Být přírodou

25. dubna 2020 /
foto: Redd Angelo, Wikimedia Commons
Německý biolog a ekofilosof Andreas Weber přichází s radikálně novým pochopením života, které náš lidský druh znovu důvěrně spojuje s více než lidským světem biosféry. Jeho koncepce „poetické ekologie“ či „biopoetiky“ je založena na představě, že základem života jsou cítění a emoce, že subjektivita a imaginace jsou nezbytnými předpoklady samotného biologického fungování. Být živý, podílet se na živosti, představuje pro Webera v jádru erotický proces, jímž se naše já neustále proměňuje a rozvíjí skrze kontakt s druhými, je to toužení po stále větším životě. Láska se tak ve Weberově pojetí stává novým základem ontologie, principem reality. V této souvislosti vznáší filosof naléhavou otázku, zda dnes naše planeta netrpí spíš než důsledky finanční krize, či dokonce ekologické krize, kritickým nedostatkem lásky. Revoluce, kterou Andreas Weber vnáší do biologického myšlení i ekologie, se jeví být stejně závažná jako revoluce, kterou na počátku 20. století přinesla do fyziky teorie relativity. Z autorových knih uveďme Alles fühlt. Mensch, Natur und die Revolution der Lebenswissenschaften (Berlin Verlag 2007); Matter and Desire. An Erotic Ecology (Chelsea Green 2017); Enlivenement: Towards a Poetics for the Antropocene (The MIT Press 2019). Zde publikovaný Weberův esej Being Nature z roku 2017 přeložil Jiří Zemánek.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.