Librarium

22. ledna 2017 / ,

Fenomén technika — Má kapitalismus budoucnost? — Pěšky mezi buddhisty a komunisty — Oheň a hvězdy — Penzion vzpomínek — Věrní a rozumní

Josef Šmajs: Fenomén technika. Doplněk, prosinec 2016

Kniha vychází z autorova konceptu evoluční ontologie (mj. Ohrožená kultura a Filosofie — obrat k Zemi) a sleduje dvě vývojové linie techniky: méně zřejmou biotickou (sběračství a lovectví, zemědělství, biotechnologie) a známější abiotickou, kterou přibližuje především v zemědělské, válečné a informační oblasti. Autor se ptá, jak technosféru smířit s biosférou, či nakolik vědecké jsou společenské vědy. Na závěr připojuje teze Jedenáct podmínek biofilního obratu kultury a důvodovou zprávu k předloňskému Filosofickému konceptu Ústavy Země. Náročné, ale poučné četbě pomáhají vhodné fotografie a ilustrace.

Erazim Kohák: Oheň a hvězdy. SLON, prosinec 2016

Meditativní knihu s podtitulem Filosofická zamyšlení nad morálním smyslem přírody začal známý filosof psát na lesní samotě v polovině 70. let a posléze ji anglicky vydal v roce 1984. Její česká verze není pouhým překladem, ale převodem obohaceným o mnohaleté poznání a zkušenosti. Mimo jiné se projevily v tom, že autor nyní vypustil poznámkový aparát a až na konec odsunul teoretickou kapitolu. O to snadněji si tak můžeme jeho hloubavé a stylově krystalické přemítání o přírodě, člověku, bližních, pochybách a víře vychutnat. „Když ticho soumraku vytlačí upovídaný den, zázrak zůstává: jsme ospravedlněni.“

Immanuel Wallerstein a kol.: Má kapitalismus budoucnost? SLON, září 2016

Pětice renomovaných sociologů v čele s Immanuelem Wallersteinem se (nejdříve každý zvlášť, poté kolektivně) zamýšlí nad scénáři vývoje v příštích desetiletích. Struktury současného globálního kapitalismu se podle nich mohou (mimo jiné kvůli sociálním a environmentálním tenzím) roztříštit na obranné, represivní a xenofobní bloky ve stylu Orwellova románu 1984, ale také mohou otevřít možnost mnohem širší demokracii. „Držet na uzdě militarismus a institucionalizovat demokratická lidská práva v celoplanetárním rozsahu — to budou muset být rozhodující směry politiky v nadcházejících desetiletích.“ Hodně štěstí.

Tony Judt: Penzion vzpomínek. Prostor, listopad 2016

Jestli se někdy budete chtít ohlédnout za 20. stoletím, ale zároveň se nezatěžovat tlustospisem plným dat, sáhněte po těchto vzpomínkách britského historika Tonyho Judta (1948—2010). Napsal je na sklonku života, poznamenaného amyotrofickou laterální sklerózou, ale sebelítost v nich nenajdete, naopak, Judt oplývá přímočarou sebeironií a sarkasmem. V kombinaci s intelektuální pronikavostí a sociálním cítěním jde o výjimečnou existenciální zpověď. „Nemůžeme si vybrat, kde začneme svůj život, ale můžeme ho zakončit, kde chceme. Vím, kde to bude: pojedu bez cíle tím malým vláčkem, dál a dál, už napořád.“

Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty. BizBooks, listopad 2016

Kniha mladého poutníka Ladislava Zibury se již stihla stát bestsellerem. Co je na ní oproti jiným cestopisům výjimečného? Zibura putuje pěšky a nalehko, vybírá si místa nedotčená turismem a na své cesty se nijak nepřipravuje. Tuto dobrodružnou kombinaci navíc okořeňuje velkou porcí humoru. Nestydí se udělat si sám ze sebe legraci a upřímně popisovat i své slabší chvilky. Díky čtivému tempu a krásným ilustracím jsme vtaženi do neopakovatelných situací: protrpíme výškovou nemoc, setkáme se s buddhistickým mnichem, uvelebíme se v nepálských a čínských domácnostech, vetřeme se i na pohřeb či do vězení.

Hana Librová a žáci: Věrní a rozumní. Kapitoly o ekologické zpozdilosti. Munipress, leden 2017

Brněnská socioložka si k završení své trilogie (Pestří a zelení, Vlažní a váhaví) vzala na pomoc mladou generaci environmentalistů, kteří jí pomohli sledovat další životní osudy pestrých a zelených rodin. Sama Librová se — s elegancí a skepsí jí vlastní — soustředí na ozřejmění výkladových klíčů, podstaty environmentálního žalu, takzvané rozumnosti ekopragmatiků či ne/věrnosti ochránců přírody. Kniha vychází ve dvou neméně skvělých vizuálních verzích, s básněmi Radka Štěpánka a obrazy Bohdana Laciny, respektive Miloše Slámy. Podrobněji se k ní vrátíme v příští 7.G, mezitím paliativně zůstávejte na straně motýlů.

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.