Šumavská rašeliniště: Ostrovy tundry v době oteplené

25. dubna 2020 /
foto: Eliška Václavíková. Šestnáct let po revitalizaci může i průmyslově těžené rašeliniště vydat za slušný močál. Soumarský most.
Když se řekne Šumava, asi každý si představí hluboké (pra)lesy, prameny Vltavy, balvany a kaskády v Povydří nebo horské louky. Poněkud ve stínu lesních velikánů stojí, nebo se spíše rozkládají rašeliniště a mokřady. Rašeliniště přitom představují téměř desetinu rozlohy národního parku. Jde o pro necvičené oko nenápadné rašelinné lesy (hlavně smrčiny), ale také o místa, kde se vrstva rašeliny měří v metrech nebo kde „nekonečný“ mech rašeliník spolu s ostřicemi obsazuje prameny a tvoří svébytný doprovod vodních toků. A kde to pořádně čvachtá. Ani tato místa neunikla pozornosti lidí a řada z nich dodnes nese obrazně i doslova šrámy po pokusech o jejich kultivaci, rozuměj odvodnění. A proto Správa národního parku Šumava už dvacátý první rok pracuje na obnově zdejších rašelinišť a mokřadů.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.