Editorial

27. dubna 2022 /
foto: archiv F.
V tomto čísle se věnujeme různým souvislostem ruské války v Ukrajině.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

minule jsem tu zmiňoval krizi bezobalových obchodů či nové pojmy jako družstevní supermarkety nebo mikrodobrodružství. Nic proti nim, ale ráno 24. února jsme se probudili do jiného světa, do války, jejíž rozsah, konec ani důsledky nedohlédneme. Sedmá generace bude i nadále sledovat svá tradiční témata — ostatně v tomto vydání najdete pokračování oněch bezobalů —, této válce se však nemůžeme vyhnout. Koncentruje a akceleruje se v ní totiž řada dlouhodobých tenzí našeho světa: mezi demokraciemi a autokraciemi, fosilními a obnovitelnými zdroji, informacemi a fámami nebo tolerancí a předsudečností. V sázce je zkrátka daleko víc než miliony zmařených, znásilněných nebo amputovaných životů.

Vzhledem k periodicitě a zaměření našeho časopisu nečekejte válečné reportáže nebo geopolitické analýzy, budeme se soustředit zejména na ekologické, energetické a lidskoprávní souvislosti konfliktu. První tucet textů najdete tady nebo na našem webu, kde budou průběžně přibývat další. Doporučuji z nich například rozhovor s ukrajinským ochranářem Maksymem Gavryljukem, reflexi ruské jaderné rulety nebo reportáže z pražské a brněnské pomoci válečným uprchlíkům. Příště si též všimneme těžkých osudů zvířat nebo běloruské opozice.

Na okraj dodávám, že článkem Josefa Patočky Kam dál, klimahnutí? uzavíráme seriál Nová dohoda, a reportáží Marka Sošky z Kokořínska naopak začínáme cyklus o šelmách žijících v našich končinách.

Vítězný mír Ukrajině i nám přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.