Librarium

21. října 2019 /
foto: Karel Brož
Ako sa zbaviť plastov — Starý les / The Old Forest — Česko na křižovatce — Hlemýždím tempem — Vlčí stopy — Mrtvá zóna

Will McCallum
Ako sa zbaviť plastov
Absynt, červenec 2019

McCallum zužitkoval své znalosti získané prací pro Greenpeace i osobní zkušenosti a napsal podloženou, informacemi a praktickými radami nabitou knihu. Provází čtenáře dopady používání plastů na zvířata a životní prostředí a nabízí systematický plán, jak se jich zbavit ve vlastní kuchyni, koupelně, šatníku, na cestách i pracovišti. Oproti jiným autorům podobných příruček si však uvědomuje, že koupením vlastního kelímku na kávu řešení nekončí. Ukazuje proto také, jak apelovat na obchody či restaurace a vytvořit vlastní antiplastovou kampaň.

Vladimír Bichler
Starý les / The Old Forest
KANT, srpen 2019

„Vstupuji do lesa s pokorou a nadějí, že mi les prozradí některá tajemství, současně však pochybuji, zda jsem toho hoden,“ vyznává Bichler v jednom z úvodních zamyšlení. Česko-anglické texty doprovázejí zhruba stovku černobílých fotografií pořízených během toulek tohoto třineckého zubaře pralesem Mionší a okolo Horní a Dolní Lomné v Moravskoslezských Beskydech. S vnímavostí ke kráse všech ročních období zachycuje větší celky i jinak snadno přehlédnutelné detaily. Les vystupuje na Bichlerových fotografiích jako odvěká, proměnlivá, ale nezlomná síla.

kolektiv autorů
Česko na křižovatce
Zeď, srpen 2019

Sedmnáct známých komentátorů reflektuje aktuální dění v době vládnutí dua Babiš a Zeman. Jejich texty spojuje otázka budoucnosti české demokracie. Podle investigativní novinářky Slonkové u nás v posledních letech přestala platit základní pravidla — „třeba to, že krást se nemá a obviněný politik odstupuje“. Její ženský hlas je však v knize jedinou výjimkou, společnost jí dělají samí muži, mimo jiné geolog Cílek, psychiatr Honzák, filosofující biolog Komárek, novinář Švehla, generál Pavel, reportér Szántó, kněz a biolog Vácha či ekonom Kysilka.

Cung-wej Čou
Hlemýždím tempem
Verzone, červenec 2019

Poetický příběh malého hlemýždě poznávajícího radost z přátelství, energii vyvěrající z odvahy i tíhu osamění. Ačkoli knihu najdete v dětských odděleních, obohacení v ní naleznou i dospělí. Posuďte sami: „Nevěděl jsem, kterým směrem se vydám, ale poznal jsem sílu opravdové lásky: v nejhlubším osamění plní srdce vděčností k životu a světu, ve chvíli, kdy nemáme vůbec nic, plní srdce milostí k veškerenstvu.“ Hluboký příběh s apokalypticky-pomíjivým vyzněním stojí stejnou měrou na textu i půvabných ilustracích oceňovaného Čun Jing-čchuna.

Tanja Askani
Vlčí stopy
Mladá fronta, květen 2019

Podtitul knihy „Můj život s vlčí smečkou“ shrnuje její obsah poměrně výstižně. Tanja Askani, ostravská rodačka dlouhodobě žijící v Německu, sepsala své bohaté zkušenosti získané během více než dvaceti let práce ve Wildparku se záchrannou stanicí. Tou prošlo množství mláďat, pro které se stala náhradní matkou. Autorka zdůrazňuje, že malé ani odrostlé vlky nevychovává, nýbrž s nimi buduje partnerský vztah dodržující pravidla fungování smečky. Její osobní, často emotivní příběhy i fotografické momentky nabízejí jedinečný vhled do vlčího světa.

Philip Lymbery
Mrtvá zóna
Práh, září 2019

Autor bestselleru Farmagedon a odborník na průmyslové zemědělství (viz rozhovor v 7.G 3/2017) opět přibližuje dopad lidských aktivit na blaho zvířat. Tentokrát si vybírá čtrnáct druhů, na jejichž příkladu dokládá zhoubný vliv intenzivního zemědělství a neutuchající poptávky po masu. V krátkých, takřka reportážně psaných kapitolách bere čtenáře na nejrůznější místa světa, aby poznali, co trápí slony, krevety, leguány, čmeláky, slavíky či sovy pálené. Kniha je oproti Farmagedonu méně informačně nabitá, zato však přístupnější širšímu okruhu čtenářů.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz (přes kliknutí na obálku daného titulu), podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.