Občanský kalendář

20. října 2019 /
foto: petice.com, Zhůří.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 11. 10. — 8. 12. Úvodní semináře Rysích a Vlčích hlídek. Jednotlivé víkendy od Krušných hor až po Beskydy. Jakmile napadne první sníh, vyrazí Vlčí a Rysí hlídky opět do hor chránit zdejší ohrožené velké šelmy. Na úvodních seminářích se noví zájemci dozvědí vše potřebné pro monitoring velkých šelem a jejich ochranu. Přihlášky na www.selmy.cz.
 • 2. 11. 9:00 — 3. 11. 17:00 Konference Jedlý les aneb my a ov(o)ce. Toulcův dvůr Praha. Jedlý les nebo lesní zahrada — je to totéž? Jak ji vytvořit? Pravidelná konference Permakultury, tentokrát s britským lektorem Tomasem Remiarzem, ovocnáři Martinem Lípou a Borisem Krškou, Katkou Horáčkovou, Denisou Tomáškovou, agroekoložkou Zuzkou Špakovou, socioložkou Martou Kolářovou a dalšími. Nebude chybět poradna, tombola nebo burza výpěstků. V neděli odpoledne proběhne setkání Sítě a mapy permakulturních projektů ČR, s prezentacemi několika nových i starších projektů. Více na toulcuvdvur.cz.
 • 8. 11. Eko-hudební festival. Otevřená zahrada, Brno. Maturitní projekt s workshopy, soutěžemi a hudebním programem. Zapojit se může se svým programem každý. Více informací sabina.trnena@seznam.cz.
 • 11. 11. 10:00 — 13. 11. 13:00. Škola ochrany klimatu (nejen) pro pedagogy. Hostětín. Akce především pro ty, kdo se chtějí o změně klimatu dozvědět co nejvíce a vzdělávat děti či dospělé (například pracovníci ekocenter, pedagogové aj.). Mohou se však zapojit i další zájemci. Představen bude i nově vzniklý vzdělávací text a metodika, jak o klimatické změně učit. Více na www.hostetin.veronica.cz.
 • 16. 11. LETNÁ pro demokracii! Demonstrace vděčnosti za 30 let svobody a demokracie i vůle je bránit a rozvíjet. O den později proběhnou setkání v mnoha dalších obcích po celé republice. Pořádá Milion chvilek pro demokracii. Více na milionchvilek.cz.
 • 21. 11. Země na talíři. Kino Aero, Praha. Nenechme si budoucnost vyžrat. Pojďme (na ni) raději vyzrát. Promítání dvou dokumentárních filmů Ryba, kterou jím a Koloběh jedů s debatami. Více na www.zemenataliri.cz.

 • 22.—23. 11. Slou days. Hauch Gallery, Praha. Desátá akce nejen s pomalou módou. Více na www.sloudays.cz.
 • 26. 11. 5. Konference Naše příroda. Clarion Congress Hotel Olomouc. Tématem letošní konference jsou Lesy s podtitulem „Jak se do lesa volá…“. Cílem akce je během jednoho dne na jednom pódiu ukázat rozmanitost našich lesů a možných přístupů k nim. Pořádá časopis Naše příroda.

 • 7.—8. 12., 14. 12. Semínkový kurz. Brno, Praha, Horka nad Moravou. Třídenní kurz včetně praktické části pro začínající i zkušené zahrádkáře a pěstitele se zájmem o semenaření. Hlavním tématem jsou semínka: jejich pěstování, uchování a sdílení s ostatními, s důrazem na volně opylované ohrožené a staré odrůdy. Kurz končí semínkovou burzou. Lektorovat bude Marek Kvapil. Více na www.potravinovezahrady.cz.
 • 8. 12. Veggie Vánoce. Galerie Mánes, Praha. 11—19 hodin. Prodejní stánky, občerstvení, ale i živé foodshows a dílny, kde se naučíte vařit a péct tradiční vánoční speciality ve vegan i raw vegan verzi. Hosté se podělí o to, proč se rozhodli žít vegansky a jak to dělají na Vánoce. Čeká vás i vyhlášení nej veganské restaurace roku. Více na veggievanoce.cz.
 • 14.—15. 12. Knihex 09½. Studio ALTA, Praha. 10—20 hodin. Zimní verze přehlídky malých nakladatelů a jejich děl. Více na knihex.cz.
 • Do 12. 1. Rudolf Sikora / KONEC SVĚTA? Ekologický komiks. Galerie výtvarného umění v Ostravě. Výstava celoživotního díla Rudolfa Sikory, slovenského ambasadora životního prostředí. Součástí výstavy s výrazně ekologickým poselstvím bude i beseda o aktuální ekologické situaci. Více na gvuo.cz.

Petice a kampaně

 • Penziony, nebo příroda Zhůří? Zastavte betonování netknutého místa s cennými loukami v Národním parku Šumava, nedaleko Horské Kvildy. Investor schovává svůj záměr pod pojem ekofarma, která však nemá ve vztahu k ochraně přírody žádnou přidanou hodnotu, a naopak naruší krajinný ráz. Šest organizací a spolků zabývajících se ochranou přírody v národním parku a celá řada jednotlivců proto podala připomínky v rámci procesu posuzování vlivu tohoto záměru na životní prostředí EIA. Podpořit přírodu ve Zhůří můžete i vy zde.
 • Zachování vzrostlých stromů v Otrokovicích. I když se statné stromy kácejí na mnoha místech, svou petici mají ty v Otrokovicích, na jejichž místě má stát cyklostezka. Petici můžete podepsat tady.
 • Odpad je poklad. Třídit a kompostovat bioodpad by mělo být samozřejmostí. Výzva Hnutí DUHA žádá vládu a parlament, aby zajistil možnost třídit bioodpady v místě bydliště pro všechny domácnosti, aby se zvýšily poplatky za skládkování, a zvýhodnila se tak recyklace a kompostování na úkor skládkování, a do třetice aby byla zavedena třídicí sleva z poplatků pro obce, které motivují občany k třídění. Podepsat výzvu můžete na cz.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.