Základním pravidlem, kterým se poslední roky snažím řídit, je dávat a dostávat to, co opravdu potřebujeme či po čem toužíme. Je samozřejmé, že nejekologičtější je nekupovat nic, popřípadě vánoční dárky vyrábět či kupovat z druhé ruky. Ne každý má ale na něco takového schopnosti nebo dostatek energie a času. Částečně tento problém řeší také nehmotné dárky — zážitky či dárky v elektronické podobě.
Pokud ale chceme darovat něco hmotného, měli bychom si být jisti, že obdarovaný věc bude využívat, ideálně co nejdéle. Proto jsem velkým zastáncem toho, ptát se, co daný člověk potřebuje či co by se mu líbilo pod stromeček dostat. Osvědčilo se mi obnovit v naší rodině tradici dopisů Ježíškovi. Ideální je dělat si dlouhodobé seznamy přání, klidně po celý rok, a před Vánoci si je jednoduše nasdílet se svými blízkými. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Nejenže tak předejdete nechtěným dárkům, ale také možná během roku sami zjistíte, že některou věc vlastně nepotřebujete, a nepodlehnete tak impulzivnímu nákupu.
Certifikáty a dílny
A teď už k samotným tipům. Ráda bych přeci jen začala dárky, které jsou nehmotné, ale mohou pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. Mnohé neziskové organizace nabízejí darovací certifikáty s individuálním věnováním. Skutečný dárek nabízí například nezisková organizace Člověk v tísni. Na stránkách projektu si můžete vybrat z více než třicet darovacích certifikátů od zakoupení kozy pro rodinu v Africe, pomoci Ukrajině či chudobou ohroženým lidem v Česku.
Dalším dobročinným projektem je Nocleženka Armády spásy, poukaz v hodnotě 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní v zimních mrazech strávit noc v teple.
A do třetice bych tu ráda vyzdvihla Ježíškova vnoučata, celoroční projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož hlavním vrcholem je právě předvánoční sbírka. Na webu si můžete vybrat z tisíců přání seniorů, které splníte, a uděláte tak někomu velkou radost.
Skvělou cestou, jak pomoci potřebným a zároveň koupit krásný a kvalitní dárek, jsou také chráněné dílny zaměstnávající seniory či lidi se zdravotním handicapem. Jejich výrobky najdete například na e-shopech eshop.breakfaststory.cz nebo nakupnadobro.cz. Krásným projektem jsou také Ponožky od babičky společnosti Elpida, která od roku 2002 pomáhá seniorům zůstat sebevědomou a respektovanou součástí společnosti.
Knihy
Podpořit můžete také neziskovou organizaci Konsent, která usiluje o boření mýtů o sexu a sexuálním násilí. V Sedmé generaci jsme nedávno dělali rozhovor se zakladatelkou projektu Johannou Nejedlovou. Na jejich e-shopu najdete knihu Děti to chtěj vědět taky nebo novou kolekci merche.
Kvalitní čtení je vždy dobrý dárek. Pokud hledáte knihy, které jsou zodpovědně vyráběny, a především mají ambici měnit svět k lepšímu, zkuste nakladatelství Peoplecomm. Najdete zde knihy věnující se současným krizím, dobrému životu, nerůstu nebo zodpovědnému podnikání.
Dalším knižním počinem, který určitě stojí za zmínku, je kniha PIKO, o které jsme psali v letošním prvním čísle, v němž jsme se věnovali (nejen) drogám. PIKO: Na životech feťáků záleží od Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala mapuje užívání pervitinu v Česku.
Kosmetika
Existuje-li dárek, který potěší téměř každého, je jím voňavá přírodní kosmetika. Pokud preferujete shánění dárků on-line, doporučujeme například e-shopy biooo.cz nebo econea.cz sdružující stovky značek přírodní kosmetiky a vše potřebné k udržitelnému a zdravému životnímu stylu.
Speciální místo v mém srdci má firma Lush, jejíž výrobky jsou nejen úžasně hravé a „k sežrání“ voňavé, ale také se jedná o značku, která aktivně bojuje proti testování na zvířatech a snaží se minimalizovat své dopady na životní prostředí.
