Život ve freeganském ráji: praktický průvodce

9. dubna 2009 /

V druhém letošním čísle 7.G jsme se věnovali freeganskému životnímu způsobu. Jestli chcete vidět, jak takoví freegani vypadají, zůstaňte s námi. V prvním, humorně laděném videu z USA How to be a freegan? se dozvíte, že je k tomu nutná především ochota zašpinit se, tolerance jedení z odpadků a závazek nikdy nekoupit nic nového. Šesti praktickými kroky vás pak provede sličná freeganská instruktorka, ze které musí být paf všichni pravověrní grungeři.


Britskou zkušenost s freeganstvím vám na příkladu Ashe a Boba zprostředkuje reportáž Anti-Consumerism: A Freegan Story. Když přečkáte prvních třicet plonkových sekund, tak uvidíte, co že ti dva slušňáci našli v popelnicích za pochoutky. No řekněte, ty papriky a rajčata se fakt nechají jíst…


Další video Freegan Way of Life přináší modelovou ukázku, jak s exotickými jevy typu freeganství zachází žurnalističtí machři v jedné z hlavních amerických TV stanic CBS. Scénu zarámuje bodrý profík, který nezapomene zmínit, že freegani vedou zelený životní styl do „extrému“, kamera mezitím dynamicky švenkuje na „reportéra-Kena“, který by se asi korektně usmíval, i kdyby za ním hořel Reichstag. V reportáži z newyorských ulic se pak od něj dozvíme, že freegani nejsou houmlesáci, že se freeganství šíří po celých Státech a že i podle lékařů není zdravotně rizikové. Ken pak bodrému moderátorovi přizná, že si s freeganama kousnul (soutěžní otázka: do čeho, koblihy nebo jabka nebo?). To vše vůkol sledují vysmátí statisté v historických kostýmech. A dokonce můžete jet na freeganské prázdniny, úžasné! Palec nahoru! Co byste za tři a půl minuty chtěli víc?

(Video nejde sdílet, takže si pro něj klikněte zde.)


Méně třeskutou, zato vizuálně ilustrativnější a o anketu mezi běžnými Newyorčany doplněnou reportáž Freegans Take Green to Extreme (kdeže jsme to už slyšeli?) přináší deník New York Post. Povšimněte si těch warholovských banánů a tvarohového sýru Friendship (All Natural)!


Na Youtube či jinde si samozřejmě můžete najít desítky dalších freegansky laděných videí, doporučujeme například skupinovou jízdu A Trash Tour and a Feast (zde), první zkušenost freeganského párů ve First Time Freegans (zde) zakončenou větou „Žijeme v ráji“ nebo informativní britský dokument The Free Life (zde) s ukázkou sychravého ostrovního zahradničení a výměnného Free shopu.

Co dodat? Paběrkáři všech zemí, spojte se…


(13. května 2009)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.