Dekolonizované vlaky

24. dubna 2018 /
foto: Ivan Prouza (vše). Hřbitov vlaků v Uyuni.
Celosvětová železniční síť má délku celkem 1,37 milionu kilometrů a její vznik během 19. století úzce souvisel s evropskou kolonizací zbytku světa. Vlaky významně zkrátily dobu cestování, usnadnily přepravu surovin, vojsk a působily jako katalyzátor průmyslové revoluce. Rozšířením sféry vlivu hrály při ovládání cizích území klíčovou roli. Jaké však byly osudy této dopravní infrastruktury po skončení přímého koloniálního vlivu? Navštívil jsem během posledních let několik zemí a zážitky spojil do této mozaiky.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku





Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.