Viva la Greta!

21. října 2019 /
foto: Frankie Fouganthin. Greta Thunbergová (vpravo) při stávce 12. dubna 2019.
Nikdy nevíme, co svým osobním přesvědčením a důsledností spustíme za lavinu.

Greta Thunbergová sice nedostala Nobelovu cenu míru, jak do poslední chvíle spekulovali sázkaři, ale to je dobře. Etiopský premiér Abiy Ahmed, iniciátor loňské mírové smlouvy mezi Etiopií a Eritreou a tlumič dalších konfliktů v regionu, si ji zaslouží. Odvedl ohromnou práci. Za druhé, pro děti či mladé lidi — a na to jsem nepřišla já, ale jiní povolaní lidé — je udělení Nobelovy ceny přílišným psychickým břemenem. Gretin čas nepochybně ještě přijde.

Je to rok, co tehdy patnáctiletá copatá Švédka odešla za školu a usedla před parlamentem s cedulkou požadující stávku proti nečinnosti politiků ve věci řešení klimatického rozvratu. Svět se za tu dobu změnil — i nezměnil. Riziko, že se lidstvo se změnami klimatu nevyrovná tak, aby na sebe neuvalilo hrozivé scénáře, je stále stejné. Ale debata o naléhavosti této krize a nutnosti s ní skutečně něco udělat, je tak živá, jako snad nikdy dosud.

Ještě před pár lety mi prominentní pracovníci ekologických organizací dokolečka opakovali, že „klima není téma“. Na moje námitky, že klima prostě téma je, protože jeho rozvrat je v chodu, dopadne na miliony lidí, celé ekosystémy a zaběhlý životní způsob moderní civilizace, k mému překvapení následovala stále stejná písnička: „Klima není téma.“

Bylo potřeba dítě, aby se slovům navrátil význam. Ne kampaně a strategická plánování, ne letáčky a rozpočet na reklamu na Facebooku, ne vědce mluvící v hlavním vysílacím čase… Ne. Bylo potřeba dítě, které trvá na faktech a diskusi o jejich závažnosti.

Greta Thunbergová je to nejlepší, co se této planetě — respektive lidstvu na ní žijícímu — přihodilo za dlouhou dobu. Mladé děvče a jeho osobní, ovšemže pošetilý, akt protestu proti zvůli politické moci a na ní napojenému fosilnímu kapitálu, je směsice s velmi nízkou šancí na úspěch. Přesto chce právě tuto dívku rok poté vyslechnout každé globálně podstatné fórum, přesto inspirovány právě jejím příkladem vycházejí do ulic opakovaně statisíce lidí…

Poučení? Často se nyní mluví o tom, zda mají malé osobní akty boje proti změnám klimatu smysl. Nelétat letadlem, nejíst maso a nekupovat rychlou módu, jezdit na kole, zalévat v horku stromy, volit s ohledem na klima — copak se něco reálně změní, když na tomto bude trvat pouze jeden z tisíce? Lze se na to dívat i takto: předpoklad, že Greta Thunbergová zůstane se svým záškoláckým protestem přehlédnuta, byl jistě větší, než že každý jeden vegetarián pohne své nejbližší k uvědomělejší spotřebě.

Nikdy nevíme, co svým osobním přesvědčením a důsledností spustíme za lavinu. Díky, Greto.

Kontakt: zuzana.vlasata@sedmagenerace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.