Občanský kalendář

20. ledna 2017 /
foto: in91

Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • Od 16. 2. Promítání filmu Causa Carnivora. V únoru, březnu a dubnu se můžete vydat do mnoha obcí a měst (Přerov, Hlavice, Frýdek-Místek a další) nejen na promítání dokumentu o velkých šelmách, ale také na přidružené besedy s odborníky. Přehled akcí najdete na www.selmy.cz/akce/.
 • 27. 2. Veverčí království. Toulcův dvůr, Praha, od 17 hodin. Jak se zachovat, když najdete opuštěné veverčí mládě, a jak se později taková veverka vrací do přírody? To vám prozradí manželé Soukupovi z (jediné) veverčí záchranné stanice Pinky. Více informací moravcova@toulcuvdvur.cz.

 • 2. 3. Život na dně vyschlých řek. Klub přírodovědecký, Brno, 16—17:30 hodin. Přednáška Petra Pařila z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity s promítáním filmu Cestou suchých potoků. Přihlášky a informace olga.skacel@volny.cz.

foto: Jacek Sniecikowski

 • 3.—4. 3. Pestrovečer. Kulturní dům, Mikulčice. Multikulti festival pod taktovkou Hnutí Brontosaurus s tématem Re-generace přiveze vedle přednášek a výstav tentokrát kapely Funky Chicken nebo Circus problem. Více na pestrovecer.cz.
 • 4.3., 1. 4., 6. 5. Horskou pěšinou. Túra cestou necestou krkonošskými pěšinami a zákoutími, komentovaná a provázená Janou Tesařovou, redaktorkou časopisu Krkonoše — Jizerské hory. Staňte se na chvíli součástí redakčního týmu a zúčastněte se tvorby reportáže z rubriky Horskou pěšinou na vlastní kůži. Více na www.krnap.cz.
 • 6.3. Kdo vyrábí naše oblečení? Korunní 101, Praha 3, 18—20 hodin. Dvouhodinový seminář zaměřený na rozšíření odborných znalostí v textilním a oděvním průmyslu. Určeno všem posluchačům se zájmem o udržitelnou módu. Pozornost bude věnována podmínkám, za kterých oblečení vzniká v Bangladéši, Indii, Kambodži a jiných manufakturách. Více informací a přihlášky na www.fashionatelier.cz.

 • 6.—15. 3. Jeden svět. Praha, poté dalších 32 měst po celé ČR a Brusel. Téma letošního 19. ročníku festivalu o lidských právech se nese v duchuUmění spolupráceanebcesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot. Některé filmy představujeme na s. 59. Viz též www.jedensvet.cz/2017/.
 • 10.—12. 3. Stavby z přírodních materiálů. Impact Hub, Praha. Víkend plný přednášek, podnětných setkání i rozhovorů. Hvězdami čtvrtého ročníku konference jsou významní zahraniční hosté profesor Gernot Minke a stavitelka Sigi Koko. Pořádají Baobaby.
 • 24.—26. 3. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. Letos vás čekají oblasti Zdraví, Bio styl, Eco world, Alternativa a Osobní rozvoj. Podrobnosti o hostech na program.festivalevolution.cz/osobnosti.
 • 25. 3. Hodina Země 2017. Celý svět, 20:30-—21:30. Happening se symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy nebo vlastního obýváku. Oslovte vaše místní zastupitelstvo a připojte k happeningu i vaši obec či město. Zapisovat akce můžete na veronica.cz/hodinazeme/.

 • 1.—2.4. Přírodní stavitelství. Hostětín, 10—13 hodin druhého dne. Workshop a exkurze v nově dokončeném slaměném domě. Více informací a přihlášky na hostetin.veronica.cz.
 • 1.—9. 4. Veganfest 2017. Café Práh, Brno. Šestý ročník festivalu představujícího životní styl ohleduplný ke zvířatům. Čekají vás přednášky, koncerty, workshopy kosmetiky a vaření. Pořádá Kolektiv pro zvířata. Detailní program najdete na veganfest.cz/program.

 • 8. 4. Sázení vánočních jedliček. Svinošice u Vranova, 10—12 hodin. Společná jarní výsadba jedliček u lesních školek Svinošice. Připraveno bude místo pro zasazení vaší jedličky, potřebné nářadí a pro hostitele i drobné občerstvení. Organizuje Rezekvítek, Veronica a Lesy města Brna. Pozor, na Toulcově dvoře v Praze již 18. 3.
 • 22. 4. Den Země. Brno a další města po celé ČR. Den upozorňující na dopady ničení životního prostředí. V Brně pořádá Lipka, představí téma půda.

Petice a kampaně

 • Národní parky opět v ohrožení. Podpořte výzvu poslancům, aby zamítli senátní návrh na likvidaci našich národních parků. Destruktivní změny v novele otevírají cestu masivní výstavbě a těžbě dřeva. Pište poslancům mimo jiné přes www.hnutiduha.cz/zachranme-narodni-parky.

foto: Markus Spiske

 • Smog nad Brnem. Napište primátorovi města Brna Petru Vokřálovi, aby se zasadil o zlepšení ovzduší v Brně. Třeba i tím, že informace o smogu budou dostupné prostřednictvím sms nebo ve vozidlech veřejné dopravy. Více na www.muzudychat.cz.
 • Za záchranu historického panoramatu Olomouce. Přidejte se k žádosti určené politickým představitelům Olomouce, aby znovu posoudili třiadvacetipodlažní věž, takzvanou Šantovka tower, jejíž stavba nenávratně naruší historický ráz města. Více najdete zde.

 • Domov Robina Hooda v ohrožení. Sherwoodský les a další lokality se mohou stát místem seismických průzkumných vrtů na základě licence, kterou dostala nadnárodní společnost Ineos. Ekologické organizace nyní vyzývají britskou vládu, aby povolení stáhla a vyloučila jakoukoli těžbu břidličného plynu v chráněném lese a jeho okolí. Více najdete tady.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.