Občanský kalendář

26. dubna 2022 /
foto: archiv F.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 12. 5. Mini-konference Alternativní měny. Komunitní centrum a zahrada Kotlaska, Praha. Setkání navazující na konferenci s tématem Nerůst a hledání alternativ ekonomického systému. Přednášející mají zkušenost se zaváděním místních měn v České republice a na Slovensku: Eva Hauserová, Michal Knížek, Juraj Hipš, Petr Jelínek, Daniel Bezányi. Pořádá Slušná firma, více na slusnafirma.cz/event/mini-konference-alternativni-meny.
 • 14.—15. 5. Úvod do permakultury + jedlý jarní plevel + zakládání zahrady. Vlčihorská zahrada, Krásná Lípa, 9—16 hodin. Jarní permakulturní kurz s Katkou Horáčkovou: poznáte divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni a zjistíte, jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíte různé jedlé stromy a keře, bohatou bylinkovou zahradu, běžný plevel i zapojenou louku a vyzkoušíte si praktická cvičení. Více na permakulturacs.cz/kalendar/ipc-uvod-do-permakultury-jedly-jarni-plevel-zakladani-zahrady.

  Foto: archiv F.

 • 16.—22. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. Holešovická tržnice, Praha. Téma: Better Births for a Better Future. Více informací naleznete na respektkporodu.cz.
 • 25. 5. Cyklus Udržitelnost — Předat dětem, co je k žití. Městská knihovna Praha, 18 hodin. Přijďte na besedu s šéfredaktorem 7.G Vítem Kouřilem nejen o knize rozhovorů, ale i o třiceti letech Sedmé generace.
 • 28. 5. Anarchistický festival knihy. Zahrádka klubu Cross, komunitní prostor Zdena, Praha. Devátý ročník alternativního čtení v pražských Holešovicích, 7.G nebude chybět. Více na anarchistbookfair.cz.
 • 9.—12. 6. Svět knihy 2022. Výstaviště Praha-Holešovice. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival včetně stanu malých nakladatelů, kde najdete i Sedmou generaci. Hlavním letošním heslem je citát Umberta Eca ze Jména růže: „Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Více na svetknihy.cz.
 • 11.—12. 6. Víkend otevřených zahrad. V sobotu od 10 do 15 hodin například v zahradě Lipky na Lipové v Brně a celý víkend v Praze v Toulcově dvoře. Více na vikendotevrenychzahrad.cz.
 • 2.—8. 7. a 9.—16. 7. Tradiční kosení a škola ochrany přírody. Základna v přírodní rezervaci Bílé Potoky. Tradiční sečení kosou, sklizeň sena, obnova krajiny, poznávání přírody, tělesně-duchovní rozvoj v Bílých Karpatech. Více na kosenka.cz.
 • 1. 7. — 30. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les 2022. I letos v létě pořádá Hnutí DUHA poznávací exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Přijeďte strávit několik intenzivních dní do šumavské přírody, zakusit na vlastní kůži místní divočinu a naslouchat zkušeným průvodcům. Letos přibyly nad rámec původních čtyř dvě zcela nové exkurze. Více na hnutiduha.cz/exkurze.

  Exkurze na Šumavě, foto: Jaromír Bláha.

Petice a kampaně

 • Obce bez přehrad. K iniciativě Arniky proti stavění přehrad se v březnu jednohlasně přidalo středobosenské historické městečko Jajce, kterým protéká řeka Pliva s překrásnými 26 metrů vysokými vodopády. Několik set metrů nad nimi mají stát vodní elektrárny. Jejich provoz by způsobil menší průtok vody, a vodopády by tím značně utrpěly, stejně jako ekonomika města, postavená především na turistickém ruchu. Podobný osud hrozí i řadě jiných divokých řek v Bosně a Hercegovině. K iniciativě Obce bez přehrad už se přidalo deset obcí. Podpisem se jejich starostové zavazují, že nepovolí na území své obce žádné nové vodní elektrárny bez konzultace s občany. Více informací najdete na arnika.org.

  Foto: Mujan Hasanovič.

 • Zastavte prázdné lety. Více než sto tisíc prázdných letů za zimní sezónu v Evropě odpovídá ročním emisím více než 1,4 milionu automobilů. Alespoň to tvrdí nová analýza organizace Greenpeace. Letecké společnosti po celé Evropě provozují prázdné nebo téměř prázdné lety, aby si na letištích zachovaly cenné startovací a přistávací sloty, jak vyžaduje nařízení Evropské unie z roku 1993. Za normálních okolností jsou letecké společnosti povinny provozovat alespoň osmdesát procent rezervovaných letů, aby si zajistily letištní sloty podle práva Evropské unie. Kvůli pandemii covidu-19 Evropská komise dočasně snížila tuto hranici na minimálně padesát procent letů, ale v březnu 2022 byla opět zvýšena na 64 procent. Podepište petici, která po Evropské unii a členských státech žádá přijmout rychlá opatření, aby se počet prázdných letů snížil na nulu, zavedl se systém přidělování letištních slotů, který upřednostňuje nejnižší dopad na klima, a také aby byla při cestování na krátké vzdálenosti podpořena železniční doprava. Více informací na tilt.green/ghost_flights.
 • Zastavte golf v přírodním parku. Podepište petici za zastavení developerského projektu společnosti Golf Čertovobřemeno, s. r. o., v Jistebnici, a pomozte tak zachovat původní krajinu v přírodním parku Jistebnická vrchovina: petice.com/zastaveni_developerskeho_projektu_v_pirodnim_parku_jistebnicka_vrchovina.

  Jistebnická vrchovina, pohled od Borotína, foto: P. Hrdlička.

 • Pomoc Ukrajině. Přehled všech typů pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům najdete na portálu stojimezaukrajinou.cz. Konkrétní nabídky pomoci můžete zadávat na stránce pomahejukrajine.cz. Děkujeme za byť jen sebemenší pomoc!

  Foto: Jegor Lyfar.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.