lekármi Zeme

Môžeme sa stať lekármi Zeme?

17. prosince 2023 /
foto: Matka Příroda, vizualizace: Jana KK s pomocí AI.
Je možné prírodu opraviť, či dokonca vylepšiť? Podľa starého čínskeho mudrca Lao-tse je bláznivé sa o to vôbec pokúšať. V Tao-te-tingu nás varoval, aby sme si s podobnými myšlienkami nezahrávali: „Kdokoli se chce zmocnit světa a zacházet s ním, ten — jak já jsem viděl — ztroskotá. Neboť svět je posvátná nádoba, s kterou nelze zacházet. Kdokoli s ní chce zacházet, zničí ji. Kdokoli si ji chce přisvojit, ztratí ji.“ Jeho verše preložila Berta Krebsová na brehu juhočeského rybníka v roku 1967. V tom roku bola koncentrácia CO2 v ovzduší 322 ppm, dnes je 420 ppm.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.