Poloostrov Evropa

Kultura celé Země a Poloostrov Evropa

8. června 2017 /
foto: Helen Mayer Harrison and Newton Harrison Peninsula Europe: The Force Majeur, 2007-08 Distills the problem that Peninsula Europe faces as the drought covers a third of the Peninsula and glaciers melt: a counter-proposal. ink and oil on canvas 2 maps: 80 ½ x 92 ½ inches and 80 x 93 ½ inches Photo: Hermann Feldhaus Courtesy Ronald Feldman Fine Arts, New York

Američtí umělci, manželé Helena Mayer Harrison (*1929) a Newton Harrison (*1932), kteří patří k průkopníkům ekologického umění (eco art), tvoří společně jako tým od roku 1969. Jejich dílo se vyznačuje hlubokým porozuměním ekologickým systémům a velkou empatií vůči Zemi. Hned na počátku své práce dospěli k rozhodnutí, že nebudou vytvářet díla, která neprospívají ekosystémům. Problematika, kterou se zabývají, sahá napříč mnoha obory, avšak jejím jádrem je vždy zajištění dobrého eko-sociálního bytí daného místa, kontextu nebo situace. Víc než 40 let spolupracovali s biology, ekology, architekty, urbanisty a dalšími umělci na iniciování dialogů, v nichž jsou odhalovány myšlenky a řešení podporující biodiverzitu a rozvíjející společenství. Vizionářské projekty Harrisonových často vedly ke změnám ve vládní politice a k rozšířenému dialogu o dříve neprozkoumaných otázkách. Ve svých projektech se zaměřují na obnovu říčních rozvodí či městského prostředí, na problémy v zemědělství i lesnictví a od 90. let čím dál víc na problém krize klimatu. Z jejich prací připomeňme Vytváření země (1970), Díla přežití (1970—72), Vize pro zelené srdce Holandska (1984), Ohrožené louky Evropy (1984) či Poloostrov Evropa (2000—2008). Viz www.theharrisonstudio.net a www.centerforforcemajeure.org.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.