Onkalo, nebezpečný úkryt

25. dubna 2020 /
foto: z flmu Na věčnost (vše)
Stavíme budovy, jejichž životnost odhadujeme na několik desítek let, a nepřemýšlíme nad tím, jestli z některé zůstanou za tisíc let alespoň trosky. Z čeho budou jednou civilizace přicházející v daleké budoucnosti odhadovat, co jsme byli zač? Možná jednou objeví ve Finsku místo jménem Onkalo, v překladu znamenající úkryt. Monument, který navzdory svému názvu neskýtá bezpečí pro žádnou živou bytost. Dánský film Na věčnost režiséra Michaela Madsena divákovi objasňuje technické i etické aspekty prvního hlubinného úložiště jaderného odpadu na světě a předkládá řadu otázek, které s sebou jeho stavba přináší.

Tvůrci filmu se rozhodli propojit dokumentární rovinu vývoje stavby s výhledem do budoucnosti a nabídnout nejen informace, ale i komunikaci s neznámým adresátem — civilizací obývající planetu Zemi za tisíce let. Nejprve se dozvídáme, proč došlo k rozhodnutí vybudovat permanentní úložiště jaderného odpadu a proč tento úkryt vzniká téměř půl kilometru pod zemí. V hlubinách skalního podloží finského ostrova Olkiluoto, ležícího asi 230 kilometrů od Helsinek, se ukrývá přibližně pětikilometrový tunel, stočený do několika podlaží. Práce na něm zahájila v roce 2004 Posiva, odborná organizace pro nakládání s jaderným odpadem, s cílem spustit provoz úložiště v polovině letošního roku. Datum spuštění ale bylo posunuto, podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii je nyní plánováno na rok 2024.

Všechny technické detaily vysvětlují divákům odborníci na jadernou energii a jejich promluvy se střídají se záběry lokality včetně zvířecích obyvatel. Téměř dva tisíce milionů let stará hornina je v našem nestabilním světě plném náhlých zvratů tím nejstabilnějším prostředím, které pro uložení jaderného odpadu vědci dokázali najít. Podmínky uvnitř migmatické ruly bez přístupu kyslíku by spolu s multibariérovou ochranou měly vyloučit únik radiace na povrch a zajistit tak možnost bezpečného pohybu všech živých organismů, které se budou procházet po zemi nad úložištěm.

Kdo je zvědavý, bude brzo ozářený

Filmem provází vypravěč, který stojí hluboko v temném tunelu, svítí si sirkou a poukazuje na skutečnost, že sama radiace zde není tím největším nebezpečím. Příčinou katastrofy tu může být obyčejná lidská zvědavost. Sami ji nedokážeme ovládat, přitom to žádáme po bytostech z daleké budoucnosti. Očekáváme, že budou respektovat informaci „Zákaz vstupu, nebezpečí úmrtí“. Kterého archeologa ale na jeho objevné misi zastavily varovné symboly? Kterého vědce vyděsila znepokojivá zjištění a upustil od dalšího výzkumu? Oslovovaní jaderní inženýři, technici a stavitelé si uvědomují, před jak těžkým úkolem stojí, a ve filmu musí odpovědět na zásadní otázku: Jak předat informaci civilizaci, která se k nám bude vztahovat asi jako my k lovcům mamutů? Jednou z diskutovaných možností je nechat na úložiště v budoucnu zapomenout a zvědavost raději nedráždit. Mnoho našich legend a pověstí totiž hovoří o pokladech skrytých ve skalách. Taková strategie by však v tomto případě mohla mít fatální následky.

Naše civilizace je závislá na energii jako žádná jiná, a tak se dělníci provrtávají hluboko do skály a do srdce přírody schovávají zbraň, která bude možná spát tisíce let, možná ji však někdo probudí. Využíváme zdroj energie, s jehož odpadem neumíme naložit jinak než jej odložit. Film Na věčnost sice vznikl už v roce 2010, ale je stále aktuální. Onkalo je sice určené pouze pro Finsko, ale ostatní země včetně České republiky uvažují o podobném řešení. Mezinárodní agentura pro atomovou energii odhaduje, že v současnosti existuje ve čtrnácti zemích zhruba čtvrt milionu tun vysoce radioaktivního vyhořelého paliva.

Budování dalších úložišť však řeší jen důsledky, příčinu můžeme hledat v naší nenasytné společnosti nebo každý ve své hlavě. Onkalo je ve filmu přezdíváno Komnata určená k zapomnění. Jako když pohřbíme činy, za které se stydíme, hluboko v našem podvědomí.

Na věčnost. Režie: Michael Madsen. Dánsko 2010, 75 minut.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce sedmi klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Online kino nabízí divákovi za měsíční poplatek 135 korun velké množství kvalitních dokumentárních i hraných filmů a programových speciálů. Film Na věčnost je součástí programového speciálu O přírodě a lidech, který se věnuje vnímání přírody lidmi, vztahu k ní, ale i reakcí přírody na náš způsob života. Film Na věčnost můžete zhlédnout zde:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.