Občanský kalendář

25. března 2017 /
foto: limitijsmemy.cz

Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 1. 5. Ekologické dny Olomouc 2017. Ekojarmark a koncerty: Tomáš Kočko • Žamboši • Ivan Hlas • Živé Kvety • Lanugo • Korben Dallas • Luboš Pospíšil. Více na www.slunakov.cz/edo.
 • Celý květen. Do práce na kole. Na kole, koloběžce, bruslích, vozíčku, pěšky či během — registrujte do konce dubna sebe a svou organizaci či firmu v dvou až pětičlenném týmu a cestujte do práce šetrně. Více na www.dopracenakole.cz.

 • 3.—25. 5. Promítání filmu Causa Carnivora. Vždy od 18 hodin. Série moravských promítání dokumentu o velkých šelmách a přidružené besedy s odborníky v rámci festivalu Ekotopfilm. 3. 5. Brno, 16. 5. Uherské Hradiště, 17. 5. Valašské Meziříčí, 23. 5. Znojmo, 24. 5. Břeclav. Více najdete na www.selmy.cz/akce.

 • 6. 5. Jaro na přírodní zahradě. Praha, od 14 hodin. Tříhodinový kurz vhodný pro laiky přímo na zahrádce lektorky Evy Hauserové. Více na www.naucmese.cz/kurz/jaro-na-prirodni-zahradce.
 • 13. 5. Férová snídaně. Celá ČR.Piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů. Seznam míst a link na přihlášení té vaší snídaně na www.ferovasnidane.cz. Pořádá NaZemi.

 • 13. 5. Pěstujeme bylinky. První plzeňská komunitní zahrada, Plzeň, od 14 hodin. Lektorka Alena Lehmannová na kurzu ukazuje, jak bylinky pěstovat v nádobách a na zahradě a jak je zpracovávat. Přihlášky na alena@prirodni-zahrady.cz. Pořádá ENVIC.
 • 15.—21. 5. Světový týden respektu k porodu. Mediaklub Spálená, Praha. 12. ročník Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu. Hlavním tématem letošního ročníku je 40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas. Součástí festivalu je také výstava Homo ecologicus. Seznam dalších akcí po celé ČR na respektkporodu.cz/respekt-v-cr.

 • 21.—26. 6. Klimakemp. Mostecká uhelná pánev.Přednášky, workshopy, kulturní vystoupení, legální protesty proti těžbě a spalování uhlí a také nenásilná masová blokáda infrastruktury některého z dolů či elektráren. Organizuje iniciativa Limity jsme my, více na limityjsmemy.cz/klimakemp-2017.
 • 26.—28. 5. Allfest Alchymistické Litoměřice. Kulturní a konferenční centrum Litoměřice. Živé diskuse, workshopy a přednášky, seznámení s terapiemi a léčebnými metodami (alternativními i konvenčními), přímý zážitek léčebných postupů, hudební i divadelní vstupy, umělecké výstavy, poradny. Chybět nebude ani vegetariánské jídlo a pití, program pro děti a relaxační zóny. Více na www.2017.allfestival.cz.

 • 1.—4. 6. Bratislavský knižní festival BRAK. Divadlo Aréna, Bratislava. Prostor pro malé nezávislé knižní tvůrce a jejich díla, mj. i pro 7.G. Mezi hosty se objeví například argentinsko-kanadský spisovatel Alberto Manguel, Jaroslav Rudiš nebo Dunajská vlna. Více na brakfestival.sk.
 • 17.—18. 6. Knihex 07. Ostrov a Vila Štvanice, Praha, 10—20 hodin. Letní knižní jarmark malých nakladatelů včetně 7.G. Více na knihex.cz.

zdroj: pondeli-pondeli.blogspot.cz

 • 19. 8.—10. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les 2017. Jedna čtyřdenní, dvě víkendové a jedna jednodenní exkurze, vždy pod vedením odborného průvodce. Pokaždé do nejvzácnějších míst obou národních parků včetně těch běžně nepřístupných. Přihlášky najdete na www.hnutiduha.cz/exkurze.
 • 4.—7. 10. Ekofilm 2017. Brno. Jeden z nejstarších středoevropských filmových festivalů se letos vrací již po třiačtyřicáté, tentokrát na téma ovzduší. Co vše můžeme udělat pro to, abychom nemuseli dýchat nebezpečné zplodiny? Jaká jsou města budoucnosti a jaká opatření mají v boji za čistý vzduch k dispozici? V rámci festivalu na vás v Brně čekají soutěžní i nesoutěžní snímky od nás i ze zahraničí, diskuse se zajímavými hosty, besedy, koncerty a mnoho dalšího. Postupně doplňované info najdete na www.ekofilm.cz.

Petice a kampaně

 • Evropská výzva proti glyfosátu. Kromě české výzvy www.parkybezchemie.cz se můžete zapojit i do celoevropské iniciativy proti pesticidu glyfosát. Právě konec roku rozhodne, zda se bude používat i dalších deset až patnáct let. Proti obnovené registraci se vyjádřete tady: www.global2000.at/stop-glyphosat.
 • Zachraňte modré srdce Evropy.Balkán známe jako místo plné divokých řek a jedinečných druhů ryb. V následujících letech je však naplánovaný vznik až 2700 nových vodních děl, které navždy zasáhnou do křehkého říčního ekosystému této oblasti. Iniciativa Save the Blue Heart of Europe upozorňuje na toto nebezpečí na www.balkanrivers.net.
 • Zastavte zabíjení vyder.Dolní Rakousko rozhodlo o vybití desítek chráněných vyder říčních, druhu, který před sto lety z Rakouska zmizel a teď se úspěšně vrátil. Důvodem k vybití jsou údajně velké škody na rybách. Petici WWF na záchranu vyder můžete podpořit na www.wwf.at/de/petition-kein-abschuss-von-fischottern.
 • Špatná novelizace stavebního zákona.Podpořte výzvu poslancům na www.platforma21.cz. Začátkem dubna budou poslanci hlasovat o novelizaci stavebního zákona — jestliže ji schválí v navržené podobě, ztratíme právo zapojovat se do řízení o našich lokálních záležitostech. Vzkažte poslancům, aby pro změnu zákona nehlasovali a zachovali účast veřejnosti při ochraně životního prostředí na současné úrovni.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.