Česká republika — 1. rok prosperity

25. února 1994 /
foto: www.wsinternational.cz

JARO

Televize: Nástup byl impozantní. Počátkem roku doznívaly sice na obrazovkách ještě reklamy na slovenský rostlinný olej pašovaný přes hranici vybavenou kvůli umělecké nadsázce celnicemi, brzy však převládla Rama s českým nápisem. Šmakuje na toasty, sandwiche i hamburgery. Duben byl ve znamení super W.S. krouhačů. Pak přišel měsíc máj a s ním symbol vášně — nová Lanza Color.

Skutečnost: Jako obvykle odbyli si lidé v severních Čechách počátkem roku své smogové martyrium. Od konce ledna podepisují tisíce občanů petici proti dostavbě Temelína (později bude jejich počínání označeno za dětinské). Během jarních měsíců je vyhotoven a veřejně prezentován odborný posudek, který prokazuje zbytečnost likvidace Libkovic. Dopisy 27 ekologických iniciativ vyzývají prezidenta a vládu ČR, aby se pokusili vnímat názory veřejnosti a zvážili argumenty proti dostavbě Temelína. Odpověď nepřichází, nepovažujeme-li za ni policejní zákrok proti demonstrantům před branami Temelína v průběhu posledního dubnového týdne a brutální zákrok proti obráncům Libkovic počátkem května. Parlament schvaluje zákon na ochranu zvířat proti násilí.

Na polích kousek od Orlické přehrady zatím nerušeně páchla kupa toxického odpadu, kterou k nám koncem roku 92 odněkud z Evropy přivezla firma Fröhlich. Trasa slavné procházky pana premiéra vedla jinudy.

LÉTO

Televize: Letní měsíce byly rozpustilé. Také letos jim vévodil Orbit bez cukru, který tentokrát chutnal zvlášť dlouho. Po šampónech s kondicionérem Wash and Go sice už neštěkl ani pes, zato se hospodyňky dnem i nocí cákaly ve Ferry Ultra. Do zbrusu nových reklam si zašišlalo pět nebo šest roztomilých batolat a zhruba stejný počet národních umělců. Poptávka po plenkách Pampers vzrostla.

Skutečnost: Ve dnech 7. a 8. července projednával parlament ČR návrh zákona, jenž měl už konečně zakázat výrobu, dovoz a užívání látek, která nás pomalu zabíjejí poškozováním ozónosféry. Společný zásah nejpopulárnějšího a nejpitoresknějšího z ministrů naší vlády dosáhl však toho, že nový zákon chudinkám freonům příliš neublíží. Zbytek roku pak ukáže, že i tak si ekologové dovolili proti freonové mafii mnoho. Petice jedenácti starostů obcí z okolí Libkovic žádá zastavení likvidaci obce. Bánští experti navrhují metodu těžby, jež by mohla Libkovice uchránit. Účastníci prázdninového tábora v Zálší shromáždili dva tisíce podpisů obyvatel okolních obcí proti dostavbě Temelína. Jinak panuje ospalá okurková sezóna, lidé funí na plážích pod vrstvami krémů, i zapřísáhlí optimisté shánějí černé brýle.

Na polích nedaleko Orlické přehrady pere sluníčko do toxického odpadu, který k nám koncem roku 92 odněkud z Evropy přivezla firma Fröhlich.

PODZIM

Televize: Podzim byl provoněn vůní báječné kachničky, která nedává mikrobům žádnou šanci. Lanza Color byla zcela zastíněna novým vozem Volvo Passat. Nemožný Orbit bez cukru byl nahrazen báječnou Wrighley Spearmint. Všichni jsme žasli, kam až může šikovný člověk dohodit oštěpem, pokud k tomu přikusuje tyčinku Mars. Na obrazovce si obři proti špíně podávali po nedělním obědě ruku s obry proti zápachu.

Skutečnost: Koncem poloviny září se začalo v Libkovicích znovu bourat. Muži, kteří poranili dva z obránců Libkovic, utekli jako malí kluci. O měsíc později se vrátili s posilami a se psy, aby srovnali se zemí dalších 29 domů. Pánové reprezentující státní moc, kteří byli vyzváni, aby se k případu vyjádřili, se zachovali jako malí kluci. V říjnu opět ožily spory o cementárnu v Tmani nedaleko Berouna. Místní poslanci dokázali, že i z televize se lze mnohému přiučit, a ignorovali odpor většiny svých voličů proti stavbě cementárny. (Cement totiž nutně potřebujeme, v Evropě by chtěli stavět. Zhruba jednu třetinu cementu vyvážíme, téměř všechny naše cementárny již přešly do cizích rukou.) Pracovníci ministerstva financí a průmyslu horečně hledají, nezapadlo-li jim někde 30 až 40 miliard, kterých je potřeba na dostavbu Temelína. Ani ředitel ČEZu jim nemůže půjčit, bude rád, když sežene milion. Ministr průmyslu by se rád dozvěděl, kdo další kromě ředitele ČEZu bude Duhu financovat.

Na poli nedaleko Orlické přehrady padá listí na kontejnery, do nichž bylo přemístěno přes 20 tun toxického odpadu, jež k nám odněkud z Evropy přivezla koncem roku 92 firma pana Fröhlicha.

ZIMA

Televize: Díky nástupu druhé vlny kupónové privatizace se reklamní šoty stávají dostaveníčkem galérie elity národa. Přední sportovci, zpěváci, umělci a herci předvádějí ušmudlaným děvám na našich výpadovkách, že každá profese se dá přece provozovat s noblesou. Ještě neopomenout vánoční charitativní rutinu a opět může přilétnout báječná kachnička s popraškem na WC. Nový rok může začít. Mezi prvními v něm obrazovkou proplouvá mentální gigant, který jako každoročně vykupuje všechnu Dobrou vodu.

Skutečnost: Dne 16. listopadu proběhl v Praze seminář, na němž odborníci z řady oborů připomenuli význam zachování Libkovic. O čtyři dny později byla velká část zbytků obce srovnána se zemí. Pouze bývalý premiér Pithart dokázal nazvat věci pravými jmény. Osmého prosince ministři cestou na své zasedání kličkovali mezi 94 kříži symbolizujícími zmizelé obce tak dovedně, jako kdyby celý život nedělali nic jiného.

Typ lidí, kteří se domnívají, že hroší kůže je dostatečnou ochranou před UV zářením, chystá novelu zákona, která má zmírnit již tak polovičatý zákon o freonech z počátku července. Kuriozitou v jejich návrhu je mimo jiné požadavek vyrábět a dovážet freony potřebné „pro zajištění základních potřeb státu“. Vysvětlení toho, proč potřebuje náš stát vést chemickou válku proti vlastnímu obyvatelstvu, návrh novely neobsahuje. V Brně otevřeli první umaštěný McDonald, podnik, ve kterém lze kromě rozumu a vkusu všechno použít alespoň jednou. Premiér rázně odmítl pokus kancléře Vranitzkého vměšovat se do našich vnitřních věcí stran našeho ryze českého jaderného odpadu. Uplynulý rok byl ohodnocen jako velmi, velmi dobrý. V severních Čechách se začali připravovat na své každoroční smogové martýrium.

Na poli nedaleko Orlické přehrady zapadaly sněhem kontejnery s toxickým odpadem, který k nám už před rokem přivezla jakási evropská firma. Orgány pověřené vyšetřováním začaly naznačovat, že by to snad mohla být firma Fröhlich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.