Skrz prsty proti předsudkům

26. března 2015 /
foto: www.skrzprsty.cz

Vadí vám předsudky? Soudit ostatní jen podle toho jak vypadají, jaký je jejich životní styl nebo v co věří? Studentům Fakulty multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně to vadí velice, proto se zhruba dvacítka z nich rozhodla s tím něco udělat, konkrétně prostřednictvím projektu, realizovaného v rámci předmětu Komunikační agentura, s příznačným názvem Skrz prsty.

Neboť lidí podléhajících nejrůznějším předsudkům je obrovské množství, rozhodli se tvůrci projektu zaměřit na dvě konkrétní skupiny, přičemž zastřešovací heslo je „Život bez závislosti“. První z těchto skupin jsou lidé, kteří si prošli drogovou závislostí, vyléčili se z ní, ovšem jen těžce se vracejí do běžného života. Často se jim kvůli nevlídným pohledům společnosti nedaří vytvořit si nové přátele či sehnat práci, což v mnohých případech může vést k opětovnému pádu k drogám.

Druhým tématem Skrz prsty je život mimo konzumní společnost. Zaměřuje se na jedince, kteří se pokoušejí sžít s přírodou a chovat se soběstačně. Také tato skupina lidí často na ostatní působí podivně, protože jednoduše nejdou s davem. Slevy v hypermarketech je nechávají chladnými, netráví večery sledováním televize, protože ji většinou ani nemají, a jídlo si vyrábějí sami. Do této nekonzumní skupiny tvůrci projektu zařadili také téma squattingu a freeganství.

Kdy a kde se se Skrze prsty můžete setkat? Hlavní program proběhne 1. dubna na zlínském zámku. Čekají vás nejrůznější přednášky na daná témata, přičemž po každé bude následovat diskuze. Součástí festivalu budou farmářské trhy a po jeho ukončení proběhne sofistikovaná afterparty. První doprovodné akce již proběhly: autobiografická divadelní inscenace herce Martina Žáka s názvem The Dark Trip zaměřená na život s drogami, promítání německého dokumentu Z popelnice do lednice, přibližující problematiku freeganů. Současně se konala také výstava souboru fotografií Terezy Koníčkové s názvem Food not bombs, rovněž na téma freeganství.

Dodejme, že první ročník Skrz prsty proběhl loni a byl zaměřený na předsudky vůči homosexualitě, transsexualitě a tělesným modifikacím.

Více naleznete na www.skrzprsty.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.