Kamenné obchody
Pokud preferujete vybírání dárků fyzicky, v Brně se nachází hned několik kamenných obchůdků s udržitelnou českou tvorbou. Prvním z nich je Concept store TY IDENTITY, který kromě Brna najdete také v Ostravě a ve kterém naleznete tvorbu českých designerů, návrhářů a dalších autorů. Po jeho návštěvě můžete rovnou projít ulici Veveří, Pařížskou udržitelné tvorby v ČR. Najdete zde obchůdek je tu milo s převážně papírenskými produkty, ale také přírodní kosmetikou či hračkami pro děti.
O pár kroků dále se nachází jedna z prodejen Place store, zaměřená na tvorbu pro děti. Další pobočku naleznete na Moravském náměstí, a pokud nejste z Brna, nezoufejte — tyto designové prodejny se nacházejí v mnoha dalších městech po celé ČR. Na Veveří ještě vřele doporučuji navštívit Corpus Store & Studio. Corpus Lingerie je značka ručně šitého spodního prádla z certifikovaného bambusu spojující pohodlí, nadčasový design a lásku k přírodě.
Obdobně nabitá je ulice Milady Horákové na pražské Letné. Najdete zde například Freshlabels Sustainable store, obchod s odpovědnou, designovou a kvalitní módou. Vstoupit můžete i do krásného obchůdku Hugo chodí bos, kde najdete české hračky a doplňky. Milovníci autorského a udržitelného designu ocení Charaktery Design Store, kde se můžete potkat přímo s designéry. Na Letné se též nachází mé oblíbené Papelote, originální české papírnictví a kreativní grafické studio.
Vánoční dárky z papíru
Zůstaneme-li ještě chvíli u papíru, krásným praktickým dárkem může být diář na rok 2024. Pokud preferujete nedatované diáře, Doller vás určitě příjemně překvapí. Kromě ikonických diářů nabízí firma také notesy, kalendáře, psací potřeby nebo knihy.
Krásné barevné diáře s přírodními motivy naleznete také u epipi, českého ilustrovaného (nejen) papírnictví. Zajímavý způsob, jak zaznamenávat střípky všedních dní je pětiletý deník tam & zpět. Každý den v deníku je věnován jedné otázce, na kterou odpovídáte každý rok znovu. Každoroční odpovědí na konkrétní otázku vznikne na jedné stránce přehled o tom, jak se váš život vyvíjel.
Chcete-li propojit nákup s pomocí dobré věci, ilustrované diáře, kalendáře, knihy a další produkty seženete také v kamenné prodejně či na e-shopu Cesty domů, organizace, která svými činnostmi usiluje o zlepšení podmínek péče o umírající v naší zemi.
Vánoční evergreeny
Nakonec musíme zmínit naše tradiční tipy. I letos prodává Nadace Veronica s Rezektvítkem a dalšími partnery jedličky v květináči. Můžete si je pořídit na šesti místech po celém Brně a společně je vysadit 13. dubna 2024. Stromky pocházejí z přírodně blízkého hospodaření z Lesů města Brna.
Na stránkách iniciativy Na ovoce si zase můžete koupit staré odrůdy ovocných stromů, které ozdobí vaši zahradu nebo okolní krajinu. Sazenice pocházejí z ovocných školek pomologů Stanislava Bočka a Zdeňka Buzka.
Pomoci můžete i lesům, a to zakoupením Směsi pro les, která obsahuje 32 karet s praktickými tipy pro pomoc lesa. Výtěžek putuje na kampaň Hnutí DUHA Zachraňme lesy.
Nechcete-li jíst na Vánoce maso, případně ani využívat mléčné výrobky, můžete se inspirovat recepty na Soucitně.cz nebo na JímeJinak.cz. Na obou stránkách najdete jak alternativy k tradičnímu kaprovi s bramborovým salátem, tak na přípravu vánočního cukroví, chlebíčků nebo vaječného likéru.
A pokud vám zbudou nějaké koruny, budeme rádi moc rádi, předplatíte-li sobě nebo někomu blízkému Sedmou generaci. Na našem e-shopu si můžete vybrat z četných variant, podpořit nás též můžete v aktuální sbírce na Darujme.cz, v níž nabízíme i novou knihu Mojmíra Vlašína Další příhody ochránce přírody.
Děkujeme za přízeň a za celou redakci přejeme pohodové a udržitelné Vánoce!
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář