Kolaps západní civilizace: pohled z budoucnosti—Kniha zvláštních nových věcí— Nezdolný zahradník— Vegetariánka— Eben — Nová Odyssea
Eric Conway a Naomi Oreskes: Kolaps západní civilizace: pohled z budoucnosti. Práh, listopad 2016
Zajímá vás, jak na naši společnost budou pohlížet další generace? Vzkaz ze 24. století nám v Kolapsu západní civilizace posílají Eric Conway a Naomi Oreskes, autoři známé knihy Merchant of Doubts o klimaskepticích. Jejich vzpomínání na naši současnost a blízkou budoucnost není zrovna optimistické. Líčí apokalyptickou historii plnou přírodních katastrof, sociálních nepokojů, politické neaktivity a popírání vědeckých faktů o změně klimatu. Smutný výčet (budoucích) dějepisných událostí a jejich souvislostí doplňují mapy zaplavených území Nizozemí či New Yorku a slovníček archaických pojmů (například antropocén).
Han Kang: Vegetariánka. Odeon, březen 2017
Sen, který vám změní život. Takový se zdál Korejce Jonghje a přiměl ji stát se vegetariánkou. Žena, již manžel označuje za průměrnou a nezajímavou, tím vyvolá nečekaný rozruch. Potýká se s naprostým nepochopením blízkých a dobře míněnými obavami o její zdraví. Musí přetrpět trapné večeře s kolegy a všechna ta nevěřícně zvednutá obočí. Ostatní považují její rozhodnutí za nesmyslné vykročení z role slušné manželky. Kam až Jonghjini příbuzní zajdou, aby ji přiměli „dostat rozum“? A co s ní všechen ten tlak udělá? Poeticky laděný román nám přiblíží nejen hrdinčin vnitřní svět, ale i jihokorejskou společnost.
Michel Faber: Kniha zvláštních nových věcí. Kniha Zlín, říjen 2016
Pastor Peter odlétá na největší misionářskou akci, jakou si může přát — představit Boha stvořením žijícím na jiné planetě. Zatímco evangelizování Petera pohlcuje, jeho milovaná manželka Bea zůstává na Zemi. Skrze její dopisy před námi vyvstává znepokojující obraz světa zmítajícího se v přírodních katastrofách a společenském chaosu. Vzdálená planeta a její obyvatelé oproti tomu působí až podezřele krotce. Peterovou největší výzvou se překvapivě nestávají misie samotné, nýbrž komunikace s manželkou. Kniha zvláštních nových věcí je příběhem o vztahu v nelehké době, o zkoušené víře a nepoučitelném lidstvu.
Ryszard Kapuściński: Eben. Absynt, prosinec 2016
Legenda reportážní literatury Ryszard Kapuściński prožil na černém kontinentu několik let v pozici korespondenta Polské zpravodajské agentury. Zažil Ugandu, Libérii i Etiopii v obdobích, kdy se tyto země osamostatňovaly. Žil v „domorodých“ čtvrtích a vydával se do oblastí, kde mu hrozila smrt ušktnutím hada nebo kulkou od ozbrojených skupin. Žil, aby vyprávěl své africké příběhy a znalosti. A vypráví je se vší pokorou k místním obyvatelům a tak barevně, jaká jen Afrika může být. V češtině vyšel Eben v roce 2003, nyní se jej chopilo slovenské nakladatelství Absynt v edici Prokletí reportéři.
Carol Deppe: Nezdolný zahradník. DharmaGaia, březen 2017
Oregonská bioložka, zahradní expertka a semínkářka vás v tomto objemném svazku naučí, jak pěstovat, získávat, skladovat a používat pět potravin, které jsou podle ní zásadní z hlediska soběstačnosti: brambory, kukuřici, fazole, dýně a — ano — vejce, nejlépe kachní. Vedle nich se věnuje úrodnosti půdy, technikám zavlažování, práci s nářadím či způsobům, jak úspěšně čelit zdivočelému počasí. Formuluje též 33 zlatých pravidel zahradničení. Inspirativní četba bez ohledu na to, jestli jsou autorčiny postupy striktně ekozemědělstké či permakulturní. Potěší rejstřík i odkazy na další literaturu a zdroje.
Patrick Kingsley: Nová Odyssea. Kniha Zlín, duben 2017
Britský reportér deníku The Guardian zachycuje prostřednictvím příběhu Syřana Hášima aš-Šaukího předloňskou anabázi uprchlíků a migrantů snažících se dostat do Evropy. Poutavé vyprávění plné vypozorovaných detailů, prožitých emocí i kontextových informací nás během půl roku zavede do sedmnácti zemí včetně konečného Švédska, kde tento bývalý vězeň Asadova režimu získává azyl. Kingsleymu slouží k novinářské cti, že vydržel do Hášimova příběhu nezasahovat a nepomáhat mu — lidskost prokázal napsáním této knihy. Vždyť „nikdo neposadí své děti do lodi, pokud voda není bezpečnější než pevnina“ (W. Shireová).
Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář