Vaše ohlasy

22. února 2024 /
foto: Vizualizace: Jana KK s pomocí AI.
Co jste nám v poslední době napsali?

Žaneta Gregorová — Umělá inteligence láká neziskovky (7.G 6/2023)

Je jistě správné, pokud do bažin AI se snaží vplout i nevládní sektor. To mi připomíná polovinu devadesátek, kdy mezi prvními uživateli „řvoucího“ internetu a e-mailů byla i řada eko-sdružení. Při používání AI musí být ale vyšší důraz na bezpečnost, otevřenost a hlavně na etiku. Známým problémem je, jak naprogramovat jízdu autonomních automobilů. Při havárii má být zajištěna vyšší ochrana pro ty, co jsou uvnitř, nebo pro ty, co jsou venku? Státní moc ovšem nelze podceňovat.
Po přečtení řady rozhodnutí orgánů ochrany přírody mám pocit, že je nějaká primitivní AI píše již dlouho. Stačilo jen zadat, že žadatelé mají vždy pravdu a spolkům jako účastníkům řízení vysvětlit, že ochraně životního prostředí nerozumějí nebo přehlížejí důležité politické zájmy. Znaky použití tohoto typu AI bylo třeba možné vidět u krajského úřadu v Plzni a u Ministerstva životního prostředí v Plzni, které téměř deset let bránily účasti spolků v řízeních, než v roce 2022 prohrály dva soudní spory. Miroslav Patrik, Brno

Psát nám můžete na e-mail sgenerace@hnutiduha.cz či na adresy redaktorů (prijmeni@sedmagenerace.cz), pod články na webu, na náš facebookový profil, twitterový účet nebo na adresu Hnutí DUHA — Sedmá generace, Údolní 33, 602 00 Brno. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.