Vánoce nemusí být eko-katastrofou

26. listopadu 2020 /
foto: Draceane. Rouhův betlém.
Vánoce jako ekologická katastrofa? Zvláštní představa. O Vánocích podle různých výzkumů vyprodukujeme o 15—30 procent více odpadu. Vyhodíme miliony stromků a spotřebujeme kilometry balicího papíru. To už tak nepatřičně nezní, zvlášť když si představíme stav většiny kontejnerů na odpad v průběhu a po skončení svátků. Odpady ale nejsou jediný „efekt“ Vánoc. Životnímu prostředí i našemu zdraví může škodit též nadměrné množství osvětlení, nakupování jídla nebo velký úklid.

Je tedy načase zrušit svátky. Pro spoustu lidí něco nepředstavitelného, pro některé členy ekologického hnutí naprosto reálný plán. Existuje ovšem i zlatá střední cesta, která Vánoce „ozelení“, jen vyžaduje trochu více času a plánování.

Bez výčitek, takže bez jídla?

Data o plýtvání jídlem v průběhu vánočních svátků nejsou pro Českou republiku známá, díky výzkumům ve Velké Británii a v USA ale víme, že se každý rok vyhodí miliony slavnostních večeří.

Je tak jednoduché nechat se při nákupech unést a nakoupit na všech 20 druhů cukroví, jenom abychom se pak proklínali, nestíhali, a nakonec vyhazovali. Základem vánočních nákupů se proto musí stát příprava. V ideálním případě si dáme dohromady, kolik jídla přesně potřebujeme, a to pak nakoupíme. V realitě to bude probíhat spíše tak, že nám něco zbude. Právě pro tyto případy má tipy iniciativa Zachraň jídlo, která radí v první řadě jídlo zamrazovat. To je třeba oblíbená strategie naší rodiny, kapra pak rodiče s mlsným výrazem vytahují ještě někdy v únoru. Kromě toho můžete ze zbytků vytvořit další jídla nebo je darovat.

foto: zachranjidlo.cz

Až budete plánovat nákupy, zkuste se vedle množství jídla a surovin soustředit i na to, kde a jak je seženete. Najděte si ve svém okolí bezobalový obchod, třeba za pomoci online Bezodpadové mapy Reduca — ta vám ostatně může být dobrým pomocníkem po celý rok. Pokud musíte mít kapra, při jeho shánění upřednostněte toho od kamaráda rybáře, protože přímo „biokapr“ v Čechách zatím k dostání není. U vegetariánských a veganských večeří pozor na původ surovin, zejména sójových bobů. Zeleninu zkuste sehnat lokální a sezonní, můžete také využít například různých rozvozů farmářských bedýnek, nebo se podívat na další interaktivní mapu Adresář Farmářů.

zdroj: adresarfarmaru.cz

Debata o hlavním chodu Štědrovečerní večeře je vůbec v období před Vánoci hodně oblíbená. Jíst kapra, nebo nejíst? Je lepší vepřový řízek, nebo tradiční houbový kuba? Ekologický dopad vašeho oblíbeného jídla si můžete spočítat na kalkulačce nutriční stopy. Do výpočtu vám zahrne skleníkové plyny, spotřebu vody a další faktory, pak se můžete sami rozhodnout. Bohužel zrovna kapra spočítat neumí, řízek už ale ano.

Ježíškova továrna v Číně

„Jak to myslíš, nebudou dárky?“ třeštil na mě oči loni před Vánoci můj mladší bratr. U rodinné večeře jsem totiž navrhla, že už jsme všichni dost staří na to, abychom si nemuseli dávat dárky. Dle bratrovy reakce soudím, že vynechat je na Vánoce úplně by asi ve většině rodin neprošlo, tím spíše, když máte děti. Navíc, jemu tou dobou bylo 18, takže letos na to prostě musím jít jinak.

Budeme psát dopis Ježíškovi. Nejen, že tak ulehčíme práci těm, kteří nás budou chtít obdarovat, ale navíc se tím vyhneme dalšímu nechtěnému pyžamu nebo ponožkám.

Je důležité, aby byly dopisy opravdu respektovány. Myslete na to, že většina lidí nepotřebuje ke štěstí velké množství dárků. Kupodivu ani děti, ačkoliv rodiče mívají pocit, že dětská radost roste spolu s množstvím dárků. Ano, někdy to tak bývá, ale zkuste si s nimi schválně promluvit, co kdyby Ježíšek přinesl jenom to auto na ovládání, a uvidíte.

foto: PxHere.com

Správný dopis Ježíškovi musí obsahovat jednu důležitou věc — adresu. U nás jsme vždy psali „Nebe“, tak pozor, aby dopis najednou nešel do Číny, nebo někam jinam přes půl světa. Problémem mohou být hlavně dětské hračky, které až z 86 procent pocházejí právě z Číny. Taková hračka má dopad hned několikanásobný — neekologické výrobní procesy, náročná doprava a obalový materiál; navíc často obsahuje látky ohrožující lidské zdraví.

Jak se takovému přesměrování vyhnout? Můžete darovat vlastní výrobky, věci označené jako Fairtrade, takové, které vznikly ve vašem okolí, nebo různé poukazy a zážitky. Pro inspiraci si přečtěte letošní tipy na dárky od Magdalény Rojo.

Zajímavým způsobem dávání dárků, který může být i dobrým zpestřením, je „aukro“. Shromážděte rodinu nebo přátele. Vyberte každý několik věcí, které už vám nedělají radost, a vydražte je mezi sebou. Můžete si věci přímo měnit, ale u nás se často nabízí třeba udělání palačinek nebo domácí práce.

Nahaté dárky

Samostatný problém tvoří balení dárků. Kvůli jejich nakupování, zejména online, se podle společnosti AVE, zajišťující svoz odpadu, zvýší produkce obalového odpadu už v listopadu. Pokud si i vy budete letos na Vánoce něco objednávat, zkuste do poznámky k objednávce napsat prosbu o ekologičtější zabalení balíčku. A co s obalem, když vám přeci jen přijde? Buď ho můžete zrecyklovat vy sami, třeba do něj znovu zabalit některý z vánočních dárků. Další možností je poslat ho dál. A do třetice všeho dobrého doporučuji interaktivní mapu, tentokrát KAMsNIM.cz. Přes ni vyhledáte nejen kontejnery a sběrné dvory, ale také místa, kam odnést kartonové krabice a výplně, aby mohly být znovu použity. Zejména některé e-shopy tak šetří peníze za materiál a dávají najevo svůj postoj vůči ekologii.

foto: kamsnim.cz

Ať už se dárky pořídí s obalem nebo bez něj, pod stromečkem nahaté dárky moc často nenajdeme — vždyť kdo nemá rád ty napínavé momenty při rozbalování. Na zabalení ale nemusíme pořizovat úplně novou roli balicího papíru, někteří z nás si ho poctivě každý rok schovávají a dárky do něj znovu balí. Další možností je recyklovatelný papír, i ten je lepší používat vícekrát. Balit se dá také do novin, dětských výkresů, v podstatě do jakéhokoliv papíru, který se vám doma povaluje. Na převázání použijte lýko, jmenovky se dají vyrobit z kartonu, balíček můžete dozdobit přírodninou z lesa.

Co kdybychom ale papír vůbec nepoužili? Většinu dárků jde nacpat do různých krabic, sklenic nebo dóz. Zkuste někdy zabalit úplně malý dárek do té největší krabice, budete mít o zábavu postaráno. Poslední roky je navíc stále více populární balení do látek. Můžete si je na to přímo koupit, stejně dobře však zabalíte dárek do doma nalezeného přebytečného oblečení nebo látky ze secondhandu.

Pokud se rozhodnete pro nakupování obalu, proč nepořídit rovnou bavlněný látkový pytlík. Dárek se bude pod stromečkem krásně vyjímat, navíc dotyčného či dotyčnou podpoříte v redukci plastových sáčků a tašek. V případě, že umíte šít (což je díky koronaviru pravděpodobnější než loni), je takový pytlíček na dárek jasnou volbou, neboť to není nic složitého.

Odkopnutý

Jak byste se cítili, kdyby vás někdo chvíli po Vánocích odkopnul? Jako vánoční stromeček! Vánoce bez kapra zvládnu, bez dárků taky, ale nemít vánoční stromeček… Naštěstí i v tomto případě existují cesty, jak nahradit klasický „jednorázový“ stromek.

