Nemocenská není pro chudé

19. července 2020 /
foto: Juned Alam, Pixabay.com
Díky Bohu za úspory, které jsem měla ještě před začátkem těhotenství. Vyplácení nemocenské se totiž ztratilo v Bermudském trojúhelníku mezi zaměstnavatelem, lékařem a sociálkou.

Nastávající matky znají všechny možné radosti i „radosti“ spojené s tímto požehnaným stavem. Obzvlášť ze začátku a na konci se mohou objevit problémy, které ženu částečně nebo zcela vyřadí z pracovního života. V tu chvíli nezbývá než sbalit skříňku a těšit se na potomka z pohodlí domova.

Česká republika i v takových chvílích myslí na zajištění nastávajících matek, máme přece nemocenský systém, který následně přechází v mateřskou či rodičovskou placenou dovolenou. Stačí, aby ošetřující lékař zadal potřebné údaje do systému eNeschopenka.

Tady se ale dostáváme na dosud neprobádané území, kde působí záhadné síly. Ty určují, zda a jestli údaje, které lékař do systému zadal, uvidí také zaměstnavatel a sociálka. Pravděpodobnost se v některých případech blíží losování na kole štěstí. Ze sociální dávky se tak stává výhra v loterii, díky které si žena v očekávání může zpestřit život pravidelným napětím na konci měsíce, zda jí tentokrát peníze přijdou, nebo bude muset zase všechny obvolávat a doprošovat se peněz, na které má nárok.

Na začátku července, několik dní po tradičním vyplácení dávky, jsem stále nedostala peníze z nemocenské. Naposledy přišla dávka za období do poloviny května, od té doby ani koruna. Chtěla jsem být shovívavá, byly svátky a vím, jak sociálce všechno trvá, zvlášť když musí vyplácet daleko více dávek kvůli koronaviru. Čeho je ale moc, toho je příliš – volám na sociálku. Tam mi sdělují, že v systému nevidí hlášení při ukončení pracovní neschopnosti, které má do systému zadat zaměstnavatel. Volám tedy personalistce z práce, co se děje. Moc se mi omlouvá, že v systému nevidí záznam o ukončení nemocenské od doktorky.

Další den jdu na kontrolu. Doktorka naneštěstí kroutí hlavou a na monitoru počítače mi ukazuje, že do systému eNeschopenek vše zapsala. „Nebojte, to nejste jediná, která tohle se svou personalistkou řeší,“ utěšuje mě pomyšlením na ostatní ženy, které si také užívají pravidelné dávky stresu v období, kdy by měly být v maximální pohodě. Ženy, které se musí vytasit s ostrými lokty a bojovat za svá práva v době, kdy prožívají náročné hormonální změny a mohou být na podobné situace citlivé. Naštěstí je doktorka chápavá a rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti mi ze systému pro jistotu vytiskne.

Hned po návštěvě gynekologie volám personalistce. Situace se nezměnila, rozhodnutí od doktorky v systému eNeschopenek stále nevidí. Naštěstí mám vytisknutý papír v ruce, takže ho mohu naskenovat a poslat. Není nad tradiční cestu. „Paní Valentíková, naše účetní vás odhlásila. Už by to mělo být v pořádku. Omlouvám se za komplikace.“ Sláva, takže sociálka mi po dvou měsících může konečně poslat peníze. Pro jistotu jí to ale trvá další týden, to abych nepřišla o svou dávku loterijního stresu.

Díky Bohu za úspory, které jsem měla ještě před začátkem těhotenství. Díky Bohu za manžela, který poslední dva týdny zvládal platit veškeré naše výdaje. Kdybych neměla na účtu finanční rezervu, už jsem osm tisíc korun v mínusu. Nemít tak chápavého partnera nebo být matka samoživitelka, ideálně ještě s dalším potomkem, už mám na sobě kontokorent a tři půjčky od Providentu. Kdepak, nechat si vyplácet nemocenskou, to si mohou dovolit jen bohatí.

Kontakt: valentikova@sedmagenerace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.