Librarium

28. ledna 2018 /
foto: knihyomega.cz

Permakulturní farma – Průmysl lži – Utopie pro realisty – O původu kultury – Historie včel – Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Miloš Gregor, Petra Vejvodová a Zvol si info
Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!
CPress, leden 2018

Knížka s hravým názvem vyšla v příhodnou dobu — těsně před prezidentskými volbami, kdy jsme byli falešnými zprávami obzvlášť bombardováni. Dva politologové a studenti sdružení ve skupině Zvol si info zabalili příběh o fungování dezinformací do mladistvě svěží formy. Popisné pasáže koření aktuálními příklady, k pochopení pomůže také shrnutí kapitol a tipy, jak se manipulacím bránit. Autoři před vydáním knížky objížděli střední školy s přednáškami a jejich zkušenost se podepsala i na textu — působí jako cool učebnice kritického myšlení nejen pro mládež.

Rutger Bregman
Utopie pro realisty
Universum, listopad 2017

„Tím, co potřebujeme, jsou alternativní obzory, které by podnítily naši představivost,“ tvrdí mladý nizozemský historik a novinář Bregman. Jeho vize o ideálním světě zahrnuje nepodmíněný příjem, kratší pracovní týden a otevřené státní hranice. Své „utopické“ představy dokládá historickými zkušenostmi i závěry nejnovějších výzkumů — staví tedy více na solidních argumentech než na ideologické vodě. Michal Kašpárek v recenzi na Finmagu oceňuje také schopnost knížky oslovit širší publikum než jen typického liberálně levicového intelektuála.

kolektiv autorů
Permakulturní farma. Jak využívat permakulturu na větších pozemcích
Permakultura CS, listopad 2017

Osmá veskrze praktická příručka z edice Klíč k soběstačnosti opět slouží jako odrazový můstek — poskytuje souhrn základních informací, které čtenáře nasměrují dále. Najdeme v ní tipy na doplňující četbu, ukázky z praxe pěti farem napříč Českem a Slovenskem i konkrétní rady: jak na svém pozemku podpoříte „užitečný“ hmyz, jak obohatíte půdu pomocí organických hnojiv nebo kde získáte peníze na uskutečnění svých permakulturních plánů. Autoři též představují další alternativy, jako například rodové statky nebo komunitou podporované zemědělství.

Lenka Ovčáčková (ed.)
O původu kultury
Academia, listopad 2017

Hutný svazek o teoretických přístupech k evoluci kultury se skládá z kapitol osmnácti vědců — biologů, antropologů, filosofů, archeologů a historiků, mezi nimiž zaznívají i známá jména jako Jaroslav Flegr, Stanislav Komárek, Anton Markoš či Zdeněk Kratochvíl. Oborovou pestrost koriguje rozdělení do čtyř celků: historického, antropologicko-archeologického, současných teorií a srovnávacího biologickou a kulturní evoluci. Nepůsobí taková tematická různorodost nesourodě? Ani v závěru se propojení nedočkáme — prý je to úkol přímo pro čtenáře.

Alexandra Alvarová
Průmysl lži
Triton, prosinec 2017

Podtitul knihy by mohl znít: Jak a proč se vyrábí dezinformace. Autorka se již více než dvacet pět let pohybuje v politice a marketingu a její podání informační války vypadá zasvěceně. Ve výkladu plném mediálních příkladů a politických reálií si bere na mušku zvláště ruskou propagandu. Vedle pochopení, jak „průmysl lži“ funguje a proč je pro nás tak lehké mu podlehnout, obsahuje i návod na rozeznání kvalitních zdrojů a ověřených informací či seznam proruských webů. O něco méně čtivá a úžeji zaměřená než výše popsaná Nejlepší knížka o fake news.

Maja Lunde
Historie včel
Omega, říjen 2017

Tři příběhy na pozadí tragicky vykreslené budoucnosti včel: anglického biologa Williama z devatenáctého století, soudobého amerického včelaře George a Číňanky Tao z roku 2098, která se živí jako „ruční opylovačka“. Včely totiž kvůli nemocem, chemickým postřikům a změně klimatu vyhynuly a jejich roli nahrazují lidé. Rozličné postavy spojují komplikované vztahy s potomky a smělé plány, které by jim měly zajistit lepší budoucnost. Román byl přeložen do devatenácti jazyků a vyjde ve třiceti zemích. Pomůže taková čtenost včelám zajistit světlejší zítřky?

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.