Občanský kalendář

25. října 2022 /
foto: archiv F. Most Weißeritztal, Drážďany, Německo.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 2. 11. KONEV 2022 Konference k environmentální výchově. KUMST, Brno, 8:30—16:00 hodin. Konference (nejen) pro pedagogy s tématem Udržitelná a moudrá města představí, jak by měly města a obce prosazovat nízkouhlíkovost, jak se adaptovat na horká léta či jak zvyšovat městskou biodiverzitu. Více na lipka.cz/konev.

 • 2. 11. — 7. 12. Filmové večery v Brně a Praze. Tři Ocásci / komunitní centrum Zdena. Série filmových večerů s názvem Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost zaznamenává prostřednictvím filmů a otevřených diskusí historii tohoto hnutí. Pořádá platforma pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set, termíny a místa najdete na webu re-set.cz.

 • 4.—27. 11. Úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. Víkendová školení v Beskydech, Javorníkách a Rychlebských horách představí novým zájemcům a zájemkyním o stopování a život velkých šelem (včetně kočky divoké) teorii i praxi přímo od odborníků z Hnutí DUHA Šelmy. Kapacita některých školení je již naplněna, můžete se ale přihlásit jako náhradníci. Přihlášky naleznete na selmy.cz/zapojte-se/vlci-rysi-hlidky/aktualni-skoleni.
 • 5.—6. 11. Permakulturní konference Půda. Toulcův dvůr, Praha/online. Ve dvou nabitých dnech se můžete těšit na následující témata a přednášky odborníků a odbornic z praxe: Půda a krajina — Jaký je vztah mezi krajinou, vodou, půdou, rostlinami, zvířaty a lidmi?, Půda a zvláště chráněné druhy živočichů, Potřeby živé půdy + možnosti zlepšování půdy, Vermikompostéry a život žížal, Biouhel — pomocník při uzdravení půdy a klimatu, Jak si vyrobit pěstovací substrát a komposty pro farmy nebo Jak na záhony. Více informací na webu permakulturacs.cz/konference-2022.
 • 22. 11. Osmá konference Naše příroda Stromy si zaslouží péči. Clarion Congress Hotel Olomouc. Letošním tématem tradiční konference je nelesní zeleň z různých pohledů. Registrace probíhá na konferencepriroda.cz. 
 • 3.—4. 12. Knižní jižní. DEPO 2015, Plzeň. Design mezi řádky aneb knižní akce Bookfest z dílny Cechu malých nakladatelů na plzeňském Design weeku. Více na cechnakladatelu.cz. 
 • 7.—9. 12. Zimní BRAK. Stará tržnica, Bratislava. Zimní verze Bratislavského knižního festivalu. Aktuální informace a přihlášky pro vydavatele i knihkupce na facebookové stránce BRaK — Bratislavský knižný festival.

 • 10.—11. 12. Zimní Knihex 12½. Francouzský institut Praha, 10—20 hodin. Knihy kvalitních menších nakladatelství, které představují samotní nakladatelé a nakladatelky, tentokrát pod střechou. Více na knihex.cz. 

Petice a kampaně

 • Energie lidem. Iniciativa přináší praktické rady, jak lze ušetřit či získat kompenzace od státu, ale také mobilizovat dobrovolnice a dobrovolníky a propojovat je s lidmi ohroženými energetickou chudobou. Na jejím webu se můžete například dočíst, jak zvládnout drahou zimu, jak snížit svoji spotřebu a neplýtvat, jak neplatit zbytečně a mnohé další tipy. Iniciativa vznikla spojením osmi ekologických a sociálních organizací a jejím cílem je řešit dopady rostoucích cen energií a prosazovat systémová řešení proti energetické chudobě. Více informací na energielidem.cz. 
 • Napište německému ministru dopravy. Má-li Německo úspěšně bojovat s klimatickou krizí, musí snížit emise oxidu uhličitého z dopravy do roku 2030 na polovinu. Ministr dopravy Volker Wissing však plánuje postavit stovky kilometrů nových dálnic, které navíc zničí louky, lesy a vřesoviště, znečistí podzemní vody a přinesou hluk a výfukové plyny do dříve nedotčené přírody. Pošlete svůj vzkaz přímo ministrovi dopravy. Text je připraven na webu německých Přátel Země BUND v německém jazyce: aktion.bund.net/keine-neuen-autobahnen. 
 • Zachraňme oceány. Prosaďme spolu s organizací Greenpeace největší oceánskou rezervaci, která ochrání želvy, delfíny, žraloky a velryby před devastujícími praktikami rybářů a těžařů. Oceány také hrají klíčovou roli v regulaci klimatu a zmírňování dopadů klimatických změn: absorbují až třicet procent oxidu uhličitého a devadesát procent nadbytečného tepla z globálního oteplování. Věda hovoří jasně — musíme ochránit alespoň třetinu světových oceánů, aby se mohly zotavit a zachoval se podmořský život. Výzvu určenou OSN můžete podepsat a sdílet na webu zachranmeoceany.cz.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.