Občanský kalendář

23. srpna 2018 /
foto: foto: Thomas Hafeneth
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 1. 9. Přírodní zahrádka v Babím létě. 14—17 hodin, Praha. První část kurzu bude exkurze po zahrádce s příklady, jak na to. V druhé části kurzu se seznámíte se sezonními úkoly, pro které je právě ideální doba. Více na stránkách lektorky Evy Hauserové na prirodni-zahradky.cz.
  • 3. 9. Netopýří noc v Toulcově dvoře. 18—21 hodin. Toulcův dvůr, Praha. Akce zaměřená na poznání a ochranu netopýrů. Budete mít možnost prohlédnout si zblízka trvale hendikepované netopýry, dotknout se jich a třeba je i nakrmit. Pořádá Toulcův dvůr s ZO ČSOP Nyctalus v rámci projektu ČESON.

  • 7.—9. 9. Úvodní seminář Vlčích hlídek ve Stráži pod Ralskem. Tradiční školení pro nové dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek organizuje Hnutí DUHA Olomouc i letos. Dalších osm termínů na selmy.cz.
  • 9. 9. Veggie Náplavka Future. 10—19 hodin, Praha. Podtitul letošní Veggie Náplavky znázorňuje čistou planetu, ohleduplný životní styl a zdravou stravu plnou energie. Poznáte nové trendy a inspirace související s rostlinnou stravou na největších veganských trzích. Organizuje Vegan fighter.
  • 14.—16. 9. Kosení luk pod Lipskou horou. Sečení a hrabání luk v Českém Středohoří. Organizuje Arnika. Přihlášky jana.vitnerova@arnika.org.
  • 14.—16. 9. Kurz pro lektory Malého průzkumníka přírody. Ekodomov, Praha. Třídenní školení pro ty, kteří mají chuť pracovat s dětmi v oblasti ekologie, přírodovědy nebo biologie. Na kurzu získáte metodickou průpravu a zdokonalíte své lektorské dovednosti v oblasti neformálního vzdělávání. Čeká vás ukázka badatelské výuky, představení respektujícího přístupu jako nástroje lektora, představení tvorby Ekologického výukového programu (EVP), ukázka venkovních aktivit s dětmi, uvedení do bezpečnosti práce s dětmi, první pomoc pro venkovní aktivity nebo lektorské přístupy k dětem se speciálními požadavky. Více informací na ekodomov.cz/maly-pruzkumnik-prirody/skoleni-lektoru-mpp/.
  • 16.—22. 9. Evropský týden mobility. Kampaň Evropského týdne mobility opět upozorní na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Více o jednotlivých akcích na mobilityweek.eu.
  • 21. 9. Mezinárodní noc pro netopýry. Od 17 do 21 hodin, Lipová, Brno. Program pro zájemce všeho věku — od pohádek přes soužití člověka a netopýra ve městě až po výzkum netopýrů a využívané pomůcky při jejich monitoringu. Součástí i film o netopýrech ve Vile Stiassni. Program a přihlášky na lipka.cz.
  • 21.—23. 9. LITR Olomouc. UC UP Konvikt. Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. Soustředí se zejména na tuzemskou tvorbu, představuje publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Na LITRu najdete autorské publikace, časopisy včetně 7.G, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Více na litrolomouc.cz.

  • 27.—29. 9. Tabook. Tábor. Festival malých nakladatelů s tématem Exczechoslovakia aneb Němci, Židé, Romové, Poláci, Maďaři. Z měst se festival zaměří na Brno, nevynechá ani současné literární časopisy a rodinné klany kulturní. Na stánku bude rovněž 7.G. Více na tabook.cz.

  • 29.—30. 9. Vegefest — festival soběstačnosti. Přednášky a workshopy z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. Hlavní přednáškový program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem okolo ohně. Chybět nebude ani prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky. Více na vegetarianskyefestival.cz.
  • 10.—13. 10. Ekofilm. Brno. Mezinárodní filmový festival s přehlídkou filmů zaměřených letos (nejen) na vodu v krajině. Více na ekofilm.cz.
  • 11. 10. Vyhlášení ankety Strom roku. Letos Stromy svobody. Vybírejte z dvanácti kandidátů z 11 krajů do 25. září. Více na stromroku.cz.

  • 25.—30. 10. Ji.hlava — mezinárodní festival dokumentárních filmů. Letos na téma paměť. Více na dokument-festival.cz.
  • 31. 10. Krajská konference EVVO pro firmy a veřejný sektor. Národní technická knihovna, Praha. S podtitulem Spolupracujte na prosperující a udržitelné Praze konference představí témata jako udržitelné fungování firem a úřadů, odpovědné veřejné zadávání zakázek, ekologizace provozu firem a úřadů, dobrovolnictví a filantropie, korporátní udržitelnost a odpovědnost (CSR). Pořádá Ekocentrum Koniklec.

Petice a kampaně

  • Metropolitní plán Prahy. Právě tento dokument bude muset dostát velkých změn. Postavili se proti němu občané, občanské spolky, památkáři, architekti, urbanisté, ekologové, a především většina městských částí. Ti všichni plánu vytýkají úbytek parků, veřejné vybavenosti, zahušťování zástavby a možnost stavět budovy vyšší než stávající domy v okolí. Jejich připomínky jsou v souladu s výhradami, na něž upozorňuje i spolek Arnika od zveřejnění plánu. Připomínky může zaslat každý přes zmenyprahy.cz.
  • Krok směrem k čistějšímu ovzduší. Posun k lepšímu zaznamenalo ovzduší — tedy konkrétně Program zlepšování kvality ovzduší z pera ministerstva životního prostředí, o jehož přepracování rozhodl Nejvyšší správní soud. Větší konkrétnost a termíny by se tak měly objevit i v programech pro Ostravu, Prahu, Ústecko a Brno. Sleduje organizace Frank Bold Society, frankbold.org.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.