Nemravné výstřihy političek

28. dubna 2021 /
foto: Laura Kotila/Valtioneuvoston kanslia. Finská premiérka Sanna Marin
Političky si zaslouží, aby byly kritizovány především za svou práci, a ne za vzhled.

„Oblíknu se jako horny biker MILF a vyrazím si prohlížet DPH respirátorů do Alberta.“ Tak na Twitteru komentoval novinář Luděk Staněk ministryni financí Alenu Schillerovou při její návštěvě obchodů, na které kontrolovala ceny respirátorů. Jana Maláčová se po prosazení izolačky, mimořádného příspěvku pro zaměstnance v karanténě, vyfotila na Facebook s barevnými lepicími páskami a vysloužila si posměšné komentáře ve stylu: „Panebože, další modelka!“ V módním časopise vyšly fotky finské premiérky Sanny Marin s hlubokým výstřihem bez podprsenky, za což ji její kritici označili jako neprofesionální a příliš toužící po pozornosti.

Dokážete si představit, že by se podobně referovalo o mužských politicích? „Ministr vnitra Jan Hamáček měl na tiskové konferenci červený svetr příliš obtažený. Bylo to nevhodně lascivní.“ Že by se pod fotkami premiéra na jeho facebookovém profilu objevovaly ironické komentáře, že se předvádí jako modelka? Nejspíš ne. Protože mužští politici a muži ve veřejných funkcích nejsou vystaveni takové objektivizaci a sexualizaci a obecně tlaku na svůj vzhled jako političky.

I toto je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je v politice tak nízké zastoupení žen. Byť samozřejmě nemůžeme pominout i další překážky, kterým ženy v politice čelí. Politika je stále považována za mužskou záležitost a je organizována tak, aby vyhovovala mužskému životnímu stylu, panuje zakořeněná nedůvěra k ženským schopnostem a na ženách v Česku stále ještě leží většina neplacené péče o děti a domácnost.

V české Poslanecké sněmovně je po posledních volbách 23 procent žen a v Senátu pouze 15 procent. Ve Finsku je situace jiná, v parlamentu zasedá 41 procent žen. A byť si finská premiérka za svůj hluboký výstřih vysloužila kritiku, vzápětí se strhla také vlna solidarity a lidé začali na Instagram nahrávat vlastní fotky s hlubokými výstřihy označené hashtagem #imwithsanna. A zároveň se ve Finsku otevřela debata upozorňující na to, že vzhled mužských politiků není zdaleka tak tematizovaný. I političky si zaslouží, aby byly kritizovány především za svou práci, a ne za vzhled, stejně jako politici. Tak snad se toho brzy dočkáme i v Česku.

Autorka je doktorandka na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie na FF UP v Olomouci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.