Femi-librarium

18. prosince 2018 /
foto: Pexels.com
Feminismus je pro každého — Napětí — Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky — Milá Ijeawele — Poznej báječné ženy — Nejvlivnější ženy naší doby

Chimamanda Ngozi Adichieová

Feminismus je pro každého

Host, červen 2018

Podle autorky, oceňované nigerijské spisovatelky, spočívá problém genderu v tom, že nepřijímá to, jací jsme, ale místo toho předepisuje, jací bychom měli být. Tuto myšlenku pak ve svém krátkém knižním eseji dokládá na řadě zkušeností z každodenního života. Právě svým předepisováním jsou podle ní genderové stereotypy omezující — nikoliv pouze pro ženu, ale také pro muže. Místo toho by si autorka přála svobodnější, autentičtější a otevřenější svět pro všechny — bez zbytečných bariér, které přísně pojatá pravidla genderu našim životům ukládají.

Naomi Aldermanová

Napětí

Argo, září 2018

Román Napětí, stojící na pomezí sci-fi, dystopie a thrilleru, zobrazuje průběh společenského převratu poté, co dospívající dívky objeví schopnost vysílat elektrické výboje z konečků prstů. Této nově získané dovednosti naučí i starší ženy a neváhají ji využít k ovládání mužů. Celosvětová revoluce na sebe nenechá dlouho čekat. Dominance přetrvává, tentokrát ale mají navrch ženy, protože poměr ve fyzické síle se náhle obrací na jejich stranu. „Kniha, která vám vyrazí dech,“ říká o ní proslulá kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.

Francesca Cavallo, Elena Favilli

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Albatros, květen 2018

Krátkými příběhy sta vlivných žen blízké i daleké historie se tato kniha snaží inspirovat dívky k tomu, aby se nebály následovat své sny. Více i méně známé osobnosti ilustruje šedesát výtvarnic z celého světa. Kniha nabádá „malé rebelky“ k tomu, aby mířily výš a s vervou se praly s osudem. Do jaké míry je ovšem nevyřčený tlak na individuální úspěch a zdůrazněná honba za kariérou osvobozující, musí posoudit čtenářky i čtenáři sami. Kniha ovšem primárně cílí na dívky, což je škoda, protože by mohla inspirovat i chlapce.

Chimamanda Ngozi Adichieová.

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Host, červen 2018

„Rozmlouvat o tom, jak děti vychovávat jinak, o tom, že je třeba usilovat o spravedlivější svět pro ženy a muže, je z mravního hlediska nutnost.“ Knížka vznikla jako upravená verze dopisu, který autorka poslala své kamarádce, žádající o radu, jak vychovávat svou dceru ve feministickém duchu. V patnácti doporučeních citlivě a vtipně vysvětluje, jak mohou genderové stereotypy působit na náš život, byť i nevědomě. Nabádá k umění rozpoznat je v různých oblastech života tak, abychom děti vychovávali ke svobodě, nikoli pouze k předem dané roli.

Ellen Baileyová

Poznej báječné ženy

Bambook, červenec 2018

Tato interaktivní knížka osloví zejména mladší generaci. Autorka v ní přibližuje osudy nejvýznamnějších žen současnosti a historie, vedle toho však take nechává prostor přímo pro čtenáře a čtenářky: skrze tematické úkoly, podněty a doporučení. Autorka chce poukázat na podceňovaný vliv žen minulé i dnešní doby, a inspirovat tak malé čtenáře a čtenářky k vlastním velkým snům. Kdo ví, třeba i oni jednoho dne stanout po boku letkyně Amelie Erhartové, architektky Zahy Hadid, malířky Fridy Kahlo nebo sester Williamsových.

Chiara Pasqualetti Johnson

Nejvlivnější ženy naší doby

Omega, září 2018

Kniha přibližuje životní cestu padesáti významných žen, provázenou mnoha zkouškami a společenskými překážkami. Inspirující vyprávění se soustředí na ženy současné doby, tedy narozené nejpozději v 19. století. Zdůrazňuje se tak jejich boj za emancipaci v různých oblastech veřejného života: od vědy přes politiku a ekonomiku až po umění. Seznámíme se tak jak s osudy vědkyně Marie Curie, tak sufražetky Emmeline Pankhurstové, bioložky a ochranářky Rachel Carsonové, pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové nebo písničkářky a aktivistky Joan Baezové.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.