Librarium

22. února 2024 /
foto: PxHere.com.
Tím se všechno mění — Dávné světy — Zápisky začínajícího solárníka — Naše těla, jejich bojiště — Jak žít minimalisticky — Evropa, náš domov

Naomi Klein
Tím se všechno mění. Kapitalismus versus klima
Host, září 2023

Kanadská spisovatelka v tomto tlustém špalku navazuje na své předchozí bestsellery Bez loga a Šoková doktrína. Tentokrát se zaměřuje na příčiny, projevy a řešení probíhajícího klimatického rozvratu. Z něj viní především kapitalismus s jeho neviditelnou rukou trhu; neobměkčí ji ani zelení miliardáři nebo spolupráce podnikatelských špiček s ekologickým sektorem. Panujícího extraktivismu se podle autorky můžeme zbavit jen díky vybudování pestrého globálního hnutí, které bude mimo jiné divestovat, blokovat těžební projekty a prohlubovat demokracii. 

Thomas Halliday
Dávné světy
Kazda, prosinec 2023

V těchto Výpravách do zaniklých ekosystémů Země představuje britský paleobiolog šestnáct fosilních nalezišť z dávné (20 tisíc let) a ještě dávnější (550 milionů let) minulosti. Erudovaně, poutavě a s vědomím environmentálních souvislostí. Ukázka: „Změna bude nakonec nevyhnutelná, ale můžeme dát planetě čas vyrovnat se s ní, jako dovolujeme pohyblivým pískům geologického času, aby nás jemně zavedly do světů zítřka. Oběť je akt stálosti. Pak budeme i my žít v naději.“ Pochvalu zaslouží pečlivá redakce včetně ilustrací, mapek, poznámek a rejstříku. 

Otakar Schön
Zápisky začínajícího solárníka
Esence, prosinec 2023

Redaktor Hospodářských novin průběžně popisoval více než roční anabázi s výstavbou domácí solární elektrárny. Do této knížky články aktualizoval a doplnil, aby byla Příručka, jak to nedělat co nejvíce nadčasová. Dozvíte se v ní fůru praktických informací — od výběru dodavatelské firmy přes záludnosti smluv a záruk, úpravy střechy, komunikaci s ČEZem či sousedy až po získávání dotace, prodávání elektřiny nebo řízení chytré domácnosti. Četbě pomáhá osobní styl vyprávění a názorné fotky či obrázky. Chcete-li si tedy doma pořídit soláry, víte, kam sáhnout. 

Christina Lamb
Naše těla, jejich bojiště
Host, leden 2024

Britská válečná reportérka líčí hrůzné příběhy ženských obětí sexuálních zločinů ze strany armád, milicí či teroristických skupin. Během tří dekád zpovídala stovky takto postižených žen ze všech koutů světa a v této knize jejich příběhy hrůzy a bezpráví koncentruje. „Nikdy mě nepřestane pronásledovat jejich pocit, že v hrobech leží ty šťastnější z nich. Pro mě jsou to stejné válečné hrdinky jako bojovnici a měli bychom je tak uznávat. (…) Kdykoli jdu kolem nějakého válečného pomníku, přemýšlím, proč na něm nejsou i jména žen.“ Už aby byla. 

kolektiv autorek
Jak žít minimalisticky
Permakultura (CS), říjen 2023

Desátý svazek permakulturní edice Klíč k soběstačnosti jsme recenzovali v 7.G 5/2019, teď po čtyřech letech vychází jeho druhé, rozšířené vydání. V něm tedy najdete aktualizované informace, jak snížit objem spotřeby a žít šetrněji, ať už jde o váš šatník, kosmetiku, domácnost nebo bydlení. Nadto se leccos dozvíte o cirkulární ekonomice, nerůstu, sdílení a nakupování z druhé ruky, nechybí ani četné odkazy na zdroje. Do ekonomického kontextu pak minimalismus zasazuje editorka Eva Hauserová, která bohužel těsně před Vánoci 2023 zemřela. Čest její památce. 

Timothy Garton Ash
Evropa, náš domov
Prostor, listopad 2023

Oceňovaný oxfordský historik (česky mj. Středoevropan volbou nebo Rok zázraků) nás tentokrát provází dějinami Evropy od vylodění v Normandii po válku v Ukrajině. Postupně tak přejdeme od Evropy v troskách přes Evropu rozdělenou, na vzestupu, triumfující až po v současnosti ochabující. Autorovou devizou je kromě odbornosti zejména podrobná znalost evropského kontinentu, který na svých cestách neustále znovuobjevuje, a to včetně Česka. Spíše než suché historické pojednání tudíž Ash přináší poutavé reportáže, vzpomínky a rozhovory. Evropané a Evropanky, čtěte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.