Mít, nebo být? Jak žít?

27. února 2021 /
foto: Wikimedia CC. Erich Fromm, 1974
Jsem tím více, čím více mám. Kdo nic nemá, je nic. Potřebuji shromažďovat. Podle Ericha Fromma (1900—1980), židovsko-německo-amerického psychologa a filosofa, právě na takových předpokladech funguje většina západní společnosti. Ve své slavné knize Mít, nebo být? se zabývá důkladnou psychologickou a sociální analýzou těchto tezí. Souhrnně je nazývá jako modus „mít“. Proti nim staví modus „být“ neboli aktivní prožívání neomezené věcmi, nazývané „umění žít“ a apelující na lidskou nezávislost, tvořivost nebo osobní rozvoj.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.