Občanský kalendář

22. srpna 2022 /
foto: biojarmark.info.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 10. 9. Ptačí slet. 4. ročník setkání mezi 1. a 11. zářím na louce u rybníka v ptačí oblasti ve Vráži u Písku, které vyvrcholí za sobotního úplňku. Pozorování, poslouchání a vnímání ptáků. Můžete se zúčastnit jako tvůrci nebo diváci po libovolně dlouhou dobu. Stravování probíhá komunitně v chatičce na ohni. Ubytování volně kdekoli na pozemku. Mytí v rybníce či ve studni. Vstupné dobrovolné. Děti vítány. Pro více informací pište na sticzay.sofie@gmail.com nebo sidoniote@gmail.com.
 • 11. 9. Veggie Náplavka. Rašínovo nábřeží, Praha, 10—19 hodin. Největší veganská událost s dobrým jídlem, organizacemi na ochranu zvířat, besedami a dalším programem pod širým nebem. Více na veggienaplavka.cz. 
 • 12.—18. 9. Týden pro klima. Každý — ať spolek, či jednotlivec — může připojit svou akci. Pořádá Klimatická koalice se Zeleným kruhem. Přednášky, koncerty, demonstrace, cyklojízdy, filmy, workshopy, diskuse. Více na tydenproklima.cz. 
 • 15.—18. 9. Mnoho světů. Jilemnice. Devátý ročník lidskoprávního festivalu s tématem klima. Komentované procházky, dokumentární filmy s panelovými diskusemi a další doprovodný program. Více na facebook.com/mnohosvetujilemnice. 
 • 16.—18. 9. Festival Evolution. Křižíkovy pavilony, Výstaviště Praha. Festival plný dobrého a zdravého jídla, přírodní kosmetiky, ekologických produktů a inspirace z oblasti osobního rozvoje. Více na festivalevolution.cz.
 • 16. 9. — 9. 10. Ekologické dny Olomouc. Tříletý cyklus BUBLI*fuck opět naváže putováním krajinou, besedami a EdOJARMARKEM s koncerty, dílnami, stánky, workshopy v okolí Sluňákova u Olomouce. 24. září se koná EdOJARMARK, od 7. října pak besedy v Domě přírody Litovelského Pomoraví. Podrobně na stránkách ekologickednyolomouc.cz/kalendar a slunakov.cz/edo.

  EDO Olomouc, foto: Jana K. Kudrnová.

 • 18. 9. Festival aromaterapie a bylinky. Otevřená zahrada, Brno, od 10 hodin. Pětadvacet workshopů a přednášek — od sušení bylin přes výrobu vůní až po vaření z divokých rostlin, aromajarmark s čistou přírodní kosmetikou, dobroty z léčivek, poradny bylinářů a aromaterapeutů, bylinkovou gastrozónu a dílničky pro děti. Více na otevrenazahrada.cz. 
 • 22.—25. 9. Žilinský literární festival. Nová synagoga, Žilina. Knižní trh, hudba, čtení. Festival organizuje občanské sdružení Žilinský literárny festival ve spolupráci se žilinským Artforem, kulturním centrem Stanica, vydavatelstvím Absynt a Novou synagógou. Více postupně na zlf.sk. 
 • 30. 9. — 1. 10. LITR Olomouc. UP Konvikt. Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací vydávaných malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Více na litrolomouc.cz. 
 • 2. 10. Jablečná slavnost. Hostětín, 11—17 hodin. Jablka na každém kroku a ve všech podobách — čerstvě vylisovaný mošt v moštárně, v sadu sušená jablka z tradiční sušírny ovoce, pečená jablka v jablečných moučnících i čerstvě utržená jablka ze stromu v přírodní zahradě Centra Veronica. Tématiku doplňuje ovocnářská poradna, ochutnávka ovoce a prodej sazenic starých odrůd ovoce. Nechybí bohatý dětský program. Více na hostetin.veronica.cz/node/1327.

  Foto: archiv F.

 • 8. 10. Biojarmark 2022. Dvůr Národního zemědělského muzea v Praze. 9—17 hodin. Jediný pražský farmářský trh zaměřený čistě na biopotraviny. Přiblížení světa ekologického zemědělství přímo ve městě. Více na www.biojarmark.info.
 • 14. 10. Výměnný blešák — SWAP. Lipka, pracoviště Lipová, Brno, 15—18 hodin. Dejte novou šanci knihám a oblečení. S sebou si vezměte tašku na věci na odnos a využitelné oblečení a knihy. Více na lipka.cz. 
 • 20. 10. Krajská konference o ekovýchově. Hotel Artemis na Invalidovně, Praha. Letošní podtitul: Vzdělávání a výchova ke kritickému myšlení. Více na konferenceevvopraha.cz. 
 • 25.—30. 10. MFDF Ji.hlava. 26. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Více na ji-hlava.cz. 

Petice a kampaně

 • Rychlokuřata. Obránci zvířat — OBRAZ spustili novou kampaň upozorňující na utrpení kuřat, která se vlivem šlechtění za poslední půlstoletí čtyřnásobně zvětšila. OBRAZ vyzývá supermarkety a další firmy, aby přestaly prodávat maso z přešlechtěných kuřat. V České republice se ročně odchová asi 140 milionů kuřat na maso a naprostá většina z nich jsou takzvaná rychle rostoucí plemena neboli „rychlokuřata“. Jsou vyšlechtěna tak, aby dorostla co nejrychleji a do co největších objemů svalstva s vynaložením minimálních nákladů. Možnost vyjádřit nesouhlas se špatnými životními podmínkami ve velkochovech můžete na rychlokurata.cz.
 • Nové GMO. Jedním ze současných celoevropských témat je otázka bezpečnosti a právní vymahatelnosti správného označování výrobků vytvořených pomocí takzvaných nových geneticky modifikovaných organismů (New GMO). Evropská komise před několika měsíci otevřela veřejnou debatu nad možností deregulovat některé GMO plodiny, konkrétně takzvané nové GMO nebo plodiny geneticky editované. Cílem petice je zajistit, že potraviny vypěstované pomocí nových GMO budou kontrolovány a označeny v souladu s legislativou Evropské unie platnou pro GMO. Petice je zveřejněna v třiceti pěti státech a je určena jak pro představitele národních vlád, tak i politiky působící v rámci orgánů Evropské unie. Podepisovat můžete na https://bit.ly/3ON1mKI.
 • Zastavme energetickou chudobu. Ruská invaze do Ukrajiny žene ceny fosilních paliv vzhůru. Až tři miliony Čechů a Češek může potkat energetická chudoba, která hrozí hlavně matkám samoživitelkám, chudým rodinám a starším lidem žijícím o samotě. Vyzvěte vládu, poslance a senátory, aby obcím a městům umožnili vyrábět si elektřinu a teplo z lokálních obnovitelných zdrojů energie. Podepište a sdílejte výzvu na uberplyn.hnutiduha.cz. 

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.