smutně odpoví: „Ano, mám Homo sapiens.“ A první ji utěšuje: „Neboj, to přejde.“ Než se vás zenový mistr zeptá, která planeta je ta třetí, sáhněte po loňské knižní novince, která stojí za přečtení: Gaia vrací úder.

Autor v ní navazuje na své předchozí publikace, ve kterých rozebral teorii Gaia (například Gaia. Živoucí planeta), v poz-dějších pracích pak mluví spíše o geofyziologii Země. Jádrem teorie je představa, že se planeta chová jako jeden superorganismus. V úvodní části tento svůj názor rekapituluje a kon-statuje, že na něm nemusí ani dnes nic měnit. Prý se objevila celá řada důkazů, která tuto hypotézu potvrzuje, ovšem ani jeden pádný argument, který by ji vyvracel. Ve zbytku knihy se tak trochu míchá do řemesla prognostikům a rozebírá budoucnost lidstva. Závěry jsou skeptické, což žádného znalce Lovelockova díla nepřekvapí. Vědec nabádá k trvale udržitelnému ústupu, přičemž trvale udržitelný rozvoj označuje za chiméru. Velký prostor věnuje obraně jaderné energie — podle jeho názoru jediné spáse lidstva před katastrofou globálního oteplo-vání. Alternativní zdroje energie se mu totiž zdají být pro stále náročnější lidstvo nedostatečné. Ovšem když tvrdí, že jaderný odpad není nebezpečný a že by si ho klidně nechal uskladnit na své zahradě, přičemž by z něj ještě získával levnou energii na vytápění svého domu, ocitá se jinak mezinárodně uznávaný vědec na velmi tenkém ledě. Poněkud kritičtěji hodnotí rizika vyplývající z používaní pesticidů a dalších chemických látek, byť zpochybňuje ekologické zemědělství jako cestu k ochraně přírody a planety. Překvapuje i tím, že se zastává společnosti Shell, kdysi největšího výrobce DDT, když tvrdí, že tato látka by byla prakticky neškodná, pokud by se nezneužívala. Přiznává sice, že v té době pracoval jako vědecký poradce lorda Rothschilda, koordinátora výzkumů firmy Shell, o své případné podjatosti však mlčí.

 

V závěru knihy se vyznává ze svého názoru na ekologii: „Přežití našeho druhu záleží na Gaie a na tom, zda přijmeme její pravidla.“ Kritizuje teorie o takzvaných přírodních národech, podle kterých tito lidé žijí v souladu s přírodou. Lovelock se domnívá, že prvotní kolonizace planety lidmi, jako jsou například australští domorodci, přinesla planetárnímekosystémům možná stejné rány, jako jim zasazuje moderní civilizace. „Pouze je nás víc a máme víc energie,“ dodává. Lidstvo podle Lovelocka od samého úsvitu dějin planetě škodí
a globální oteplení je léčebným procesem, jak se parazita zbavit. Takto Gaia vrací úder.

James Lovelock: Gaia vrací úder. Proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo, Academia, Praha 2008.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.