Občanský kalendář

27. dubna 2021 /
foto: archiv F
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

 • 2. 5. Veggie Náplavka NOW. Rašínovo nábřeží, Praha, 10—19 hodin. Jeden z největších evropských open air vegan veletrhů. Více na veggienaplavka.cz.
 • 8. 5. Férová snídaně. Celá ČR. Posnídejte se svými blízkými na výletě a přibalte si fairtradové a lokální dobroty. Ukážete tím svůj zájem o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Přidat se můžete i na mapu na fairtrade.cz/zapojte-se/ferova-snidane a sdílet fotografie na sociálních sítích.

 • 10.—28. 5. Jeden svět. 23. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech netradičně začne nejdříve v regionech souběžně na mnoha místech po celé České republice. Pražský festival, který doposud celou dokumentární přehlídku zahajoval, se přesune na závěr a proběhne paralelně jako další z regionálních festivalů od 20. do 28. května. Jeho součástí bude tradiční udílení lidskoprávní ceny Homo Homini a slavnostní zakončení s vyhlášením vítězů soutěžních kategorií. Uvidíme, zda se vše podaří offline. Více na jedensvet.cz.
 • 20. 5. Zpátky k jídlu: Revoluce začíná od základů. Národní zemědělské muzeum, Praha. Konference ukáže možnosti řešení současné krize v zemědělství. Na programu je třináct řečníků ve třech blocích a celkem osmnáct zúčastněných organizací a platforem. Více na zpatkykjidlu.nouzovystavpodnikani.cz.

 • 2. 6. Vysazovací středa v zahradě U řeky. Lipka Kamenná, Brno. V 15 a 16 hodin. Včetně komentované prohlídky zahrady. Přihlášky na kamila.maruskova@lipka.cz.
 • 11.—27. 6. Úplný kurz permakulturního designu. Písečná v Orlických horách. Hlavním cílem tohoto mezinárodně uznávaného formátu kurzu je podrobně seznámit účastníky s permakulturním designem a jeho aplikací na reálné prostředí. V kurzu naleznou zajímavé informace nejen začátečníci, ale i zkušení zahradní designéři a architekti. Více na permakulturacs.cz.
 • foto: Peter Mason

 • 12.—13. 6. Víkend otevřených zahrad. Celá ČR. Komentované prohlídky méně přístupných zahrad. Více na vikendotevrenychzahrad.cz. Pozor, v zahradě Lipky na Lipové v Brně až 19. 6.
 • 15. 6. Včelařský kurz pro laiky. Ze života včel. Otevřená zahrada, Brno. V průběhu tohoto kurzu se dozvíte leccos nejen o včelích produktech, ale i o samotném životě včel. Jak je to s kvalitou medu a jak se ji naučit poznávat? Proč každý med chutná jinak a má jinou barvu? Kolik je třeba včel, aby nasbíraly sklenici medu? Proč o včelstvu hovoříme jako o superorganismu? Jak člověk svým hospodařením včelám komplikuje život? Víte, že pobyt u včel působí blahodárně na psychiku člověka? Více na otevrenazahrada.cz/akce-a-kurzy.
 • 21. 8. — 5. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Zajímá vás, jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Chtěli byste poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota? Přihlaste se na jednu ze čtyř exkurzí na hnutiduha.cz/exkurze.

Online

 • WEBINÁŘE Školy permakultury. Každou středu od 17 do 19 hodin, 5. 5. Děti v permakultuře, 12. 5. Začátky s domácí drůbeží. Detaily akcí na skola.permakultura.sk/udalosti.
 • VZDĚLÁVÁNÍ Příručky ke stažení. Na webu permakulturacs.cz najdete zdarma ke stažení knihy Příručka agrolesnictví a Konsensus.
 • Podcast k Hodině Země. Ta už je sice za námi, ale poslechnout si zajímavé rozhovory, poezii či úryvky z knih za zvuku relaxační hudby Ondřeje Sifona Anděry z WWW Neurobeat můžete kdykoli na toulcuvdvur.cz/stranka/hodina-zeme-2021.
 • 17.—23. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. S podtitulem Respekt k potřebám matky a dítěte za každé situace. Těhotenství, porod a rodičovství přinášejí mnoho otázek a výzev, které je potřeba řešit i (nebo právě) v této době. Letošní 16. ročník se koná stejně jako loni online s více než 40 webináři a diskusemi; pro registrované budou následně k dispozici jejich záznamy. Více informací a vstupenky najdete na respektkporodu.cz.

Petice a kampaně

 • Zachraňte včely i farmáře. Celoevropskou výzvu Save Bees and Farmers podepsalo už půl milionu lidí. Nyní zbývá ještě shromáždit druhý půl milion podpisů, aby se výzva na evropské úrovni projednala. Podepsat ji můžete do června na zasadmese.hnutiduha.cz/vcely.
 • Odstavte reaktor. Rakousko, známé bojem proti jaderným elektrárnám poblíž svých hranic, spustilo petici proti dalšímu provozu reaktoru jaderné elektrárny nedaleko města Krško ve Slovinsku. Tam právě nedávno objevily trhliny v zemi, které podle dalších průzkumů značí, že se elektrárna nachází v zóně možných silných zemětřesení. Petici rakouských Přátel Země Global 2000 najdete na global2000.at/stopp-akw-krsko.

  foto: Christopher Glanz, CC

 • Desítky mrtvých stromů v aleji. V Zašové na Vsetínsku někdo brutálně podřezal stromy tak, že nespadly, ale mohly ohrozit životy lidí a zároveň nebudou moci dále růst. Rostly v aleji, kterou chtěla obec pokácet kvůli stavbě protipovodňových opatření. Proti tomu se ohradilo téměř deset tisíc lidí v petici a inspekce životního prostředí povolení ke kácení kvůli nesrovnalostem v projektu pozastavila. Více ve videu na YouTube na bit.ly/3rNmPrP.

  Pořezaný strom v Zašové, foto: Michal Berg.

 • Odvolání ředitele ČIŽP. Už přes půl roku není známý viník rozsáhlé otravy Bečvy. Zelený kruh, který sdružuje přes dvacet organizací, vyzývá i z tohoto důvodu k rezignaci ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse. Nejde však o jediný problém. Na podzim loňského roku opustili inspekci všichni zaměstnanci oddělení CITES včetně šéfinspektorky, kteří instituci vybudovali mezinárodní renomé v boji proti pašerákům chráněných zvířat. Více najdete na zelenykruh.cz/ekologicke-organizace-zadaji-odstoupeni-reditele-cizp/.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.