Veselí artisté a nezákonná divočina

15. prosince 2009 /

Do Ekologického kompostu jsme opět přihodili pozoruhodné eko-události posledních dvou měsíců.

Českou republiku brázdil Tradiční ruský ledový cirkus s vystresovanými opicemi, kočkami či medvědicí. „Zvířata si obulasvé brusle a vesele předváděla všem divákům své kousky,“ dodala hřejivý komentář TV Prima. Na území Krkonošského národního parku zanechal svou stopu rys ostrovid, vyhubený zde před dvěma staletími. „Park násilně přeměňuje Šumavu na divočinu, česká legislativa ale pojem divočina nezná,“ rozohnila se podle týdeníku Respekt jedna ze starostek při bizarním pochodu Sdružení přátel Miloše Zemana. Česká společnost ornitologická zveřejnila, že dle letošního sčítání zmizelo ze zdejší přírody za posledních třicet let na 10 milionů ptáků; u některých, jako třeba čejky chocholaté, to představuje úbytek o 90 %. Po roce se do čela žebříčku největších průmyslových znečišťo-vatelů, zveřejňovaného organizací Arnika, vrátila valašskomeziříčská Deza, když zvýšila množství rakovinotvorných emisí naftalenu a benzenu. Z obyvatel Klánovic, kteří přišli k referendu, se čtyři pětiny vyslovily proti výstavbě golfového hřiště v místním lese. Vznikl nový Přírodní park Brdy-Hřebeny. Americko-britská geologická expedice zjistila pomocí hloubkových vrtů do antarktického ledovce, že žijeme na nejteplejší Zemi za posledních nejméně čtrnáct tisíc let. „Srovnat tragédii komunismu s takovým nesmyslem, jako je neexistence globálního oteplování, je skutečně tragické,“ okomentoval neúnavný Václav Klaus výrok Angely Merkelové, v němž přirovnala výzvy provázející klimatickou nápravu ke zboření berlínské zdi. Vláda souostroví Maledivy, jehož povrch se z většiny nachází méně než metr nad hladinouoceánu, podepsala na symbolickém podmořském zasedání výzvu ke globálnímu snížení skleníkových plynů. Snad v dočasné amnézii, každopádně navzdory předvolebnímu unisonu,navrhla Rada Ústeckého kraje zrušení územních limitů těžby uhlí. Nelenilo ani ministerstvo průmyslu a obchodu a totéž, doplněné například výstavbou jaderných bloků, nečekaně navrhlo vládě, abychom si dle ministra Tošovského zachovali „trvale přebytkovou energetickou bilanci“; ministr životního prostředí Ladislav Miko zareagoval dokumentem obsahujícím tři desítky opatření, který ukazuje na naši schopnost snížit skleníkové emise do deseti let o pětinu. Kim Nguyen, který vyrazil na kole z australského Brisbane v srpnu loňského roku, prošlapal cestou na kodaňský summit Prahou a vyzval ostatní: „Za každých tisíc kilometrů, které ujedu na kole, zkuste vykonat sto kilometrů cesty, kterou byste normálně jeli autem, jiným způsobem.Změna není tak obtížná, jak se zdá na první pohled.“ Letošní Ekofilm vyhrál Architekt odpadu (viz 7.G 4/2009).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.