Tipy na smysluplné vánoční dárky

8. prosince 2022 /
foto: PxHere.com
Vedle války se jedním z klíčových slov tohoto roku stala i inflace. Dárky pod stromeček je tudíž nutno volit ještě uvážlivěji než obvykle. Pomoct vám v tomto ohledu mohou naše tradiční tipy na smysluplné maličkosti.

Předem připomeňme, že dárky nemusíte dávat pod uřezaný stromek, ale například pod živou jedličku, kterou opět prodává Nadace Veronica, a to do 23. prosince v brněnských obchodech na Palackého třídě 25 a Pekařské 38. Jedna stojí 155 korun a na jaře ji můžete vysadit do lesa.

Rok 2022 byl v našich zeměpisných šířkách především rokem války. Ačkoliv není lehké válku pozorovat, a už vůbec ne žít její důsledky, je důležité věnovat jí pozornost. Mnoho skvělých českých i slovenských novinářů*ek zpracovalo příběhy válkou postižených Ukrajinců*ek citlivě a komplexně.

Doporučuji například sbírku Ešte sme nezomreli Stanislavy Harkotové, která pokrývala dění na Ukrajině dávno předtím, jak zde Putin začal „speciální operaci“.

Jak se na Ukrajině a v Rusku žilo před válkou, po anexi Krymu a po vypuknutí bojů na Donbase? Co vedlo až k rozpoutání největšího vojenského střetu na území Evropy od roku 1945? Na tyto i další otázky odpovídá ve své prvotině Všechny cesty vedou k válce Vojtěch Boháč, šéfredaktor Voxpotu, který má bohaté zkušenosti se životem i prací reportéra v Rusku i Ukrajině.

Ukrajina však není jen válka. Reportérka Olesia Jaremčuk navštívila místa napříč touto velkou zemí, aby posbírala příběhy ukrajinské rozmanitosti. Ve své reportážní knize Naši iní představuje ukrajinské menšiny.

Pokud byste naopak měli potřebu vyvážit těžké časy pozitivními zprávami, je zde druhý díl knihy Martina Smatany Rok dobrých zpráv. Ilustrátor a režisér animovaných filmů v knize sesbíral celkem 52 pozitivních zpráv z celého světa a doplnil je svým uměním.

A kdyby někomu nestačilo číst si dobré zprávy, ale potřebuje komplexnější péči, je zde nový magazín z dílny Forbes Slovensko, Nevyhorení. První číslo je o sebelásce.

Pro zdraví a krásu

Přírodní kosmetika Nobilis je vhodným dárkem pro všechny členy domácnosti, pro kámošky i kámoše. Jde o aromaterapeutickou kosmetiku, která je na trhu již téměř třicet let. Pro ženy a dívky můžou být skvělým dárkem menstruační kalhotky, třeba od Snuggs.

Česká značka Lacl přináší na trh v Česku navržené i vyrobené oblečení. Vkusné kousky jsou z materiálů od evropských producentů, především z Itálie.

Ghí, ořechová másla, granule, kombucha. Zdravé mlsání najdete v českém obchodě Natu.cz.

Pro děti

Monkey mum je český e-shop se vším, co se hodí mámám i dětem. Naleznete zde dřevěné hračky vyrobené v Jizerkách, kojící trička, nosítka pro děti vyrobené v regionu místními značkami i látkové plenky.

Mladý absynt je odnoží nakladatelství Absynt, v níž vycházejí citlivé knihy pro mladé čtenáře a čtenářky.

Hledáte motorické hračky pro nejmenší nebo novou lahev či tašku do školy pro školáky? Mrkněte na Chytrou opičku.

Hračky nebo aktivity pro děti můžete i vyrobit. Já třeba budu pro naše batole vyrábět aktivity ke knize Tuze hladová housenka. Co je oblíbená knížka vašeho parťáka nebo parťačky?

Dárky pro duši

Jelikož je po pandemii, mnoho cestovatelů je opět v terénu nebo se do něj chystá. Máte takového ve svém okolí? V internetovém obchůdku Nakup na dobro mají speciální sekci s vychytávkami na cesty, které jsou ekologické i funkční zároveň. Navíc, namísto placení za dopravu můžete podpořit výsadbu stromů, a pomoct tak obnovit české lesy po kůrovcové kalamitě.

Speciálním dárkem pro milovníky Slovenska může být nová kniha z dílny neziskové organizace Bystriny. V Dobrodruhovi naleznete zajímavé místa, komunitní projekty i ubytování, kterým podpoříte místní komunity.

Znáte někoho, kdo rád vyrábí věci z papíru nebo si dělá zápisky? V ekologickém obchodě Minimum Waste naleznete sešity a přáníčka různých druhů i značek. V tom samém obchůdku je i sekce pro ekologické záhradkáře.

Pro turisty se nejen v zimě hodí termosky na teplý nápoj nebo na jídlo.

Dárky pro jiné

Stejně jako v minulých letech, i pro tyto Vánoce vám doporučujeme koupit dárky, které více než vás, potěší lidi, kteří mají mnohem méně. Skutečným dárkem od Člověka v tísni nic nepokazíte. Darovat můžete třeba Anděla strážného nebo veselou kozu.

Na Pomáhej Ukrajině můžete vybrat organizaci podporující válkou zmítanou zemi nebo válečné uprchlíky.

Přispět můžete i neziskové organizaci RadoVan, která sbírá přes Donio peníze na sdílený bezbariérový pracovní prostor pro vozíčkáře, který bude fungovat společně s bezbariérovou kavárnou Anděl v Brně na Gorkého.

V e-shopu organizace Cesta domů, která podporuje umírající a jejich rodiny, mají v nabídce nádherně ilustrované diáře i kalendáře. Nebo si můžete vybrat z knih pro všechny věkové kategorie, a podpořit tak paliativní péči.

Časopis, pexeso, komiksové knihy, výrobky z chráněné dílny — zatoulejte se na stránku Paměti národa a koupí drobnosti podpořte aktivity této organizace.

Předplatná

Nic není lepšího než dostávat dárky během celého roku. Darovat takto můžete například předplatné deseti lekcí jógy, kurzu keramiky nebo vstupenky do divadla. Objednat můžete i časopisy, například milovníci kávy ocení graficky zajímavý Standart, který se zrodil v České republice, ale prestižní ocenění již získal po celém světě.

Těžké časy dopadají obzvláště nepříznivě na malá média. O pomoc proto žádá například Pravý domácí časopis, které chce fungovat alespoň jako čtvrtletník. Dar uvítá i zpravodajský server o přírodě, životním prostředí a ekologii Ekolist, stejně jako reportérská skupina Voxpot nebo online deníky Alarm a Referendum.

Pro milovníky přírody a všechny, kteří si rádi čtou o společensky důležitých tématech, je zde také naše Sedmá generace. K předplatnému můžete vybrat další zajímavé dárky, nově Atlas hmyzu, Berkasovo nebo Podivné příhody ochránce přírody Mojmíra Vlašína. Mockrát děkujeme!

Foto: Hana Korvasová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.