Občanský kalendář

25. října 2021 /
foto: Frida Bredesen
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • 3., 10., 18. a 24. 11. Jak společně vyhrávat? Nástroje a strategie pro úspěšná sociální hnutí. Vždy 17:30—19:40. Online workshopy z dílny platformy Re-set zaměřené na organizování, struktury organizací, strategie kampaní a teorii změny. Završeno 27. 11. setkáním naživo. Více informací na info@re-set.cz.
  • 4. 11. Konference environmentálního vzdělávání hlavního města Prahy. Online. Téma: vzdělávání o změně klimatu. Konference nejen pro učitele o vzdělávání, výchově a osvětě v oblasti změn klimatu. Představení nové publikace Klima se mění — a co my? Proč a jak se učit o změně klimatu. Součástí je i interaktivní workshop s představením únikové hry pro rodiny se staršími dětmi Čas zvratu! aneb Unikneme změně klimatu? Organizuje Toulcův dvůr. Více na toulcuvdvur.cz.
  • 5. 11. — 5. 12. Úvodní semináře Rysích a Vlčích hlídek. Beskydy (5.—7. 11.), Broumovsko (12.—14. 11.) a Novohradské hory (3.—5. 12.). Tradiční školení pro nové zájemce o Vlčí a Rysí hlídky, které pravidelně monitorují výskyt velkých šelem v České republice. Seminář není jednorázovou akcí, ale je určen pro nové dobrovolníky starší patnácti let, kteří mají zájem a čas se od ledna aktivně účastnit Vlčích a Rysích hlídek. Úvodní seminář začíná společnou večeří v pátek večer v 19 hodin, v sobotu se koná celodenní úvod do stopování přímo v terénu. Odjezd individuální v neděli po obědě (cca ve 13 hod.). Více na selmy.cz.

    Vlčí hlídky, foto: Hnutí DUHA Olomouc.

  • 5.—11. 11. Jeden svět SK. Bratislava. Podzimní slovenská verze festivalu s dokumentárními snímky o lidských právech. Organizuje Člověk v tísni. Více informací na jedensvet.sk.
  • 10. 11. Mini-konference Nerůst. Komunitní centrum a zahrada Kotlaska, 13—19 hodin. Degrowth neboli nerůst jako alternativa k růstovému kapitalismu. Vystoupí Tadeáš Žďárský z NaZemi, Josef Patočka z Re-set, Anna Kárníková z Hnutí DUHA a další. Pořádá Slušná firma, více na slusnafirma.cz/akce-nerust.
  • 11. 11. Počítáme s vodou. Kongresové centrum Vavruška, Praha — Nové Město, 9:30—16 hodin. Mezinárodní (nejen) online konference o hospodaření s dešťovou vodou s podtitulem Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury. Organizuje Ekocentrum Koniklec. Více na pocitamesvodou.cz.
  • 12.—14. 11. Design permakulturní zahrady. Živý online kurz s lektorem. Zaměřeno na navrhování a tvoření přírodě blízkých samozásobitelských zahrad. Kurz pro každého, kdo chce zahradničit podle permakulturních principů a soustředit se na plánování své zahrady. Více na potravinovezahrady.cz.
  • 13.—14. 11. Permakulturní konference: Přiměřené technologie. Toulcův dvůr, Praha. Prezentace, diskuse, sdílení zkušeností. Praktická část vás poučí, jak se rozhodovat při stavbě domu, jakou zvolit dopravu nebo osvětlení, co je regenerativní zemědělství, jak postavit kompostovací kadibudku, Trombeho stěnu nebo pasivní skleník. Čeká vás též permaBurza semínek, výpěstků a zavařenin. Více na permakulturacs.cz.

    foto: Leigh Blackall

  • 23. 11. Konference Naše příroda. Hotel Clarion. Zaměřeno na téma: Vytěženo — a co dál? Rekultivace těžebních prostorů. Podrobnější informace na stránce konferencepriroda.cz.
  • 23. 11. Ptačí zahrada. Pracoviště Lipky Kamenná, Brno, 14—17 hodin. Jak zvýšit biodiverzitu ptačích druhů na zahradě? Na zahradním semináři získáte rady a návody, jak ptáky na zahradu přilákat, umožnit jim bezpečné hnízdění a zajistit jim dostatek potravy a vody po celý rok. Lektoruje Petra Štěpánková. Přihlášky na e-mailu dana.krivankova@lipka.cz.

    foto: Zdeněk Macháček

  • 11.—12. 12. Zimní Knihex 11½. Pražská tržnice v Holešovicích. Předvánoční verze setkání malých nakladatelů a knihkupců, tentokrát zastřešeně. Více na knihex.cz.
  • 2.—6. 2. 2022 Seminář typu Otevřený prostor. Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory — SEVER, Horní Maršov. 15. ročník na téma Green New Deals. Mezi účastníky bude i německá akademička a aktivistka hnutí nerůstu Maja Hoffmann. Účastníci semináře budou zároveň i lektory. Organizuje Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií FSS MU, Ekumenickou akademií, sdružením Limity jsme my a platformou pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set. Tlumočení zajištěno. Přihlášky do 31. prosince 2021. Více informací postupně na thinktank.cz.

    Hof_Maja Hoffmann, foto: Hubert Budra

Petice a kampaně

  • Za pestrost jídelen. Přidejte se k výzvě organizace NESEHNUTÍ a společně doveďme politiky a političky k tomu, aby začali řešit stravu podávanou ve školních jídelnách. Usilujme o změnu školního stravování tak, aby bylo zdravější, chutnější, mělo menší dopad na klima a životní prostředí a v neposlední řadě aby bylo dostupné všem. Školní prostředí by mělo dětem ukazovat, jak vypadá zdravé, chutné a udržitelné jídlo. Více na pestrejidelny.cz.
  • Venkov v balíku. Hnutí DUHA spustilo novou výzvu zaměřenou na obnovitelnou energetiku na českém venkově. Obnovitelné zdroje energie přinášejí i těm nejzapadlejším obcím nejen potřebné finance, ale i nová pracovní místa. Obce tak mohou sloužit jako vzor pro města — v nakládání se zdroji a v oblasti soběstačnosti. Součástí je i výzva a sekce pro starosty a starostky obcí. Web bude postupně doplňován. Více na venkovvbaliku.cz.

    foto: Hnutí DUHA

  • Výzva za ochranu lesů a pralesů. Na všech kontinentech mizejí lesy a pralesy závratnou rychlostí — každé dvě vteřiny o rozlohu fotbalového hřiště. Za osmdesát procent deforestace může průmyslové zemědělství. Suroviny jako kakao, sója pro krmení zvířat, palmový olej, ale i papír, se kterými se setkáváme každý den, možná přicestovaly z jiné části světa a na jejich vznik doplatil kus pralesa. Chcete-li se postavit na stranu lesů, pralesů a dalších cenných ekosystémů, připojte se k výzvě organizace Greenpeace s cílem prosadit celoevropský zákon na ochranu lesů (FERCs — Forest and Ecosystem Risk Commodities — komodity, které jsou rizikem pro lesy a ekosystémy). Více na

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.