Zmatené hledání ztraceného duchovna

25. dubna 2023 /
foto: Ashley Blatz.
O duchovní krizi Západu se mluví nejméně od šedesátých let, kdy do značně konzervativní a často i zkostnatělé nabídky vpadly jako uragán duchovní směry z Východu. Z tohoto střetu vzápětí vzešlo hnutí New Age, které různorodé duchovní praktiky propojilo a významně ovlivnilo i příbuzné vědecké obory, především psychologii. Nikdy však nevytvořilo jednotnou syntézu. Postupnou integrací dalších, tu převzatých, tu zcela nových systémů se vyvinulo v něco, co dnes nejčastěji označíme umělou předponou ezo-. Jeho přívržence můžeme vnímat jako podivíny, nebo mimořádně prozíravé, jeho praktiky jako šarlatánství i jako alternativu k schematickému výkladu světa. Co si z toho vybrat? A dovedeme takovým obsahem zaplnit duchovní prázdnotu?
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.