Občanský kalendář

23. srpna 2020 /
foto: Robert Oroz. Blokáda Bjelava.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 5. 9. Knihex 10. Kasárna Karlín, Praha, 10—20 hodin. Setkání nakladatelů a čtenářů Sedmé generace a dalších periodik a knih pod širým nebem. Více ve facebookové události Knihex.
 • 11.—13. 9. BRaK — Bratislavský knižní festival. Nová Cvernovka, Bratislava. Téma 7. přesunutého ročníku je Nový folklor. Více na brakfestival.sk.
 • 11.—22. 9. Jeden svět. Praha. Festival dokumentárních filmů o lidských právech s tématem Až naprší a uschne. V regionech 17. 9.—24. 10. Program na jedensvet.cz.
 • 13. 9. Jak na sucho v zahradě. Hostětín, 10—16:30. Praktický seminář o zadržování vody na zahradě aneb barely, jezírka, dešťové zahrady, ale i design a různé zahradnické fígle. Tedy opatření, která nejsou příliš drahá a mnohdy je lze jednoduše zrealizovat vlastními silami. Seminář vede velmi zkušený permakulturní lektor a praktik Čestmír Holuša.
 • 18.—20. 9. Žilinský literární festival. V době uzávěrky zatím nebyly známé další podrobnosti. Sledujte zlf.sk.
 • 18.—20. 9. Festival Evolution. Výstaviště Holešovice, Praha. Festival nabízející vše, co souvisí se zdravým životním stylem, od nákupů přes ochutnávky a poradny až po festivalové programy pro celou rodinu. Zhruba 400 tuzemských i zahraničních vystavovatelů z pěti obvyklých okruhů Bio styl, Zdraví, Eco World, Alternativa a Osobní rozvoj. V osmi přednáškových sálech vystoupí téměř 200 účinkujících. Program na festivalevolution.cz.
 • 19. 9.—4. 10. Ekologické dny Olomouc. S podtitulem Antinomie! Příroda a lidé v době rozporů. EDO má 30!Přednáškové eseje o paradoxech ve společnosti, vědě a kultuře, v naší složité a zjitřené době, kterou popisujeme mnoha slovy, a přitom složitě přemýšlíme, jestli se blíží katastrofa, nebo se začíná rodit naděje. Jedna země, jedno město (Olomouc), stejný čas (září a říjen 2020) a tři tradiční festivaly společně: Ekologické dny, Den architektury a Academia Film Olomouc. Více na slunakov.cz/edo. 26. 9. tradiční Ekojarmark na Horním náměstí.
 • 24. 9. 11. Konference o ekovýchově. Hotel Artemis, Praha. Krajská konference nese podtitul Praha jako venkovní učebna. Mezi přednášejícími bude například Jiří Rom z pražského magistrátu, Miroslav Havránek z CENIe nebo Justina Danišová z TEREZy. Pořádá Ekocentrum Koniklec. Program na konferenceevvopraha.cz.
 • 25.—27.9. LITR. Umělecké centrum Univerzity Palackého Konvikt, Olomouc. Šestý ročník knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací. Více na litrolomouc.cz.
 • 26.—27.9. Vegefest. Vyšehrad, Praha. Desátý ročník festivalu se bude věnovat oslavě života, smysluplnému životu ve městě, vytváření komunit, soběstačnosti, dlouhodobé udržitelnosti nebo seberozvoji. Více podrobností na vegefest.cz.
 • 26. 9.—4. 10. Řekni, kde ty stromy jsou? Klášter Porta coeli, Předklášteří u Tišnova. Mezinárodní výměna mládeže na téma záchrany starých a krajových odrůd. Více informací na facebook.com/WhereHaveAllTheFruitTreesGone.
 • 27. 9. Zero Waste Festival Prague. Holešovická tržnice. Multižánrový festival, propojující lidi, nápady a témata spojená s životním prostředím a koncepcí zero-waste. Více pod facebookovou událostí Pražské tržnice.
 • 30. 9. Zpátky k jídlu aneb Revoluce začíná od základů. Národní zemědělské muzeum Praha, 8—17 hodin. Konference plná přednášek na téma jídlo, potraviny a zemědělství. Více informací na slusnafirma.cz/setkani-nazivo/zpatky-k-jidlu.
 • 1.—3. 10. Tabook. Festival malých nakladatelů Tábor. Francouzský komiks, opuštěná místa, vyprávět příběh a další metatémata včetně stánku se Sedmou generací. Více na facebookové stránce Tabook.
 • 3. 10. Brněnský biojarmark. Horní část Zelného trhu, Brno, 9—14 hodin. Tradiční setkání ekologických pěstitelů a chovatelů, výrobců moštů i vína s návštěvníky a zákazníky. Přijďte poznat zemědělce a výrobce kvalitních potravin z Moravy. Více na veronica.cz.
 • 5.—11. 10. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. KC Vlna a Obecní dům, Praha-Ďáblice. Tématem je Respekt k mému rozhodnutí. Více na respektkporodu.cz.
 • 8.—11. 10. Dovolená v kraji Žítkovských bohyní. Výlet do Moravských Kopanic — do Žítkové, kde působily proslulé bohyně. Součástí pobytu je též řemeslný workshop tvoření z ovčí vlny, vycházky do krajiny Bílých Karpat s průvodcem, exkurze po hostětínských ekologických projektech a mnohé další. Více na hostetin.veronica.cz.
 • 10. 10. NGO Market. Střelecký ostrov, Praha. Přesunutý termín veletrhu neziskových organizací společně s Festivalem demokracie. Více na ngomarket.cz.
 • 27. 10.—1. 11. MFDF Ji.hlava. 24. ročník největšího festivalu autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Více na ji-hlava.cz.

