Občanský kalendář

24. června 2023 /
foto: Jana K. Kudrnová.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 20. 6. Zelený kabinet: Petra Hanáková – O léčivých stromech Ústřední knihovna Jiřího Mahena v Brně, od 17 hodin. Přednáška Petry Hanákové z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně o léčivých stromech. Více naleznete na webu www.kjm.cz/ma21.
 • Podporujeme s nadací Veronica.
 • 22. 6. — 16. 9. Týdny pro krajinu 2023. Pomozte dobrovolně a poznejte u toho zajímavá místa po celé republice včetně CHKO Pálava, statku na jižní Moravě i tradiční CHKO Jeseníky, Radějovsko a další. Zážitky zaručeny. Více na stránce tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz.

  Týdny pro krajinu v CHKO Jeseníky, foto: Jana K. Kudrnová.

 • 1.—7. 7., 8.—15. 7. 43. tradiční kosení. Přírodní rezervace Bílé Potoky v Bílých Karpatech. Škola ochrany přírody, krajiny a člověka ve dvou termínech na začátku prázdnin na rozkvetlých valašských loukách. Více najdete na webu kosenka.cz. 
 • 21.—23. 7. Knižní lázně. Hlavní kolonáda, Mariánské lázně. Čtvrtý ročník open air setkání malých nakladatelů a knihkupců, včetně pestrého doprovodného programu. Více se dozvíte na kniznilazne.cz.

  Knižní lázně, foto: FB @kniznilazne.

 • 7.—13. 8. Anima Animalia a práva přírody. Dům obnovy tradic, ekologie a kultury, Horní Maršov č. 175. Osmý seminář Potulné univerzity spolku Pilgrim s filosofem Andreasem Weberem na téma inteligence zvířat a jejich role v našem životě, proč bez zvířat a naší větší pozemské rodiny nemůžeme žít, záchrany mizejících druhů, práv přírody nebo demokracie Země. Více naleznete na webu potulnauniverzita.cz. 
 • 14.—20. 8. Na hraně. Malá škola environmentálního žití. Horní Jiřetín. Setkání lidí přinášející inspiraci pro hledání vlastní cesty k udržitelnému životu na Zemi. Setkání s místy, která již byla vymazána z map, ale i setkání s pozitivními vizemi těch, co se nevzdali. Více zjistíte na stránce brontosaurus.cz.
 • 17.—20. 8. TrutnOFF. Známý open air festival se po letech vrací na místo svého vzniku, tedy trutnovské Bojiště. Na „Českém Woodstocku“ se představí přes šedesát kapel, například Laibach, Therapy? nebo Asian Dub Foundation. Více se dozvíte na festivaltrutnoff.cz.

 • 18.—23. 8. Klimatická akademie. Centrum Veronica Hostětín. Jak udělat vše potřebné pro to, aby byly klimatické aktivity ve vaší obci či regionu úspěšné a uhlíkově (téměř) neutrální? Dozvíte se vše o ochraně klimatu na místní úrovni a také o tom, jak plánovat místní akce, co všechno při tom potřebujete a kdo vám může pomoct. Více najdete na stránce veronica.cz/klimaticka-akademie.

 • 19.—27. 8. Letní škola environmentalistiky — LESEM. Horní Mlýn, Křtiny. Pro účastníky*ice mezi 15 až 20 lety, kteří „pochybují o udržitelnosti současného způsobu života naší společnosti, jsou nespokojeni s bezohledným využíváním přírody nebo jen hledají smysluplnou cestu, kterou se vydat po střední škole“. Více najdete na facebookové události LESEM 2023, popř. se ozvěte na e-mailem na adresu lesem.mysleni@gmail.com.
 • 21.—27. 8. Škola občanské iniciativy. Vzdělávejte se i o prázdninách. Třeba v komunikaci na sociálních sítích i s novináři, fundraisingu na dva způsoby, na workshopu facilitace i sebepéče nebo v tom, jak budovat hnutí nebo působit v komunální politice. Navíc vás čeká celodenní kampaňová hra. Více zjistíte na stránce soi.hnutiduha.cz.

 • 4.—8. 9. Škola udržitelné budoucnosti. Švýcárna v Moravském krase. Pro student*ky vysokých škol o tom, jak se postavit k řešení klimatické krize a co pro to udělat. Lektorovat budou Helena Nováčková (UPOL), Tadeáš Ždárský (NaZemi), Hana Mikulicová (Lipka) a další. Přihlášky najdete na stránce bit.ly/udrzitelna-budoucnost, více se dozvíte na webu lipka.cz.

Petice a kampaně

 • Pište Ministerstvu průmyslu a obchodu. Napište do konce června své energetické připomínky k Národnímu klimaticko-energetickému plánu, který musí vláda odeslat Evropské komisi a který je propojený se Státní energetickou koncepcí, důležitou pro stav naší energetiky a změny klimatu. Na stránkách klimatickakoalice.cz najdete malý tahák. 
 • Nekácejte. Spolu s Greenpeace můžete podpořit jejich novou výzvu Nekácejte, a dát tak vědět Ministerstvu zemědělství a Lesům ČR, aby neničily lesy starší 120 let. Výzva apeluje i na vládu, aby zajistila co největší ochranu starých lesů a přijala opatření, která v nich zastaví kácení. Celé znění výzvy najdete na webu Nekacejte.cz, kde můžete přidat i svůj hlas.
 • Konec Dunaj—Odra—Labe. „Porážka jednoho z největších titánů dob posledních, kterým nebyl nikdo jiný než obávaný a zatracovaný král všech kanálů zvaný DOL. Byl to táhlý a chvílemi vyčerpávající zápas, avšak útrapy minulé i budoucí, ekonomické i ekologické, byly počátkem února tohoto roku nadobro zažehnány,“ uvádí ekologická organizace Arnika, která se velkou měrou podílí právě na zachování života v našich řekách. Nyní vydává publikaci zaměřenou na říční krajinu a její využití, která by měla sloužit jako příručka pro trvale udržitelný územní rozvoj obcí a měst v koridoru DOL. Její součástí bude i interaktivní webová mapa. Více se dozvíte na webu arnika.org.

  Foto: Jaroslav Kubec.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.