Občanský kalendář

24. dubna 2024 /
foto: Lipka.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 23.—28. 4. Academia Film Olomouc. 59. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů včetně přednášek, workshopů, koncertů, hostů a hlavně vědy. Jak soutěžní, tak nesoutěžní program festivalu každoročně akcentuje témata související se současnými environmentálními výzvami i možnostmi, jak jim čelit. Festival se koná na několika místech v historickém centru Olomouce. Více na afo.cz.

 • 8. 5. Ornitologická procházka a Ptačí hraní. Holásecká jezera, 7:30—12:30. Pozorování ptáků v jarní brněnské přírodě. Ranní část pro dospělé a děti od deseti let pod vedením zkušeného ornitologa s odchytem ptáků a kroužkováním. Dopoledne pak s procházkou a hrami pro děti. Podrobnosti o jednotlivých akcích na lipka.cz. 
 • 11. 5. Vítání ptačího zpěvu. Areál Toulcova dvora, Praha, 7:30—10:00. Ornitologická exkurze s ptačím chórem v mokřadu Toulcova dvora, na ostrově divoké přírody uvnitř velkoměsta. Ukázka ornitologického výzkumu — odchytu a kroužkování ptáků. Jak ptáky pozorovat, jak se rozpoznávají ptačí hlasy. Registrace na toulcuvdvur.cz. 
 • 13.—19. 5. Respekt k porodu. Holešovická tržnice, Hala 13, Praha. Rodinný festival s hodnotným zdrojem informací ohledně těhotenství, porodu a rodičovství. 13. 5. konference pro vyučující, rodiče a přednášející Sexuální výchova pro 21. století. Více na www.respektkporodu.cz.

 • 25.—26. 5. Anarchistický festival knihy. Žižkostel, Praha, sobota 11:00—20:00, neděle 11:00—17:00. Jedenáctý ročník plný knih, časopisů, workshopů, koncertů, diskusí, zinů a přednášek s podtitulem Každá kniha má svůj konec, nově v žižkovském komunitním centru. Vstupné dobrovolné. Více na anarchistbookfair.cz. 
 • 27.—31. 5. Mezinárodní agrolesnická konference. Brno. V angličtině. Jak regenerovat krajinu a diverzifikovat produkci? Pořádá Evropská agrolesnická federace. Více na euraf2024.mendelu.cz. 
 • 1. 6. Krok za krokem — Zelené střechy a dešťové záhony. Člupek u Litomyšle, 11:00—16:00. Jak založit zelenou střechu a jaké jsou její nástrahy a přínosy, v druhé části pak možnosti zadržení a využití dešťové vody na pozemku. Spolupořádá spolek Klíčení a Toulcův dvůr. 
 • 8.—9. 6. Festival léčivých rostlin. Ekocentrum Veronica Hostětín, 9:00—16:00. Série přednášek z oblasti čínské, indické i evropské fytoterapie a aromaterapie pro laickou i odbornou veřejnost. Program i vstupenky najdete na webu felero.cz.
 • 8.—9. 6. Víkend otevřených zahrad. Celá ČR. Navštivte svou oblíbenou zahradu nebo park i o víkendu a třeba se speciálním programem. Více na vikendotevrenychzahrad.cz.

 • 21.—28. 6. a 29. 6. — 6. 7. Zemědělské Týdny pro krajinu Hnutí DUHA. První týden na Dobro-družném statku na Znojemsku, přelomový pak ve Velkých Hostěrádkách v Sociálním podniku Jasan. Čeká vás mj. péče o ovocné stromy, okopávání a pěstování zeleniny, návštěva ekovinařství, stříhání levandule. Dalších šest týdnů pro krajinu bude následovat. Sledujte tydnyprokrajinu.cz. Přihlašování na jednotlivé termíny začíná 3. května. 
 • 29. 6. Udrž balanc. Festival ekologie a udržitelnosti. SVČ Lužánky, Brno, 10:00—18:00. První ročník akce přinese workshopy pro malé i velké, přednášky, ručně vyráběné produkty, oblečení i šperky, lokální potraviny a vegetariánské a veganské občerstvení. Festival je vhodný pro celé rodiny, vstupné je dobrovolné a poputuje na podporu vybrané dobročinné organizace. Více na repa-events.cz/udrz-balanc. 
 • 1. 7. — 30. 9. Exkurze do divočiny 2024. Tradiční akce Hnutí DUHA na netradiční místa: NP Šumava a NP Bavorský les, NP České Švýcarsko, plánovaný NP Křivoklátsko, NPR Jizerskohorské bučiny. Sedm termínů výprav do české divoké přírody najdete na hnutiduha.cz/exkurze. 

Petice a kampaně

 • Zachraňme přírodu. Ochrana a obnova přírody jsou klíčové pro naše přežití. Je třeba rozšířit chráněná území, začít přírodu obnovovat a zrušit dotace, jež přírodu ničí. Ničení přírody se nesmí nikomu vyplatit. Vyzvěme vládu a europoslance k okamžité akci a závazkům: například rozšířit chráněná území a prosadit ochranu a obnovu alespoň na třiceti procentech území. Celé znění výzvy Greenpeace najdete na zachranmeprirodu.cz. 
 • Albertova krutost. Jak klame supermarket Albert své zákazníky pod nálepkami Čerstvé kuře, můžete zjistit díky Obráncům zvířat na albertovakrutost.cz, a zapojit se tak do Týdne proti Albertovi.

 • Havrani v Brně. Město Brno plánuje postavit novou velkokapacitní lanovku, která má propojit ulici Lipová v Pisárkách s univerzitním kampusem v Bohunicích. Lanovka by měla mít kapacitu dva tisíce osob za hodinu a stát téměř miliardu korun. Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické, společně s Českým svazem ochránců přírody Morava, NESEHNUTÍ a Limity jsme my upozorňují, jak devastující vliv na ptáky i přírodu v Brně by zamýšlená výstavba lanovky měla a apeluje na úplné zamítnutí celého projektu. Petici ke stažení a podpisu najdete na birdlife.cz/havrani-v-brne/kde-podepsat-petici.

  Nocoviště havranů a kavek v Brně, foto: Petr Pařil.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.