Občanský kalendář

19. prosince 2022 /
foto: FB stránka Platformys Výkvět.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • Do 23. prosince Přijďte si pro živou jedličku v květináči. Obchody Nadace Veronica, Rezekvítek, Lipka, Brno. Projekt živých vánočních stromků má v Brně už více než dvacetiletou tradici. Jedličky jsou vysoké kolem čtyřiceti centimetrů a pochází z místního přírodě blízkého hospodaření Lesů města Brna, v Lesních školkách pod Babím lomem rostla každá jedlička sedm let od zasetí semínka. Patnáctého dubna 2023 si budete moci zakoupený stromek zasadit v lesní školce pod Babím lomem.
 • Leden 2023 Semináře dobrovolnictví pro přírodu za časů klimatické změny. Série jednodenních seminářů s experty na dané téma na různých místech ČR pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus jsou určené všem organizátorům dobrovolnických akcí i aktivním občanům se zájmem podpořit přírodu drobnými, ale důležitými opatřeními. Experti představí praktické tipy, jak se starat o přírodu a krajinu — od péče o louky či mokřady až po pomoc ptákům, obojživelníkům a hmyzu. Semináře jsou zdarma. Termíny a přihlášky najdete na brontosaurus.cz. 
 • 6.—8. 1. Sčítání ptáků na krmítku. Celá ČR. Více informací, jak a kde sčítat opeřence, je na webu České společnosti ornitologické ptacihodinka.birdlife.cz. 
 • 25. 1. Cesta s prvky lesní mysli pro rodiče a děti. Toulcův dvůr, Praha, 9:30—11:30 hodin. Pro rodiče s dětmi od jednoho a půl roku. Procházka s krátkými cvičeními, která ukáží rodičům i dětem, jak vnímat přírodu hlouběji. Více najdete na toulcuvdvur.cz. 

 • 25.—29. 1. Otevřený prostor 23: Směrem k ekonomice dobrého života. Rychta, Krásensko. S tématem ekonomika dobrého života a s otázkami: Jak vytvářet ekonomiky, které jsou ekologicky udržitelné a sociálně spravedlivé? Jak podporovat ekonomické alternativy v čase krize? Na jakých principech stojí ekonomika dobrého života? A jak budovat síť ekonomických vztahů, které nestojí primárně na maximalizaci zisku? Více informací naleznete na thinktank.cz.
 • 26.—27. 1. 17. konference environmentální archeologie. Brno. Tématem tohoto ročníku konference je environmentální výzkum a archeometrie na záchranných archeologických výzkumech. Přihlášky do konce prosince na iansa.eu/cea. 
 • 28.—29. 1. Velký kurz soběstačnosti — domácnost I. Dozvíte se, jaké je základní množství strategických zásob v domácnosti, například petroleje, sirek a žiletek, a co všechno lze považovat za nezbytné. Budete si moci prohlédnout a vyzkoušet, jak fungují různí ruční pomocníci v kuchyni (ruční mlýnky, hrnec povidlák, pasírovací síta), a dozvíte se, kteří novodobí spolehliví pomocníci by ve vaší domácnosti neměli chybět. Lektoruje Alena Gajdušková. Více informací najdete na pozemskazahrada.cz
 • 4.—5. 2. Konference o ekologicky pěstovaných řezaných květinách. Prostor39, Praha. Nová konference nejen pro ekologické květinové farmy pořádaná platformou Výkvět. Na webu vykvet.org najdete seznam zapojených pěstitelů a také vše o certifikaci Výkvět.
 • 4. a 25. 2. Permakulturní design. Lipka — Rozmarýnek, Brno, 9—18 hodin. Seznamte se s principy permakultury a jejího využití. Během prvního sobotního kurzu vás čeká teoretický základ, druhý má formu workshopu, kde si můžete navrhnout například vlastní zahradu. Lektoruje Čestmír Holuša. Přihlášky na lipka.cz.
 • 4. 2. — 12. 3. Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica, Hostětín. Čtyři víkendy kurzu lektorů Ondřeje Dovaly a Ludovíta Vašše. Dozvíte se vše o významu a pravidlech řezu, zapěstování mladých stromků, údržbě plodících výsadeb, zmlazování stárnoucích stromů včetně praktických ukázek řezu kmenných tvarů jádrovin a nízkých tvarů — štíhlých vřeten jabloní. Dárkový certifikát na akci si můžete pořídit na hostetin.veronica.cz. 
 • 10. 2. Semínkové setkání. Lipová, Lipka, Brno, 16:30—19:30 hodin. Sdílení zkušeností a znalostí ze semenaření včetně výměny semínek. Pro zahrádkaře současné i budoucí. Více na lipka.cz. 
 • 17. a 18. 2. Ovocnářský kurz. Otevřená zahrada, Brno, 9—16 hodin. Jak se postarat o ovocnou zahradu, jak omladit staré stromy a postarat se o mladé. Praktické ukázky přímo v zahradě. Jde o dva totožné kurzy s lektorem Michaelem Fialou, zakoupení dárkového certifikátu možné na otevrenazahrada.cz. 

Petice a kampaně


 • Za Evropu bez kožešin aneb móda bez obětí
  . Svoboda zvířat spustila novou kampaň s cílem ukončit zabíjení norků, lišek, činčil a dalších zvířat na území celé EU, a také dovoz kožešin do států EU. Vyzvěte unii k tomu, aby ukončila kožešinové farmy a zároveň prodej kožešinových výrobků v celé EU, a zastavila tak nesmyslné zabíjení milionů zvířat. Petici najdete na stránce zaevropubezkozesin.cz.

 • Za důstojnou mzdu aneb dobře ušito, dobře zaplaceno
  . Evropská kampaň Good Clothes, Fair Play požaduje legislativu zajišťující důstojnou mzdu napříč oděvním, textilním a obuvním sektorem. Celkem je potřeba jeden milion podpisů od občanů EU k tomu, aby mohla Evropská komise přímo vyzvat k právní akci, která bude požadovat od firem důstojnou mzdu ve svých dodavatelských řetězcích. Zapojit se můžete na goodclothesfairpay.eu nebo na nazemi.cz.
 • Za záchranu přírodního parku Drahaň-Troja. V příštích letech hrozí nenávratné poškození velké části přírodního parku Drahaň-Troja a jedinečných přírodních památek na severu Prahy šestiproudou transevropskou dálnicí D0. Přírodní park je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů, navíc slouží jako rekreační zázemí pro desítky tisíc obyvatel Prahy. Zhoršila by se též kvalita života obyvatel na území několika městských částí a obcí. V rámci procesu EIA tento záměr velmi kriticky hodnotilo několik odborných institucí, a Česká inspekce životního prostředí jej dokonce označila za nepřijatelný. Požadavky a možnost petici podepsat najdete na stránce e-petice.cz.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.