Pracovní síla

Pracovní síla: otroctví stále existuje

16. prosince 2024 /
foto: en.unifrance.org. Z filmu Pracovní síla.
Kanadsko-francouzský film Pracovní síla režiséra Piera-Philippa Chevignyho, uvedený například na letošním karlovarském Mezinárodním filmovém festivalu, zobrazuje jedno z nejpalčivějších společenských témat současnosti. Za jakou cenu lze udržet nízké ceny potravin pro obyvatelstvo Západu? A za jakou cenu a za jakých podmínek jsou zvyklí lidé z Jihu těžce dřít?

Ve frankofonním Quebecu není běžné domluvit se španělsky. Proto Arine, která se jazyk naučila díky svému otci, přijímá práci překladatelky pro skupinu sezónních guatemalských dělníků na farmě, vedle níž se zpracovává kukuřice. Zoufale potřebuje práci, její bývalý přítel je ve vězení kvůli podvodu a ona splácí dluhy. Její šéf pod tlakem majitele, jenž údajně chtěl zpracovatelský závod už dávno zavřít, nyní od dělníků požaduje vyšší efektivitu práce.

Dělníci z Guatemaly a Mexika musejí mimo jiné čistit odtok, který se ucpává zbytky z kukuřice. Znamená to celý den házet lopatou po kolena ve vodě, v dešti nebo i v noci, a na kolečkách odvážet těžký náklad. Sklizeň je v plném proudu, přesčasy naskakují. Když ale pracující prosí o odvoz k nejbližšímu obchodu s potravinami, aby nemuseli šlapat dvě hodiny pěšky, jsou odmítnuti. Stejně dopadne i žádost o pár dní volna kvůli pohřbu otce. Nebo stížnost na nutnost platit poplatek odborové organizaci, i když jim do odborů není umožněno vstoupit. Všichni se snaží pracovat co nejlépe, aby dostali doporučení a příští rok se mohli vrátit. 

Arine se ocitá v těžké situaci. Chce pomáhat své svěřené skupině, řeší v ní například problémy s lichvou, ale šéf závodu dělá pracovní podmínky těžší a těžší. Situace eskaluje poté, co jednoho pracujícího, Manuela, odveze k lékaři s bolestí zad. Za to Arine dostane výpověď. Její máma ji nutí myslet víc na sebe, méně pomáhat druhým. Týdenní neschopenku dostane Manuel uhrazenou, jenže není, kdo by těžkou dřinu zastal. Všichni vědí, že za deset dolarů za hodinu žádný Kanaďan pracovat nebude. A tak po pár dnech Manuel zase hází lopatou, pod vlivem silných prášků na bolest, které mu šéf dal. 

Z filmu Pracovní síla, zdroj: en.unifrance.org.

Po týdnu však končí na pohotovosti s protrženou žaludeční stěnou. Arine pomáhá lékařům uklidnit jej, když mu potřebují zavést sondu do žaludku. Když sběr končí a sezónní pracovníci se vrací domů, jde se Arine rozloučit. Nikdo s ní však nesmí mluvit, pokud chce získat slíbené doporučení. Manuel se nakonec přeci jen rozloučí a pozve ji do Guatemaly, země jejího otce, kde vlastně nikdy nebyla.

I přes konec plný lidskosti je zobrazená realita šokující pro všechny, kdo netušili, jaké pracovní podmínky stojí za nízkými cenami potravin. Film se tak tematicky řadí k dokumentu Hranice Evropy nebo k o pár let starší Zemi nomádů, kde jsou také vykresleny realistické podmínky dělnických profesí v západních zemích. Ariina matka v jedné scéně prohlásí: „Tohle je přeci Quebec, tady nemáme otroctví.“ Víc se mýlit nemohla. Arine jako jediná viděla v migrantech lidské bytosti, a ne pouhou námezdní sílu.

Pracovní síla. Režie: Pier-Philippe Chevigny, Kanada a Francie 2023, 90 minut. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna