Dárky pro pandemické Vánoce

24. listopadu 2020 /
foto: FB stránka Brontosauři v Himálajích. Škola ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu.
Pandemie nejednoho z nás zpomalila. Zjišťujeme, co skutečně potřebujeme. Hledáme nové věci, které můžeme dělat doma nebo z domu. Někteří i možná sníme o tom, co budeme podnikat, až se život vrátí alespoň do podobných kolejí, než na jaké jsme byli zvyklí. Nabízíme inspirace na vánoční dárky pro všechny tyto možnosti.

Jedním z nejpraktičtějších dárků v této době je rouška. Tento dárek zřejmě nikoho nepřekvapí, ale třeba u Fusaklí jej můžete koupit v setu s designovými ponožkami, oboje vyrobeno na Slovensku. Nebo možná šije roušky někdo ve vašem okolí, koho znáte, a tímto způsobem byste ho nebo ji podpořili?

Karanténní čtení

Čtení do karantény i o karanténě napsala česká dokumentaristka Tereza Hronová ještě během první vlny pandemie. Její Láska za časů korony je soubor rozmanitých příběhů ze života obyčejných lidí o tom, jak prožívají své vztahy během nouzového stavu. Intimní povídání o zamilování i odloučení během karantény, o samotě, rozchodech a třeba i nevěře vznikalo souběžně i jako dokument pro Český rozhlas.

Jelikož ještě nebezpečnější jako koronavirus mohou být dezinformace o něm, možná se vašim blízkým bude hodit manuál kritického myšlení od slovenského šachového mistra Jána Markoše, Síla rozumu v bláznivé době.

V českém překladu vyšla tento rok reportážní knížka slovenského fotografa a reportéra Andreja Bána. Slon na Zemplíně odhalí čtenářům a čtenářkám tvář Slovenska, o jaké možná ani netušili. Vydavatelství Absynt o knize píše, že „je intimním svědectvím o zemi i lidech žijících své životy daleko za horizontem všeobecné pozornosti“.

Zákulisí novinařiny v 21. století odhalují v knize Kdo ví, kde budu zítra dva ostřílení novináři, Jindřich Šídlo a Tomáš Etzler.

Umělecký kolektiv APART, výzkumné a umělecké sdružení Display a angažovaný měsíčník Kapitál vydali tento rok dvě další sbírky v edici .txt. Ta s názvem Klimatická krize už je vyprodána, ale pro zájemce a zájemkyně o téma rodově podmíněného násilí je k dispozici sbírka textů českých a slovenských autorek Bez súhlasu.txt.

Pro rodiče doporučujeme návod pro respektující rodičovství Jak přežít rodičovství. Autorka Martina Vagáčová se již deset let věnuje rodičům, jimž záleží na vzájemném respektu vůči jejich dětem a naopak. Knížka je odpovědí na volání po příručce v této oblasti.

A v neposlední řadě můžete pod stromeček darovat i čtení pro celý příští rok v podobě předplatného Sedmé generace.

Nové záliby

Nemožno chodit do posilovny nebo plavat. Kina jsou zavřena, divadla taky. Sdružování se na vernisážích se nedoporučuje. Je potřeba najít nové záliby. Pomozte v této misi svým nejbližším tím, že jim darujete vše potřebné pro (staro)nové hobby. Třeba set barev a plátna na malování. Nebo vlnu a jehly na pletení. Nové struny na kytaru odloženou již léta na půdě. Možná je čas začít stavět puzzle nebo hrát nápadité hry, ne jenom společenské.

Kamila Rundusová aneb Chef Kamu je česká kuchařka, která má na svém kontě již tři netradiční kuchařské knihy (naleznete v nich i spoustu veganských receptů). Teď přichází s originální inspirativní hrou pro dospělé Jak si uvařit VESmír. Čtyřicet osm témat je plných příběhů, zajímavých informací, pestrých receptů, akčních úkolů a hudby. Zakoupením této hry zároveň podpoříte více než dvě desítky českých umělců a umělkyň, kteří a které se na jeho tvorbě podíleli.

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli někoho, koho kreativita v karanténě trpí, možná ho nebo ji potěší sada 78 karet Intùiti. Vznikla ve spolupráci několika umělců z Polytechnické university v Miláně a pomáhá přicházet s novými nápady nebo si uspořádat ty, které již existují.

Těm, kteří už nevědí, o čem by doma mluvili se svými nejbližšími, doporučuji karty Podle sebe pro děti a dospělé pro hlubší rozhovory mezi dětmi a dospělými. Navrhla je Linda Martišková, autorka podcastu Podle sebe. Série 53 karet nabízí náměty, které rozvíjejí fantazii dětí. Vhodné nejsou jen pro rodiče, ale třeba i pro učitele, kteří s dětmi pracují.

Podpořte umělce

Umělecká obec snad patří mezi ty nejvíce zasažené pandemií. V duchu snění o tom, co budeme podnikat, až bude po lockdownu, věnujte svým nejbližším vstupenku do oblíbeného divadla (či online předplatné) nebo album kapely, který nahrála tento rok, ale nemohla ho dostatečně představit na koncertech. Například album postfolkového dua Hmlisto Ozveny lazov, které vytvořila sedmogenerační dopisovatelka Veronika Kicková se svým synem Jánem.

Máte-li duši, která alespoň trochu ráda riskuje, skvělým dárkem může být lístek na oblíbený letní festival. Nebo jsou vaše sestra či bratr zamilovaní do dokumentárních filmů? Potěšit by je mohlo roční předplatné na vstup do online dokumentárního kina na dafilms.cz.

Nelehký rok mají za sebou i fotografové, kteří se živí focením svateb a různých akcí. Darovat tak můžete dárkový poukaz na focení.

Dárek, který pomáhá

Když se v březnu šířila kampaň #zůstaňdoma, ještě víc zdůraznila fakt, že více než dvacet tisíc lidí po celé republice domov nemá. Mnohým můžete pomoci třeba tím, že podpoříte časopis Nový Prostor. Noviny, které napříč světem prodávají lidé bez domova v ulicích, musí v době pandemie hledat nové formy fungování. Prodejci a prodejkyně však ztrácejí příjem i kontakt s kupujícími. Předplaťte někomu z blízkých Nový Prostor a pomůžete nejednomu člověku bez domova.

Brontosauři v Himálajích je česká nezisková organizace, která již léta spolupracuje s místní školou v indickém Mulbekhu. Vesnici v horském regionu Ladakh hrozilo, že nebude moct provozovat školu a děti budou muset odcházet od rodičů. Školu se podařilo zrekonstruovat a opět nastartovat díky Tsewangu Norboovi, jenž je dnes jejím ředitelem, a jeho spoluprací s českou neziskovkou. Aktuálně je však škola kvůli pandemii zavřená a děti se i v této zapadlé oblasti vzdělávají online. Na realizaci plánu výstavby nové vědecké učebny musí počkat. Aktivity ve škole teď můžete nově podpořit zakoupením vánočního dárku z Indie přes obchůdek Brontosaurů.

Své e-shopy má dnes nejedna neziskovka, můžete tak jednoduše podpořit jejich aktivity a blízkým darovat dobrý pocit z toho, že peníze na (možná zbytečné) dárky jste věnovali lidem v nouzi nebo na boj proti klimatické krizi.

Eko dárky

Na mapě zero waste obchůdků v České republice si jednoduše naleznete ten, který je vám nejblíže. K vánočním dárkům můžete přidat přírodní kosmetiku, sójové svíčky nebo třeba směs oříšků zakoupených právě bez obalu.

Darujte zrnka kávy od oblíbené pražírny, které záleží na tom, od koho kávu odkupuje a platí férovou odměnu. A k nim přibalte cestovní hrnek, bude se hodit, jelikož v kavárnách konzumovat nemůžeme.

Český atelier Paletky nastupuje tam, kde by jednocestné palety skončily ve spalovně. Nevyrábí z nich jenom nábytek, ale i nástěnné hodiny, prkénka, podtácky či kapesní zrcátka. Nebo můžete darovat workshop s Paletkami.

Nic nepokazíte ani kouskem pomalé módy, třeba z brněnské Reparády.

Dárky pro děti

České nakladatelství Bylo Nebylo nabízí vedle jiných hravých kousků i jedinečné kapesní atlasy pro děti. Sada karet s brouky, bylinkami nebo třeba kameny poslouží všem malým zvědavcům k poznávání přírody.

Slovenské nakladatelství Egreš přináší těm nejmenším tvorbu inspirovanou přírodou. Vedle knih – nám se moc líbil poetický obrázkový příběh o spojení s přírodou pro nejmenší Slyšíš mě? ­– si můžete vybrat i z plakátů, hrníčků nebo pohledů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.