Zahrádkaření: tichá každodennost jako prostor naděje

23. června 2021 /
foto: Filip Urban
Zahrádkáři nejsou žádní uvědomělí environmentalisté. Jejich hlavním cílem je čerstvá zelenina, a se slimáky ani hraboši se o úrodu dělit nechtějí. K takovému poznání nepotřebujeme vědu. Výsledky sociologických průzkumů ale ukazují, že vztah zahrádkářů k životnímu prostředí není tak přímočarý, jak naznačuje úvodní provokace. Výzkumy současně poskytují podrobnější vhled do motivací k zahrádkaření, do způsobů, jakými jsou zahrady obdělávány, i na zahrádkáře jako součást společnosti. Následující řádky přibližují několik poznatků o zahrádkaření, které na základě výpovědí českých a rakouských zahrádkářů zaznamenali geografové a sociologové z Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.