Petice a kampaně

 • Výstavby vodních děl na Balkáně. České projekty nových vodních elektráren jsou zatím v plenkách, na jihovýchodě Evropy se však už začíná s výstavbou. V Bosně a Hercegovině na řece Bjelava už proběhla i blokáda nelegální výstavby, jejíž investoři na jaře využili koronavirové doby a zákazu shromažďování. V létě pak místní parlament výstavbu malých vodních děl zakázal a nařídil revizi dříve vydaných povolení. Tamním občanům pomáhá spolek Arnika, na jehož webu můžete sledovat aktuální dění.
 • Novela zákona o myslivosti v pohybu. Aktuální návrh novely zákona o myslivosti nyní leží na stolech legislativní rady vlády a vlády samotné. V poslanecké sněmovně se ocitne nejspíš v průběhu léta. Hnutí DUHA bude jednat s poslanci a poslankyněmi o případných úpravách zákona a požadovat nastavení pravidel lovu tak, aby v lese panovala rovnováha, posílila se práva vlastníků pozemků, transparentněji se evidovaly škody způsobených spárkatou zvěří a posílila se ochrana ohrožených druhů zvířat. Více na zachranmelesy.cz.
 • Těžba na Tlustci. Otázka těžby kamene na Tlustci na Českolipsku a Liberecku, dva kilometry od obce Brniště, se táhne už od 90. let, kdy těžba po více než dvaceti letech skončila — i díky angažmá Hnutí DUHA. Kopec totiž stále ukrývá zásoby velmi kvalitního čediče a během posledních let se opět začíná mluvit o obnově těžby. Té razantně oponují okolní obce zejména kvůli obavám ze zvýšené prašnosti, intenzivnější dopravy a poškozené krajiny. Referendum přímo v Brništi však dalo obnovení těžby čediče zelenou. Hlasovat přišla téměř polovina voličů, výsledky jsou tak platné. O těžbě ale obec rozhodovat nebude, to je v kompetenci báňského úřadu. Nyní na rozdíl od 90. let (zatím) chybí hybná občanská síla, která by těžbě zamezila.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.