editorial
Vážené dámy, vážení pánové, podzim se neodmyslitelně pojí — vedle sklizně vina či jablek — s počátkem nového školního roku. Pravě škola jako jen máloco jiného výrazně (de)formuje lidskou bytost. Naznali jsme tedy, že stoji za úvahu podívat se na české školství zblízka. A protože se naše zážitky ze základní školy pojily především s nudou, […]
Chtít se učit je přirozené…
Jak dlouho bude veřejnost tolerovat nekvalitní vyučování a ubíjení schopností dětí jako normální součást školství?
Krok za krokem k jiné škole
Kdesi stojí dům, kde žiji jenom děti. Všechno zařízeni je v něm malé: stolečky, židle i ostatní nábytek, nádobí i nářadí. A každý si v něm může dělat to, na co má právě chuť. O tomto dětském snu věděla už Marie Montessoriová…
Domácí vzdělávání — jedna z alternativ?
Před sedmi lety začala oficiálně učit své děti doma hrstka nadšenců. Dnes by zhruba tři sta doma vzdělávaných dětí z 1. až 5. třidy zaplnilo první stupeň středně velké školy.
Genderové nerovnosti v české škole
Zdravotní bratr a počítačová expertka, leckomu by se to mohlo zdát nepatřičné, obzvláště ve společnosti, kde se o genderové diskriminaci obecně moc nepřemýšlí, tedy ani na školách.
Pavlovské víno a bylinky
„Kde už jinde hledat ekologické vinaře než pravě v Pavlově, tradiční vinařské baště známé už od 15. století…“
Mozaika zo sveta genetických technológií
Klonované embryonálne kmeňové bunky — Prvý klonovaný pes — Farmaceutické látky z GM rastlín
Paralelní ekonomické světy
Práce — nebo raději spolupráce? Jak vypadala ekonomika přírodních národů? Kdo je vlastně produktivní? Jakou roli hraje dobrovolnictví v etických ekonomikách a co je to work-share?
Boj o tatranskú prírodu
Listopadová vichřice s rozsáhlými polomy dala vyniknout nejednomu rekreačnímu středisku v dotčené oblasti. Nepřehlédnutelný je však hlavně chaos v kompetencích ochrany národního parku.
Kdo se potí za naše trička?
Skutečna tvař oděvního průmyslu očištěna od make upu vyhlášených značek a rtěnky luxusních butiků zdaleka nepatři ke krasavicím. Spiš se blíží podobě ztrhané ženy, jež pracuje 13 hodin denně.
Nebezpečná elektráreň
Slovenska vláda udržuje miliardovými infúzemi při životě zastaralou a z bezpečnostního hlediska nevyhovující jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Koho státní zakázka doopravdy vyživuje?
Jak hořický perníkář k dvojímu řemeslu přišel
Na Kunětickou horu to z Pardubic není daleko. Z konečné autobusu stačí jen kousek projít lesem a rázem se návštěvník ocitne v pohádce, kde nechybí ani Ježibaba s perníky.
Zahrada lásky
V létě roku 2000 se umělec James Ursell vrátil do rodného severního Devonu, aby zde vytvořil zahradu. Své dílo umístil hluboko do starého olšového a bukového lesa…
Z gruntu natočené štěstí
Zda se, že máme poslední dobou štěstí na filmy. A to skutečně s velkým „Š“.
Předat dětem něco, co je k žití
„To, co se u nás děje, je obrovské svinstvo, které se ani nedá popsat,“ říká zastupitel Horního Jiřetína, obce, kterou chtějí uhlobaroni i někteří politikové zbourat kvůli hnědému uhlí.
Svoboda, odpovědnost a prezidentská slova
Prezidentovy provokativní projevy o neziskových organizacích, jež označuje za hrozbu demokracie, mají svoji oběť.
Bůh stojí při nich
Americký novinař a televizní komentátor varuje před nebezpečím, které pro naši planetu představuje americká náboženská pravice.
Iluze pokroku
Věda jako prostředek k lehčímu životu obyvatel Země, věda jako příčina genocidy a ničení přírody, věda jako opium lidstva, věda jako cesta do nesvobody…
Pue haba Aceh?
V záplavě neštěstí New Orleans, které hurikán Katrina proměnil ve slané jezero, se pomalu rozpouští vzpomínka na prosincové zemětřesení v jihovýchodní Asii, jež zvedlo gigantické vlny tsunami proti pevnině.
obrázky
Má smysl chránit životní prostředí, ale dělat to nebudu. Tak by se daly shrnout výsledky květnového průzkumu CVVM. Více než 80% Čechů sice pokládá zapojení jednotlivce do ochrany přírody za významné, v praxi však svůj názor podpoří konkrétním krokem jen někteří z nich. Například šetrné výrobky si kupuje 25% obyvatel, pravidelně si je však z obchodu odnáší jen […]