Všichni už jsou v Bolívii aneb Vstříc osmé miliardě

7. prosince 2011 /
foto: Jana Kloučková Kudrnová

Skupina amerických klimaskeptických odborníků na základě rozsáhlých studií konstatovala, že teplota na Zemi v posledních dvou stech letech skutečně stoupá. Gratulujeme. Obyvatelé Moravskoslezského kraje se opět dusili smogem; spoluobčané z ostatních krajů se k nim však solidárně přidali — iniciativou hýřili především Pražáci a Brňáci. Bylo to fakt „hustý“. Ministr školství Josef Dobeš nehodlá stavět školství na environmentálním vzdělání a sexuálních příručkách a chce revidovat rámcové vzdělávací programy. Greenpeace pokřtila novou, maximálně ekologickou vlajkovou loď Rainbow Warrior 3. Environmentálním zákonem desetiletí byl na Slovensku prohlášen nový zákon o identifikaci environmentálních zátěží; jeho účel spočívá v lapidárním „znečišťovatel platí“. Švýcarsko se rozhodlo do roku 2034 opustit jadernou energetiku. Britští vědci zkonstruovali mikrobiální palivové články získávající energii z moči. Jeden obyvatel České republiky loni v průměru vyprodukoval 317 kilogramů odpadu, ze 70 % netříděného. Ostravská zoologická zahrada uspořádala kampaň Třídíme pro slůně: za každý vytříděný kilogram odpadu dostane zoo stokorunu. Podle nového občanského zákoníku již zvíře nebude neživá věc, ale živá bytost, jež má hodnotu sama o sobě. Španělští pastýři využili své každoroční právo na sezonní přesun na jiné pastviny a centrem Madridu prohnali přes 5000 ovcí. U novozélandského pobřeží najel na útes tanker a vypustil do oceánu stovky tun ropného oleje. Indiánští aktivisté v Brazílii pokračovali v poklidných protestech proti schválené stavbě gigantické vodní elektrárny Belo Monte. Bojové tanky rozjížděly s podporou ekologů přírodní památku Plachta v Hradci Králové, aby mohl vzniknout pískový biotop pro některé vzácné živočichy. Hlavní nepálské mrchožrouty — supy — zabíjí lék Diclofenac podávaný místním kravám; ochránci přírody tedy přišli s řešením v podobě „zdravých supích restaurací“, kam vozí přirozeně uhynulé a Diclofenacem nezamořené krávy. Francouzský elektrárenský koncern EDF zaplatil 2 miliony eur na pokutě a odškodném za slídění v počítačích Greenpeace. Během hromadné akce Nadace Partnerství zasadili lidé po celé republice rekordních 6910 stromů. Režisér Zdeněk Troška a herec Marek Ztracený si mezitím zasázeli na Šumavě a stali se tak „kmotry“ protikůrovcového projektu Pomáháme zeleným lesům Šumavy. „Když chci vidět prales, tak letím do Bolívie, což jsem udělal,“ prohlásil ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský v diskusi o tom, kolik procent šumavského lesa se má nechat přirozenému vývoji. Desítky tisíc demonstrujících Bolívijců protestovaly proti tvrdému zásahu policie vůči indiánům, bránícím stavbě silnice přes národní park. Plzeňský krajský soud dal zapravdu žalobě Mojmíra Vlašína a uznal policejní ukončení blokády na Šumavě nezákonným. Počet lidí na Zemi překročil sedm miliard.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.