Ukrajinští zemědělci pečují o půdu a lidi válce navzdory

28. června 2022 /
foto: archiv Nataile Prokopčuk. Natalie Prokopčuk
Natalie Prokopčuk je koordinátorkou pro ukrajinské ekologické zemědělství ve společnosti QFTP (Quality FOOD Trade Program) a v ukrajinském ekologickém sektoru pracuje už patnáct let. Po začátku bombardování Kyjeva se přestěhovala do České republiky spolu se svým onkologicky nemocným manželem a dvěma dětmi. Přátelé z českého ekologického hnutí její rodině laskavě poskytli ubytování a další potřebnou podporu. Hovořili jsme spolu nejen o současné situaci, ale také o vývoji ukrajinského (ekologického) zemědělství. Ukrajina, historicky známá jako obilnice Evropy, vždy významně přispívala k zajištění potravin pro lidi v mnoha zemích světa. Zprávy z posledních měsíců však uvádějí, že světové ceny obilí a dalších komodit rostou a dochází k výpadkům dodávek potravin, zejména do mnoha afrických zemí, které jsou největším importérem ukrajinských potravin. Vysvětlila byste prosím mezinárodní význam a kontext ukrajinského zemědělství? Také by nás zajímalo, zda ukrajinští zemědělci — válce navzdory — na svých polích stále pracují.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2022 vychází v 2. polovině srpna.