Nejhorší variantou je ovšem ten plastový, zvlášť když se najdou lidé, kteří ho po jedněch svátcích vyhodí. Jeho výroba vysoce zatěžuje životní prostředí, nelze ho dobře recyklovat a vyrábí se obvykle v Asii, takže se k dopadům přičítá ještě cesta přes půl světa. Navíc také obsahuje škodlivé látky, které se mohou uvolňovat do prostředí, zejména se jedná o olovo.

Běžné řezané stromky jsou problematické opět kvůli jejich obvyklému dovozu ze zahraničí, navíc se hnojí a postřikují pesticidy. Podle Ekologického institutu Veronica se těchto stromků prodá ročně kolem jednoho milionu, a právě oni také tvoří významnou část vánočního odpadu. Kupujete-li řezaný stromek, chtějte znát jeho původ. Můžete se zaměřit na FSC certifikát, což je značka šetrného lesního hospodaření, nebo shánět stromky z prořezávek, které by stejně byly pokáceny. Přesto myslete na to, že se nejedná o nejlepší alternativy.

foto: FB Nadace Veronica

Naše rodina měla loni stromek v květináči. Je to dobrá alternativa, neboť tyto stromky mohou vydržet více let, případně se dají zasadit. Lesy hlavního města Prahy už začaly opět nabízet své jedličky a plánují i jarní společné sázení. Stromky v květináči nabízejí i v brněnské Nadaci Veronica a Rezekvítku, pražský Toulcův dvůr letos ještě prodej neoznámil. Nabídku stromků v květináčích však pravděpodobně najdete i na jiných místech. Je dobré si před nákupem načíst informace o výběru stromku, například by neměl být například při prodeji v teple, a velice důležité je i další zacházení se stromkem. V minulosti se objevovaly podvody, kdy byly stromky vsazené do květináče až těsně před Vánoci, a neměly tak šanci přežít.

Pokud bydlíte v Praze nebo v jejím okolí, stromek v květináči si také můžete na dva týdny půjčit, aktuálně tuto službu nabízejí tři firmy — zde, zde a zde.

Budiž tma

Vánoce už poznáme i z vesmíru. Satelit jménem Suomi NPP kosmické agentury NASA zaznamenal na Zemi v průběhu vánočních svátků až o 50 procent jasnější záři světel. Obrázky jsou to sice pěkné, takové světelné znečištění má ale vliv na lidský spánek, život nočních zvířat nebo na plýtvání energií. Jedno z řešení je si vánoční světýlka odpustit, případně se zamyslet nad tím, jestli jejich množství nemůžeme zredukovat a alespoň na noc nebo při odchodu z domova vypínat. Vděčná vám nebude jen příroda a vaše peněženka, ale i sousedi. Pokud na této výzdobě trváte, zainvestujte raději do LED žároviček, ušetří až 75 procent energie.

USA v době svátků, foto: NASA.

Na čerstvém vzduchu

Další definice Vánoc by mohla znít takto: dny, kdy je v domácnostech nejvíce znečištěn vzduch. Při dlouhém pečení a vaření nebo důkladným úklidem se totiž do prostor uvolňují znečišťující látky. Děje se tak zejména kvůli používaným čisticím prostředkům a řadě v nich obsažených nebezpečných chemických látek. Nastavením topení na vysoké teploty kvalitě vzduchu také nepřidáme, a ve finále si k tomu ještě zapálíme nějakou pěknou vonnou svíčku.

Uklízet se ale dá i sodou, octem a látkovými hadříky. Svíčky mohou být z včelího nebo sójového vosku a dům provoní miska s vodou a esenciálním olejem na topení. Na tom topení, které snadno můžeme trochu ztlumit.

Jak vidíte, svátky rušit není třeba. I když si třeba letos jen pořídíte recyklovaný balicí papír nebo nekoupíte jeden zbytečný dárek, bude to mít smysl. Každá změna, i ta malá, ho má.

Tak šťastné a zelené!

Autorka studuje na FSS a PřF MUNI. Kontakt: kajakupkova@seznam.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna