Jak se stát kulturním aktivistou — manuál pro sociální fermentaci

19. prosince 2022 /
foto: archiv Evy Bakkeslett. Dům Evy Bakkeslett na polostrově Engeløya.
Eva Bakkeslett je norská akční umělkyně, filmařka, kurátorka a kulturní aktivistka. Vystudovala Dartington College of Art v Anglii (obor umění a ekologie) a dnes žije na ostrově Engeløya v severním Norsku, kde vytvořila program Artist Residency a ateliér pro hosty jako platformu pro estetickou spolupráci a estetický výzkum, založený na ekologickém a vzájemně propojeném myšlení a kooperaci. Eva jako umělkyně a kulturní aktivistka zkoumá možnosti společenských změn prostřednictvím jemných akcí a jemných posunů v myšlení; jako klíčovou formu své jemné akce rozvinula proces fermentace, který je ústředním prvkem a metaforou její práce. Svou tvorbou zprostředkovává vzájemné vztahy mezi lidmi, přírodou a kulturou jako jedním živým organismem; zkoumá způsoby, jak se znovu propojit s našimi smysly, s ne-lidským životem a s prastarými, hluboce zakořeněnými způsoby poznání. Věří, že právě neuchopitelná, poetická a imaginativní síla umění je pro toto znovuspojení životně důležitá. Ve své sociálně angažované umělecké praxi kombinuje často film, participativní akce a workshopy; ráda spolupracuje s dalšími umělci, aktivisty, vědci a zapojuje lidi do své práce. Vystavuje, přednáší a performuje po celém světě, její filmy byly promítány na mnoha filmových festivalech a uměleckých akcích. Jako kurátorka se zaměřila na propojení umění a ekologie prostřednictvím projektu Gentle Actions (Jemné akce) v Kunstnernes Hus v Oslu (2010), v programu Repair v galerii ROM v Oslu (2016—2017) a ve svém nejnovějším projektu Konference ptáků (2018—2023). V Česku participovala na výstavě Kartografie naděje: Příběhy sociální změny v Centru DOX (2012—2013). V srpnu letošního roku byla hlavním hostem semináře Potulné univerzity přírody spolku PILGRIM Chvála Zadní země ve Vysoké Lípě. Překlad: Jiří Zemánek.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku





Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.